"Батьківщина" висунула вимоги до Рибака: Персональне голосування, євроінтеграція і декриміналізація
"Батьківщина" для розв'язання парламентської кризи висуває декілька вимог до голови парламенту Володимира Рибака, зокрема щодо забезпечення персонального голосування, розгляду спільної заяви про євроінтеграцію, декриміналізації статей, по яких засуджені політв'язні, а також посилення відповідальності за порушення норми про персональне голосування. Про це РБК-Україна повідомив заступник голови фракції ВО "Батьківщина" Сергій Соболєв.
Зараз близько 40 депутатів від фракції ВО "Батьківщина" знаходяться біля кабінету Рибака і вимагають зустрічі з ним. "Зараз у кабінету спікера знаходяться близько 40 депутатів фракції "Батьківщина". Ми вимагаємо зустрічі з головою парламенту, щоб обговорити ситуацію, яка склалася останнім часом", - сказав Соболєв.
Нинішня парламентська криза викликана насамперед питанням про персональне голосування. Опозиція блокує парламент з 5 лютого, вимагаючи введення особистого голосування депутатів. Ночами в сесійному залі Ради чергують нардепи від фракції "Удар", побоюючись розблокування трибуни і президії. Лідер фракції "Удар" Віталій Кличко заявив, що сподівається на приєднання до нічних чергувань депутатів з фракцій "Батьківщина" і "Свобода".
Читайте також: У ПР почали підготовку до позачергових парламентських виборів, - джерело
Лідери опозиційних і провладних фракцій вже неодноразово зустрічалися з метою знайти вихід з кризи, що створилася, проте їм поки не вдалося цього зробити. У зв'язку з цим почалися розмови про можливі перевибори до парламенту. Позачергові вибори парламенту можуть бути призначені Президентом, згідно з Основним законом, тільки якщо ВР не може впродовж 30 днів однієї пленарної сесії почати засідання. Друга сесія ВР VII скликання не була відкрита. Відкриття сесії планується на 19 лютого.
Джерела з Партії регіонів заявляють, що позачергові вибори відбудуться і пройдуть на мажоритарній основі, що дозволить регіоналам отримати в парламенті більшість. Так, заступник голови фракції Партії регіонів Михайло Чечетов упевнений, що у разі проведення виборів на мажоритарній основі "Партія регіонів отримає не 208, а 300 депутатів". "Зміни в закон про вибори внести нескладно, це можна зробити відразу після того, як буде ухвалено рішення про перевибори", - сказав Чечетов.
Читайте також: У ВР продовжуються консультації щодо розблокування роботи парламенту, - "Батьківщина"
У опозиції заяви регіоналів про перевибори вважають блефом. Заступник голови Верховної Ради, народний депутат від "Свободи" Руслан Кошулинський назвав заяви про можливий розпуск парламенту саме цим словом. "Ми спокійно ставимося до цих заяв, розуміємо, що це мильна бульбашка і більше нічого... Щоб змінити формат виборчого законодавства, за це потрібно проголосувати. Відповідно, необхідно потрапити в сесійний зал, але в ст. 2 закону про регламент говориться, що пленарні засідання проводяться виключно в цьому приміщенні. У такому разі буде потрібен силовий варіант розблокування сесійного залу, а це вже виходить за рамки", - заявив віце-спікер.
Що стосується технічного забезпечення персонального голосування, то у парламенті зараз встановлена система "Рада-3", увімкнення якої вимагає опозиція. Регіонали, у свою чергу, називають цю систему недосконалою і пропонують ввести систему "Рада-4" або навіть "Рада-5". Лідер фракції ПР Олександр Єфремов підкреслив, що сенсорна кнопка в системі "Рада-3" ще не забезпечує гарантій персонального голосування, оскільки з нею можливі різні маніпуляції.
Читайте також: Яценюк звинуватив апарат ВР у зміні системи "Рада-3" (фото)
Враховуючи, що трибуна парламенту була заблокована 5 лютого, крайній термін, коли Верховна Рада повинна почати роботу, закінчується 6 березня. Якщо до цього часу народні депутати не зберуться на засідання, Янукович вже 7 березня отримає право достроково припинити повноваження нинішнього парламенту.