ua en ru

Життя ДПС після Литвина

Автор: RBC.UA
Президент України Петро Порошенко 6 жовтня звільнив голову Державної прикордонної служби України Миколу Литвина, який 13 років обіймав цю посаду...

Президент України Петро Порошенко 6 жовтня звільнив голову Державної прикордонної служби України Миколу Литвина, який 13 років обіймав цю посаду. При цьому Порошенко призначив на посаду першого заступника голови Держприкордонслужби Віктора Назаренка, де-факто зробивши його в.о. головного прикордонника країни.

На думку політолога Вадима Карасьова, Президент був змушений звільнити Литвина під тиском громадськості. "Петро Порошенко не міг далі ігнорувати думку громадськості, яка звинувачує Литвина в неготовності Держприкордонслужби ефективно захищати кордони. Знову ж таки, не можна ігнорувати роздратування фактом сімейності політики. Справедливо чи несправедливо - це неважливо, оскільки Микола Литвин - молодший брат Володимира Литвина (екс-глави АПУ Леоніда Кучми, - ред.). Це і пояснює рішення про відставку, яке, можливо, задовольнить суспільний запит на зміни у Збройних силах в цілому: по лінії Міністерства оборони та Держприкордонслужби", - заявив Карасьов в коментарі РБК-Україна.

Експерт зазначає, що за час, поки Литвин очолював Держприкордонслужбу, структура відрізнялася відносною стабільністю. "Я не думаю, що Микола Литвин зіграв епохальне значення в роботі Державної прикордонної служби. Але з іншого боку, його значення не можна применшувати, хоча б тому, що він очолював цю службу 13 років. Прикордонна служба проходила процес становлення і зміцнення. Інша справа, що цього виявилося недостатнім для ефективного контролю над кордоном та перешкоджання вторгнення російських військ, найманців. А хто до цього готовий? Армія була до цього готова? За часів Литвина Держприкордонслужба все-таки мала мінімальну стабільність на тлі постійних кадрових та майнових змін, характерних для ЗСУ, де міністри змінювалися раз на рік", - вважає Карасьов.

На думку експерта, новим головою прикордонної служби може стати екс-міністр оборони, а нині заступник секретаря РНБО Михайло Коваль.

У тому, що новим "господарем кордону" повинен стати військовий, впевнений і представник комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони, представник партії "Свобода" Юрій Сиротюк. "Складно назвати прізвище - хто може стати заміною. Це має бути людина, яка пройде люстрацію, яка не пов'язана з колишніми структурами КДБ. Людина, яка має бути фахівцем у військовій справі, оскільки сьогодні кордон - це рубіж оборони. Ми будували цивільну прикордонну службу, сьогодні час вимагає створювати передовий загін на лінії фронту", - вважає нардеп.

За словами Сиротюка, кандидатура на посаду голови Держприкордонслужби має пройти узгодження з профільним комітетом Ради.

Відставка Литвина спричинила у відомстві хвилю звільнень у керівництві. За словами голови прес-служби відомства Олега Слободяна, крім першого заступника голови Держприкордонслужби Павла Шишоліна, якого також указом від 6 жовтня звільнив Порошенко, службу залишили ще п'ять генералів. "Крім Павла Шишоліна, в п'ятницю ми в урочистій обстановці провели ще п'ятьох генералів, які обіймали посади директорів департаментів і начальників управлінь", - сказав Слободян в коментарі РБК-Україна.

При цьому голова прес-служби зазначив, що кадрові пертурбації, ні можлива реформа Міністерства внутрішніх справ України, яка передбачає перехід Держприкордонслужби під контроль МВС, не позначаться на інженерному проекті "Стіна", який нині курує Держприкордонслужба і який передбачає укріплення кордону України з Росією.

"У будь-якому разі проект "Стіна" не зав'язаний на якусь структуру. Незалежно від того, яке майбутнє в системі національної безпеки чекає Держприкордонслужбу, проект буде реалізовуватися. У першому варіанті основним виконавцем було Міністерство інфраструктури, а Держприкордонслужба з'явилася у другій редакції. Тому в подальшому можливі зміни виконавця проекту "Стіна", але це сьогодні складно прогнозувати", - заявив Слободян.

Михайло Криволапов