«Газпром»: Білорусь оплатила травневий газ за ціною 184 дол
"Бєлтрансгаз" заплатив за травневі поставки російського газу 260,1 млн дол. «Газпром» стверджує, що білоруська сторона таким чином, визнала необхідність платити за газ за контрактною формулою ціни, передає РБК з посиланням на прес-службу «Газпрому».
При цьому в «Газпромі» нагадують, що "Бєлтрансгаз" зобов'язаний негайно оплатити борг, що накопичився з початку поточного року за постачання російського газу в Білорусь в розмірі 192 млн дол.
Варто відзначити, що в II кварталі, згідно з контрактом, Мінськ повинен платити за ставкою 184 дол за 1 тис. куб. м газу. До сьогоднішнього дня "Бєлтрансгаз" розраховувався за торішньою ставкою - на рівні 150 дол за 1 тис. куб. м., що і призвело до виникнення заборгованості.
Нагадаємо, намагаючись добитися від Мінська погашення боргу, «Газпром» висунув ультиматум Білорусі, після закінчення терміну якого газовий гігант почав поступове скорочення обсягів постачання газу до Білорусі. Сьогодні з ранку обсяг експорту російського газу був скорочений на 60%.
У свою чергу білоруська влада висунула зустрічні претензії до «Газпрому», заявивши, що концерн заборгував їм за транзит газу близько 200 млн дол. «Газпром» підтвердив наявність заборгованості перед Білорусією за транзит газу по її території у розмірі, порівнянному з розміром боргу Мінська за газ, проте заявив, що не може її оплатити, оскільки Білорусія не підписує акт про надання послуг.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко вчора на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим розпорядився припинити транзит російського газу через білоруську територію.
За даними білоруської сторони, борг "Газпрому" перед Білоруссю за транзит газу через її територію досягає 260 млн дол.
Офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов заявив, що Білорусь не мала права перекривати транзит, оскільки газопровід є власністю ВАТ "Газпром".
У той же час, Президент Європейського парламенту Єжи Бузек заявив, що від газової суперечки Москви і Мінська Європа в даний момент отримує вже меншу кількість газу, ніж раніше, і нестачу палива вже відчули східна Німеччина, Польща і Литва.
У свою чергу С.Шматко відзначив, що "польські компанії не підтверджують дані про те, що тиск у газових трубах впав". Він додав, що проблеми, пов'язані зі суперечкою Білорусі та Росії через постачання газу, скоро вирішаться.
У цих умовах "Газпром" почав відпрацьовувати можливості альтернативної поставки газу своїм клієнтам в Європі, сказав С.Купріянов. Перш за все - це постачання через Україну. Підтвердження про готовність транспортувати додаткові обсяги вже отримано з Києва. По-друге - можливості використання газу з підземних сховищ у Європі і спотового ринку.
У 2010 р. транзит газу до Європи через територію Білорусі запланований в обсязі 44,5 млрд куб. м. Відповідно до угоди "Газпрому" і "Бєлтрансгазу", до 2010 р. обсяг поставок у Білорусь був передбачений в обсязі 22 млрд куб. м на рік, а до 2020 р. - близько 25 млрд куб. м.