ua en ru

"Газпром": Домовленості про зміну умов газових контрактів з Україною поки немає

Автор: RBC.UA
Домовленості про зміну умов контрактів між "Газпромом" і "Нафтогазом України" поки що немає, хоча позиції сторін зблизилися, заявив офіційний представник російського холдингу Сергій Купріянов, повідомляє ВВС.

Домовленості про зміну умов контрактів між "Газпромом" і "Нафтогазом України" поки що немає, хоча позиції сторін зблизилися, заявив офіційний представник російського холдингу Сергій Купріянов, повідомляє ВВС.

"На даний момент ніяких домовленостей про зміну умов контрактів між "Газпромом" і "Нафтогазом" немає. Разом з тим на переговорах, що відбулися минулими вихідними, позиції з питань газової співпраці вдалося зблизити. Попереду ще дуже велика робота. Переговори будуть продовжені, в тому числі і цього тижня", - сказав Купріянов.

В понеділок прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що домовленості про перегляд газових контрактів вже досягнуто. За словами Азарова, компроміс був знайдений завдяки планам по створенню консорціуму на базі газотранспортної системи (ГТС) України. Більше Азаров жодних подробиць не повідомив.

Голова правління "Газпрому" Олексій Міллер, натомість, повідомив, що чергові переговори з Україною щодо газу планується провести до кінця цього тижня. Він також зазначив, що в переговорах є прогрес, але говорити про конкретні цифри і параметри зарано.

Раніше в рамках зустрічі з міністром енергетики та вугільної промисловості України Юрієм Бойком, Міллер обговорив шляхи реалізації домовленостей, досягнутих в ході переговорів, що відбулися 24 вересня 2011 р. між Президентом України Віктором Януковичем, Президентом Росії Дмитром Медведєвим і прем'єр-міністром РФ Володимиром Путіним у сфері закупівель і транзиту російського газу. За підсумками зустрічі Янукович зазначив, що в переговорах з РФ по газу досягнуто суттєвого прогресу, що дає підстави сподіватися на досягнення найближчим часом конкретних результатів в інтересах обох країн. Під час зустрічі було прийнято рішення про проведення в жовтні 2011 р. в Україні чергового засідання міждержавної українсько-російської комісії.

Нагадаємо, що раніше міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що ціна на російський газ для України повинна бути трохи більшою за 200 дол за тисячу кубометрів. Він також повідомив, що російська сторона визнає, що ціноутворення на російський газ для України є асиметричним, і додав, що ціна на газ для України вища, ніж для споживачів Європи.

Раніше Юрій Бойко зазначав, що ціна на газ для України в четвертому кварталі 2011 р. складе 398 - 402 дол. за тисячу кубометрів.

Зі свого боку посол РФ в Україні Михайло Зурабов висловив думку, що російські розрахунки газових договорів з Україною могли бути помилковими.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку із запланованим зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закупок блакитного палива у Росії до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що, за умовами контракту, Київ зобов'язаний оплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Незабаром після цього прем'єр-міністр України Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз України" буде ліквідована як юридична особа, а всі контракти (у тому числі і з "Газпромом") будуть переглянуті. Росія ж підкреслила, що перегляд контрактів можливий лише у випадку злиття "Нафтогазу" з "Газпромом".

16 вересня Україна подала Росії заявку на покупку в 2012 р. 27 млрд куб. м газу, що на 5 млрд менше, ніж в 2011 р.

Контракт на поставки газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" погодили знижку на газ для України, за якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги постачань до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м - в наступні роки.