ua en ru

Зурабов: Нові газові домовленості між РФ й Україною будуть закріплені в грудні

Автор: RBC.UA
Посол Росії в Україні Михайло Зурабов прогнозує, що нові домовленості між Російською Федерацією й Україною в газовій сфері буде закріплено на міжурядовому рівні в грудні, повідомляє радіо "Свобода".

Посол Росії в Україні Михайло Зурабов прогнозує, що нові домовленості між Російською Федерацією й Україною в газовій сфері буде закріплено на міжурядовому рівні в грудні, повідомляє радіо "Свобода".

"Найімовірніше, це буде міжурядова угода. Вона, найімовірніше, відповідним чином легітимізуватиметься й відповідним чином схвалюватиметься", - сказав він.

Посол зазначив, що Росія та Україна розраховують на те, що в грудні можна буде підписати все те, що має надалі регулювати відносини двох країн в енергетичній галузі та в питаннях газового співробітництва.

На його думку, якщо може бути якийсь збій у цих переговорах, то він може мати лише технічний характер. "Я не передбачаю, що це станеться. Це може бути пов'язане з надзвичайно щільним графіком, оскільки потрібно узгодити багато юридичних питань, і мають відбутися відповідні внутрішні державні процедури", - зауважив Зурабов.

Відзначимо, Кабінет міністрів України передасть у Верховну Раду (ВР) підготовлений до другого читання проект держбюджету на 2012 р тільки після завершення газових переговорів з Росією.

За словами спікера ВР Володимира Литвина, Кабмін повинен був подати в Раду бюджет ще 3 листопада, проте виникла "певна затримка". "Причина поважна, причина об'єктивна, причина полягає в тому, що не завершені переговори з РФ про ціну на газ для України", - сказав Литвин.

Після того, як Україна і Росія узгодять нову формулу ціни на газ, Кабміну знадобиться кілька днів, щоб перерахувати бюджет, стверджує глава парламенту.

Раніше в листопаді міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко заявив, що Україна та Росія проводять технічне оформлення нових газових домовленостей.

Зазначимо, 4 листопада віце-прем'єр Андрій Клюєв заявив, що ціна на газ для України буде значно нижче, ніж та, що діє зараз. "Точної цифри я вам сказати не можу, але я вас запевняю, вона буде нижчою, ніж так, що діє зараз", - заявив Клюєв.

В той же час він відзначив, що тепер уряд України продовжить з Росією переговорний процес щодо її вступу до Світової організації торгівлі (СОТ), в якому українська сторона ставить ряд вимог Російської Федерації: "Ми використовуємо важіль, у тому числі з метою підписання нового газового контракту... Наскільки відомо, ще в 2008 р. прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко підписала листа, де відображено повну згоду країни щодо вступу Росії до СОТ".

Зазначимо, раніше аналітики інвестиційної компанії Investment Capital Ukraine повідомили, що Україна може домовитися про знижку від 50 до 100 дол. за 1000 куб. м до ціною на імпортований газ, що поставляється ВАТ "Газпром".

Нагадаємо, 2 листопада ц.р. прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що ціна російського газу для України без урахування "харківської знижки" - 546 дол. за 1 тис. куб. м. Він також додав, що Німеччина, наприклад, купує газ за ціною 346 дол. за 1 тис. куб. м, перебуваючи на 2 тис. км далі від кордонів Росії, ніж Україна.

"Ми утримуємо тарифи на житлово-комунальні послуги для населення, населення платить в середньому 866 грн за 1 тис. куб. м, підприємства теплокомуненерго закуповують газ за ціною 1309 грн (163 дол. за 1 тис. куб. м), але якщо ми не досягнемо домовленості з Російською Федерацією, довго ще ми не зможемо утримувати цю різницю в тарифах, вона становить погоду в 16 млрд грн", - додав прем'єр-міністр.

26 жовтня Азаров заявив, що Україна і Росія близькі до компромісу з газового договору. При цьому він відзначив, що мова йде про "великий пакет документів, який визначає весь спектр взаємин" і що рішення може бути вигідним для обох сторін. Інші подробиці український прем'єр розкривати не став, додавши лише, що компроміс не пов'язаний з питанням про вступ України в Митний союз РФ, Білорусії і Казахстану.

Нагадаємо, НАК "Нафтогаз України" перерахувала ВАТ "Газпром" близько 1 млрд дол. за поставку природного газу в жовтні. В цілому, за даними прем'єр-міністра України Миколи Азарова, Україна за 9 міс. 2011 р. сплатила близько 70 млрд грн за газ.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в поточному. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Ключові переговори з газового питання відбулися 24 вересня між Президентами Януковичем і Медведєвим Завидово. Ніяких подробиць процессу сторони розкривати не стали. Єдине, що сказав Янукович, що "газове" питання в російсько-українських відносинах стоїть все ще гостро, але країни вже значно просунулися в його рішенні. Зазначимо, що після цієї зустрічі двох лідерів помітно ослабла напруженість у відносинах між країнами. Це було видно з заяв, які давали представники обох країн.

Відзначимо, як повідомило перед поїздкою Януковича в Москву джерело в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості виданню "Комерсант-Україна", у разі відмови Москви знизити ціну на газ Київ міг пригрозить підняти питання про підвищення ставки за транзит російського палива.