ua en ru

Зима близько: чи зможуть українці захиститися від грипу цього року

Зима близько: чи зможуть українці захиститися від грипу цього року Вакцинація від грипу все ще не користується популярністю у громадян (УНІАН)

Через кілька тижнів в Україні стартує щорічний сезон грипу та різноманітних респіраторних захворювань. Більшість українців вважають за краще перехворіти на грип вдома з високою температурою і традиційним пакетом ліків, які часто необґрунтовані. І лише небагато хто з громадян вакцинується. Поки на український ринок вакцини ще не надійшли у продаж, але чиновники МОЗ очікують, що це станеться до кінця жовтня. Французька і південнокорейська вакцини вже ввезені у країну для лабораторного контролю. Якщо він буде успішним, фармацевтичні компанії зможуть поставити на ринок близько 350 тис. доз вакцин. Як Україна забезпечена вакцинами від грипу у цьому році, розбиралося РБК-Україна.

Грип не за горами

Щорічно, у другій половині жовтня, в Україні стартує сезонне зростання числа захворювань на грип та різноманітні ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції). Тільки за весь 2017 рік в Україні, за даними "Центру громадського здоров'я МОЗ", було зареєстровано більше 659 тис. випадків гострих інфекцій верхніх дихальних шляхів і близько 23 тис. випадків грипу. Незважаючи на те, що ці показники виявилися майже на 15% і 69% менше, ніж у 2016 році, небезпека захворіти і отримати ускладнення досить висока.

Вакцинація істотно підвищує шанси організму уникнути зараження грипом. "Статистика показує, що люди, щеплені за всіма правилами якісними вакцинами, у 80 відсотках випадків не хворіють на грип, - розповіла Олена Єнтіна, яка спеціалізується у питаннях вакцинації. - Вакцинація від грипу особливо показана групам ризику, а саме: дітям старше шести місяців, літнім людям, особам, які страждають хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, легенів і нирок, бронхіальною астмою та цукровим діабетом, а також пацієнтам зі зниженим імунітетом, зокрема, з ВІЛ/СНІДом. Також існує декілька категорій професій, яким необхідна вакцинація - медичні працівники, викладачі шкіл, дошкільних установ і вишів, працівники громадського транспорту".

Щеплення від грипу в Україні для більшості пацієнтів є платним, тобто не закуповується за кошти держбюджету як багато інших вакцини. Правда, деякі місцеві органи влади закуповують невеликі партії вакцини, наприклад, для медиків, щоб вони не захворіли під час спалаху епідемії. Але в цілому такі закупівлі не змінюють загальної картини: більшість українців або не знають про наявність вакцини, або не бажають витрачати як мінімум близько 180 гривень на її придбання.

За даними "Центру громадського здоров'я МОЗ", у минулому сезоні простудних захворювань вакцинувалися від грипу більше 175 тис. українців (за даними на січень 2018 року). За інформацією в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, за останні три епідсезони вакцинувалися у середньому лише 0,5% громадян.

Сезон грипу близько - він розпочнеться з жовтня. Щоби захистити себе та рідних, варто починати планувати в календарі...

Опубліковано Уляна Супрун Понеділок, 3 вересня 2018 р.

Робити щеплення від грипу необхідно щорічно. В Європейському регіональному бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) пояснюють, що це пов'язано з постійно мінливою природою вірусів грипу. Тому вірусний склад протигрипозних вакцин потрібно регулярно переглядати.

"У цьому зв'язку на рівні ВООЗ щорічно проводяться дві наради - одна для Північної і одна для Південної півкулі - для аналізу даних епіднагляду за циркуляцією вірусів грипу та формулювання рекомендацій щодо складу протигрипозних вакцин для чергового сезону грипу", - уточнили в організації.

Цими рекомендаціями потім керуються фармацевтичні компанії для розробки і виробництва протигрипозних вакцин. У 2018 році ВООЗ рекомендувала включити до складу вакцин проти грипу штами вірусу грипу A/Michigan (H1N1), A/Singapore (H3N2), B/Colorado (лінія B/Victoria) і B/Phuket (лінія B/Yamagata).

Перші три штами рекомендується включати у тривалентні вакцини від грипу, а останній – це додатковий штам, призначений для включення у чотиривалентні вакцини.

Двоє на арені

Незважаючи на те, що рекомендації ВООЗ були оприлюднені ще на початку березня, українцям поки що не доступні вакцини від грипу.

"Грип найчастіше атакує людину у холодну пору року, коли імунітет ослаблений, а слизові оболонки верхніх дихальних шляхів уразливі через холод. Епідемія у Північній півкулі зазвичай фіксується з вересня по березень, з піком захворюваності у грудні-січні. Отже, щеплення краще робити у період жовтень-листопад, так як для вироблення повноцінного імунітету необхідно від 10 до 14 днів, - розповідає Олена Єнтіна. - Згідно з рекомендаціями ВООЗ, робити щеплення можна і у період підйому захворюваності, але у такому разі щеплення може бути не таким ефективним. Також ефективність залежить від якості вакцини, особливостей організму людини і від епідеміологічної обстановки у місці проживання".

РБК-Україна у прес-службі МОЗ повідомили, що в Україні у цьому сезоні будуть доступні дві вакцини від грипу: чотиривалентна Vaxigrip Tetra французького виробника Sanofi Pasteur і тривалентна GC Flu південнокорейської компанії Green Cross Corporation.

У минулому році в Україну ввозилася китайська Influenza vaccine від виробника Hualan Biological Bacterin. Голова наглядової ради Medek Corporation (ця компанія поставляла у минулому році китайську вакцину Influenza vaccine в Україну) Андрій Дурдо говорить, що у цьому році його фірма не буде ввозити даний препарат. "Виробнику економічно невигідно напрацьовувати окремі серії для ринку України", - зазначив він у коментарі РБК-Україна.

"У цьому році Sanofi Pasteur буде продавати в Україні вперше чотирикомпонентну вакцину, яка буде містити два штами грипу А і два штами грипу В. Південнокорейська містить три компоненти – два штами грипу А і один штам грипу В. Штамовий склад обох вакцин відповідає рекомендованому Всесвітньою організацією охорони здоров'я штамовому складу вакцин від грипу для Північної півкулі в сезоні 2018-2019 років", - розповідає Олена Єнтіна.

За даними прес-служби МОЗ, виробники ввезли 68,6 тис. доз вакцини проти грипу Vaxigrip Tetra і 300 доз вакцини проти грипу GC Flu. "Як тільки зазначені партії вакцин пройдуть контроль, виробники ввезуть в Україні основні партії. Це приблизно 300 тисяч доз вакцини Vaxigrip Tetra і 50 тисяч доз вакцини GC Flu, включаючи ті, які вже ввезені", - повідомили у відомстві. Там уточнили, що зараз вакцини проходять контроль безпеки та якості у держпідприємстві "Державний експертний центр МОЗ".

Уповноважений представник компанії M. Biotech Limited (представляє в Україні інтереси компанії Green Cross Corporation) Вікторія Туренко розповіді РБК-Україна, що партія південнокорейської вакцини від грипу в обсязі 50 тис. доз вже ввезена в Україну і чекає отримання всіх необхідних дозвільних документів для того, щоб дистриб'ютори могли почати розвезення препарату по медустановам. "Очікується, що вони будуть отримані на цьому тижні", - припустила вона.

Підтверджують інформацію про передачу вакцин на контроль якості й у французькій компанії. Зокрема, у прес-службі Sanofi повідомили РБК-Україна, що вакцина була ввезена в Україну на початку вересня 2018 року. "Компанія відразу ж передала всі необхідні документи уповноваженим регуляторним органам, зокрема Державній службі з питань лікарських засобів та контролю за наркотиками, для проходження контролю якості та отримання висновків про якість, необхідних для реалізації вакцини на території України", - відзначили у компанії.

За словами Олени Єнтіної, пацієнти зможуть скористатися вакцинами після того, як препарати пройдуть всі необхідні процедури контролю. "Зазвичай вони займають близько двох тижнів, після чого вакцини надійдуть у продаж", - розповідає Олена Єнтіна. Про приблизно такі ж терміни говорять й у МОЗ. У відомстві очікують, що вакцини проти грипу з'являться в аптеках у жовтні.