"Газпром" не виключає судових розглядів з України в разі невиконання зобов'язань із закупівель природного газу.
"Газпром" не виключає судових розглядів з України в разі невиконання зобов'язань із закупівель природного газу. Про це повідомляє "Комерсант-Україна" з посиланням на джерело в "Газпромі".
Нагадаємо, учора Кабмін затвердив газовий баланс країни на 2012 р., передбачивши скорочення закупівель у "Газпрому" на третину, порівняно з контрактними обсягами - до 27 млрд куб. м. Високопосадове джерело видання в департаменті нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міністерства енергетики та вугільної промисловості України пояснює зниження закупівлі газу високими цінами для України: "Сьогодні ціни для нас на 21% вище, ніж для Польщі, на 24% вище, ніж для Угорщини, і на 31% вище, ніж для Румунії. Виникає питання: чим України заслужила таку високу ціну?" Посадовець відзначає, що середня температура цієї зими була вище за звичайну і тому в підземних сховищах газу (ПСГ) накопичилися надлишки. "Претензії" Газпром "нехай пред'являє Гідрометцентру", - заявило джерело в Міненерго.
Він нагадав, що уряд неодноразово ставив перед російською стороною питання про перегляд цін, але "там вимагають несумірних поступок". "Спочатку від нас зажадали створити консорціум на базі газотранспортної системи. Коли отримали згоду, зажадали продажу трубопроводів. Коли ми і на це погодилися, вимагають, щоб ми їх продали втричі дешевше, ніж вони коштують", - заявив співрозмовник видання. Російська монополія пропонувала викупити українську ГТС за 4 млрд дол., на що Київ відповів відмовою, повідомляло раніше джерело видання в Адміністрації Президента. ГТС оцінювалася вже двічі: у 2007 р. - в 24,8 млрд дол., в 2009 р. - в 9,9 млрд дол.
Член комітету Верховної ради з паливно-енергетичного комплексу (ПЕК) Олександр Гудима, вважає, що зараз стратегія "Нафтогазу" полягає в тому, щоб зробити "Газпром" поступливішим. "Газпром" втрачає на відмові України купувати його газ 6 млрд дол., - зазначає Гудима. - Це серйозний аргумент для того, щоб російська монополія задумалася про поступки в переговорах про ціну. Тим більше, що в подальшому Україна буде купувати все менше російського газу". У найближчі десять років Україна, згідно з Енергетичною стратегією до 2030 р., повинна скоротити закупівлю російського газу до 5 млрд куб. м на рік.
Нагадаємо, в 2011 р. "Газпром" програв позови грецької компанії DEPA, італійської компанії Edison і німецьким RWE і E.ON, які домоглися зниження ціни і обсягів закупівлі газу в суді.
Як повідомлялося, вчора, 20 червня, у "Газпромі" заявили, що не ведуть переговорів про перегляд ціни на газ з Україною. У "Газпромі" очікують, що "Нафтогаз" викупить 40 млрд куб. м газу і кажуть, що це передбачено контрактними зобов'язаннями української сторони перед "Газпромом".
Крім того, в "Газпромі" заявили, що цінність української газотранспортної системи (ГТС) залежить від обсягу транзиту газу. Нагадаємо, 23 травня ц.р. НАК "Нафтогаз" повідомив "Газпрому", що буде закачувати в ПСГ газ, необхідний виключно для України, а не для забезпечення транзиту. Україна за 5 місяців 2012 р. зменшила транспортування газу до країн західної Європи на 24,3% - до 37 млрд 008,52 млн куб. м.
Україна споживає близько 55 млрд куб. м. газу на рік, половина з якого імпортується з Росії. У 2012 р. середня ціна російського газу складе, за оцінками "Нафтогазу", 440 дол. за тис. куб. м. Україна просить Росію знизити ціну на газ з 416 дол. за тис. кубометрів до 250 дол. Повідомлялося, що натомість Київ готовий віддати Росії 33% у тристоронньому консорціумі з управління українською ГТС. Крім того, за неофіційною інформацією, в обмін на зниження ціни до 250 дол. за тис. куб. м "Нафтогаз" готовий викупляти законтрактовані обсяги, а також пропонує допустити Росію до розробки сланцевих родовищ в Україні. Поки переговори тривають, Київ розглядає можливість закупівлі палива в Німеччині. За словами Бойка, Німеччина і Туркменістан можуть імпортувати в Україну по 5 млрд куб. м газу щороку. Бойко також нагадав, що Україна також обговорює можливість покупки зрідженого природного газу з США і Катару.