ua en ru

Мінприроди погодило проекти в рамках Кіотського протоколу

Автор: RBC.UA
Міністр екології та природних ресурсів України Микола Злочевський погодив з Організацію з розробки нових енергетичних та промислових технологій (НЕДО, Японія) проекти, які в найближчій перспективі будуть реалізовуватись в рамках Кіотського протоколу. Про це повідомляє прес-служба Мінприроди.

Міністр екології та природних ресурсів України Микола Злочевський погодив з Організацію з розробки нових енергетичних та промислових технологій (НЕДО, Японія) проекти, які в найближчій перспективі будуть реалізовуватись в рамках Кіотського протоколу. Про це повідомляє прес-служба Мінприроди.

На зустрічі з міністром президент НЕДО Хідео Хато відзначив, що особливу підтримку матимуть проекти будівництва нових потужностей із переробки сміття. "Ми готові сприяти використанню новітніх технологій у цій сфері",- відзначив Хато.

Сторони приділили особливу увагу питанню реконструкції та модернізації київського сміттєпереробного заводу "Енергія", що дозволить значно покращити стан навколишнього природного середовища столиці. Наступним важливим кроком в рамках співпраці України та Японії буде будівництво нових заводів з переробки сміття у містах-мільйонниках. "В проектах, які вирішать проблему сміття у найбільших містах України, зацікавлені обидві сторони, і ми розпочнемо реалізовувати їх в найкоротші терміни" - наголосив міністр Злочевський.

Нагадаємо, що в середині вересня Президент України Віктор Янукович попередив прем'єр-міністра України Миколу Азарова та першого віце-прем'єра, міністра економічного розвитку Андрія Клюєва про можливі звільнення в разі невиконання Україною міжнародних зобов'язань за Рамковою конвенцією ООН про зміну клімату та за Кіотським протоколом до даної програми. "Я вимагаю від керівників місцевих органів влади активно долучитися до вирішення цієї програми, і хотів би підкреслити, Микола Янович (Азаров): дуже незадовільно реалізовується це питання. Ви знаєте це краще, ніж я. Тому Андрій Петрович (Клюєв), Микола Янович, разом найближчим часом... Я попереджаю вас, якщо буде зірвана у нас Кіотська програма, у когось полетить голова, попереджаю вас! Подивіться уважно по кожному регіону, як працюють ці механізми. Упевнений в тому, що нас це не влаштовує, далеко не влаштовує стан справ на сьогоднішній день", - сказав Янукович.

Президент України впевнений, що виконання Україною зобов'язань, взятих перед ООН, "ускладнюється відсутністю координації роботи на місцевому рівні щодо та узгодження з іноземними контрагентами проектів, які можуть бути реалізовані в рамках Кіотського протоколу".

Ще раіше, 7 вересня, уряд прийняв розпорядження "Про операції з одиницями (частинами) встановленої кількості". Розпорядженням Кабінету міністрів України "Про операції з одиницями (частинами) встановленої кількості" передбачається здійснити в установленому порядку угоди з продажу вуглецевих одиниць (одиниць встановленої кількості) з метою скорочення викидів парникових газів, досягнутих до початку першого періоду дії Кіотського протоколу. В цілому мова йде про 7 млн 474 тис. 961 тонн еквівалента двоокису вуглецю. Ця кількість одиниць (частин) встановленої кількості підтверджена міжнародними верифікаторами.

На даний момент, резерв на період дії зобов'язань України складає 1 млрд 852 млн 385,130 тис. т еквівалента СО2.

Україна ратифікувала Кіотський протокол у лютому 2004 року та отримала можливість реалізувати невикористовувані нею квоти на викиди газів на суму до 2,5 млрд дол.

Раніше Кабінет міністрів прийняв рішення про продаж 6 млн 712,113 тис. тонн еквівалента CO2. Загалом йдеться про 6 млн 712 тис. 113 тоннах еквівалента двоокису вуглецю, з них 6 млн 542,87 тис. т - "Алчевського металургійного комбінату", виручені за рахунок технічного переоснащення аглодоменного виробництва, і 169,243 тис. т - філії "Інфокводоканала ", за рахунок" розвитку і вдосконалення роботи систем центрального водопостачання, водовідведення, очищення стоків ТОВ "Інфокс".

За станом на початок вересня, резерв на період дії зобов'язань України ддя України складав 1 млрд 852 млн 385,130 тис. т еквівалента СО2.

За словами Азарова, в Україні в 2011 р. за кошти в рамках Кіотского протоколу буде відремонтовано 3000 шкільних котелень. Крім того в Криму в 2011-2015рр.. планується реконструювати 99 шкіл на суму 270 млн грн.

Зазначимо, перевищувати 100% квоти, встановленої відносно базового 1990 р., - 920 млн ОВК, - Україні заборонено. За даними Національного електронного реєстру антропогенних викидів та абсорбції парникових газів, в країні введено в обіг 460,4 млн ОВК від обсягу всієї квоти. Резерв на весь період дії Кіотського протоколу становить 2140 млн ОВК. З них Україна перерахувала на рахунки інших країн 71,9 млн одиниць.

У березні 2009 р. Україна продала 30 млн. одиниць встановленої кількості (1 ОВК відповідає 1 т СО2) Японії, потім ще 3 млн ОВК, Іспанії за ціною 10 євро за одиницю. Про намір купити ще 150 млн ОВК, заявляли Нова Зеландія та Швейцарія.

Також повідомлялося, в Україні може бути тимчасово припинена можливість торгівлі квотами на викид парникових газів і реалізації проектів спільного впровадження.

Комітет з виконання зобов'язань Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату попередньо визнав, що Національний кадастр антропогенних викидів України не відповідає міжнародним вимогам.

Якщо, в жовтні, комітет прийме остаточне рішення, що Національний кадастр не відповідає міжнародним вимогам, то серед можливих варіантів розвитку подій буде зупинка українського реєстру на більш тривалий термін, що, в свою чергу, спричинить неможливість торгівлі квотами та реалізації проектів спільного впровадження.

Причиною такого рішення Комітету став звіт експертів ООН, які перевіряли Національний кадастр за 2008 рік. У звіті були представлені основні зауваження до українського кадастру: недостатня прозорість системи обліку викидів парникових газів, пробіл щодо обліку викидів у сфері лісового господарства та землекористування, відсутність енергетичного балансу України. По ряду джерел викиди були відсутні, а деякі дані були названі конфіденційними.

Експерти ООН вважають, що національна система обліку викидів і поглинання парникових газів є недостатньо прозорою, послідовною, повною і точною, як того вимагають міжнародні норми. "Проблема з українським кадастром - верхівка айсберга. Вона виникла через відсутність даних у всіх секторах економіки. Дані про викиди записуються на основі статистичних даних, ніхто не перевіряє, чи відповідають вони фактичним викидам. Наприклад, експерти ООН відзначили, що по 17 промисловим процесам дані відсутні або конфіденційні. Причому кількість конфіденційних даних, в порівнянні з попереднім кадастром збільшилася. Це ще більше погіршує облік викидів парникових газів", коментує рішення Комісії Христина Рудницька, координатор програми зі зміни клімату Національного екологічного центру України.

Вуглецеві одиниці - частина національної квоти країни на викид парникових газів, які можуть передаватися між країнами в рамках механізму торгівлі квотами. ERU - одиниця, дорівнює одній метричній тонні еквівалента діоксиду вуглецю (СО2).