Американський корабель багаторазового використання "Атлантіс" стартує сьогодні з мису Канаверал у свій останній політ.
Американський корабель багаторазового використання "Атлантіс" стартує сьогодні з мису Канаверал у свій останній політ, передає ВВС.
На даний момент шаттл стоїть на стартовому майданчику в космічному центрі ім.Кеннеді, повністю готовий до польоту.
На пляжах Флориди і на дорогах, що ведуть до центру НАСА, збираються юрби американців, бажаючих бути присутніми при історичній події.
"Атлантіс" доставить на МКС російський модуль "Рассвет", а також нові панелі сонячних батарей і антену зв'язку.
Екіпаж у складі шести астронавтів зайнятий підготовкою до польоту. За словами членів екіпажу, вони усвідомлюють значення цього дня в історії освоєння космосу.
"Ми не можемо дозволити собі відволікатися в ці напружені години перед запуском", - сказав командир корабля Кен Хем.
"Але після завершення польоту ми всі зрозуміємо, яку роль цей корабель зіграв в історії. Я вважаю, що шаттл - це найфантастичніша машина, яку породило людство".
Президент Обама раніше висунув нову програму діяльності НАСА, яка передбачає польоти в дальній космос, за межі орбіти Місяця, до астероїдів і до Марса.
Варто відзначити, шаттли, які літають з 1981 р., будуть виведені з експлуатації та відправлені до музеїв. Доставка людей і вантажів на борт Міжнародної космічної станції буде доручена приватним компаніям. Американське космічне агентство займеться розробкою нового покоління ракетної техніки, розрахованої на далекі польоти.
Другий шатл, що залишається в експлуатації - "Діскавері" - здійснить свій останній рейс у вересні, а корабель "Ендевор" - в листопаді.
Найважливішим вантажем в останньому рейсі "Атлантіса" стане російський стикувальний модуль "Рассвет", що має довжину в 7 метрів. Він займає майже весь вантажний відсік корабля. Найскладнішим моментом нинішньої експедиції стане монтаж цього модуля на корпусі станції, який намічений на п'яту добу польоту.
Зазвичай російські модулі стикуються із станцією з використанням автономних систем навігації та управління. На цей раз для цього буде використана монтажна стріла, яка є на борту корабля. Астронавт Пірс Селлерс буде керувати цим маніпулятором, який повинен розташувати модуль на стикувальний вузлі станції.
"Ми збираємося обережно підвести за допомогою маніпулятора модуль до стикувального конусу станції з тим, щоб змусити систему управління "Рассвета" включитися і провести автоматичне стикування", - повідомив він.
Після повернення з польоту, який триватиме 12 діб, "Атлантіс" не буде негайно відправлений у музей. Спочатку він буде використовуватися в якості аварійного корабля на випадок необхідності термінової евакуації астронавтів під час двох експедицій, що залишаються . При цьому НАСА не виключає можливості використання цього корабля для доставки вантажів на борт МКС в автоматичному режимі.
Нагадаємо, перший рейс "Атлантіс" відбувся 3 жовтня 1985 р. За цей час корабель зробив 31 рейс на дистанцію 186 315 249 км. "Атлантіс" провів на орбіті 282 доби та здійснив 4462 орбіти навколо Землі. За 25 років своєї історії "Атлантіс" вивів в космос кілька міжпланетних зондів, брав участь у ремонті орбітального телескопа "Хаббл" і неодноразово стикувався з російською станцією "Мир".