Зимовий хаос царює в Києві через надмірну централізованість системи управління (фото)
Усі кияни пам`ятають останню зиму часів мера Леоніда Черновецького, коли місто перетворилось на смертельно небезпечну ковзанку. За таку недбалість через півроку Черновецькому довелось покинути свою посаду. Поточна зима демонструє, що під керівництвом голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Олександра Попова та його першого заступника Олександра Мазурчака робота по прибиранню Києва в зимовий період не набагато краща, аніж за часів Чернівецького. Але відставка загрожує не голові КМДА, а головам трьох райдержадміністрацій. Втім, на думку спеціалістів, винні не голови РДА, в яких немає достатніх повноважень та фінансів, а надмірно централізована система управління, впроваджена в столиці України.
Великі шанси на звільнення мають голови Голосіївської, Святошинської та Подільської РДА - Олександр Незнал, Сергій Рюмшин та Петр Матвієнко, відповідно. Подання на їх звільнення Попов вніс Президенту Віктору Януковичу 24 січня. А ініціатором звільнення голів РДА став перший заступник голови КМДА Олександр Мазурчак, який за своєю посадою відповідає за роботу ЖКГ в столиці.
Втім, і подання на звільнення голів РДА, і незадовільне прибирання Києва від снігу не завадило Мазурчаку в інтерв`ю РБК-Україна сказати, що столиця ліквідує наслідки зимової стихії краще за інші міста України. «Якщо дивитися на те, яка ситуація в інших містах України, то там набагато гірша ситуація», - сказав, зокрема, перший заступник голови КМДА.
Читайте також: Олександр Мазурчак: "Києву бракує 30% двірників"
Голова департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища КМДА Сергій Садовий, підтримуючи Мазурчака, в коментарі РБК-Україна також наголосив, що винні у поганій роботі саме голови РДА. Садовий оприлюднив номер свого мобільного, щоб кожен незадоволений киянин міг йому поскаржитися особисто. «Чому так само не зробив ні один голова РДА, вони ж відповідають кожен за свою територію? Кожен голова повинен знати свій район і оперативно реагувати, заставити балансоутримувача прибрати територію», - каже Садовий .
З такою позицією не згодні ні колишні голови Києва та їх заступники, ні спеціалісти з питань комуналки. «А що, при мені зим не було? Були зими, все було. Це що він (Попов - ред.) звільнив цих голів райдержадміністрацій - це крапля в морі, треба йому самому працювати зранку до ночі, а не піаритись... Управляти, керувати, передбачати - це приходить з роками, терпінням, а звільнити голів райдержадміністрацій - це відмазався Попов. Перед ким? Перед киянами? Його не стануть більше цінувати і поважати», - заявив РБК-Україна колишній очільник Києва (1996-2006 рр) Олександр Омельченко.
Він наголосив, що головна проблема - в дефіциті снігоприбиральної техніки. «В 2006 р. у Києві працювало близько 400 снігоприбиральних машин. За 7 років вони (машини - ред.) добились до ручки, а поновлення парку не було - п`ять років при Черновецькому та два роки при Попові. Сьогодні прибирають головні проїзні транспортні артерії, але проміжні дороги, міжквартальні дороги, двори ніхто не чистить, тому що не закуповували маленьку техніку для їх прибирання. Розраховували на двірників за 1800 грн на місяць, а зимову одежу їм востаннє закупав я, ще в 2005 р.», - підкреслив Омельченко.
Його колишній перший заступник Станіслав Сташевський наголосив, що звільнення голів РДА не вирішить питання, бо у районів все одно немає ні бюджетів, ні повноважень для ефективної роботи. «Раніше були районні ради і районні бюджети, які передбачали кошти на очистку снігу. Тому єдине, що вони (керівництво КМДА, - ред.) можуть зробити - підняти двірників і ЖЕКи, підняти малий бізнес, який має офіси на першому поверсі, щоб вони прибрали біля себе», - сказав РБК-Україна Сташевський. Крім того, за його словами, більший контроль за прибиранням має бути також з боку керівництва КМДА. «Пригадую, ми колись їздили в райони вночі, піднімали двірників і всіх інших - і на ранок їздили машини і люди йшли на роботу», - згадав Сташевський.
Колишній міністр ЖКГ (2007-2010 рр) Олексій Кучеренко також вважає великою помилкою для міста ліквідацію районних рад. «Попов зробив дуже фатальну помилку півтора року тому, коли ліквідували районні ради і централізували все управління в Києві. А тепер він намагається перекласти відповідальність на фактично «хлопчиків без печатки»... Не хочу сказати, що голови районів дуже професійні, але чому не звільняють керівників управлінь КМДА, бо фактично гроші у них?», - заявив РБК-Україна Кучеренко.
Читайте також: Київрада вирішила ліквідувати київські райради і РДА з 31 жовтня 2010 р
Колишній міністр додав, що столиця завжди мусить бути готова до непередбачуваних та надзвичайних ситуацій, і на такі випадки слід закладати немало коштів. «Навіть 1 млн грн. на день на прибирання снігу - це не дуже великі кошти. В Києві багато коштів, бюджет Києва - це мільярди. В резервному фонді Києва має бути мінімум 200-300 млн грн на різні надзвичайні заходи», - зауважив Кучеренко.
Тетяна Шпайхер