ua en ru

Жити по-новому: чого чекати від Ігоря Гриніва на посаді глави БПП

Жити по-новому: чого чекати від Ігоря Гриніва на посаді глави БПП Гринів - депутат Ради п'яти скликань, але раніше ніколи не керував фракцією

Ігор Гринів любить Верховну Раду. Восени 2014 року, після парламентських виборів Гринів розповідав кореспонденту РБК-Україна, що не забирав з парламенту трудову книжку, хоча останні півроку працював заступником глави Адміністрації президента. Йому подобалося, що він став депутатом в п'ятий раз, через 25 років після свого першого обрання в парламент.

Вчора Гринів отримав новий досвід у своїй довгій політичній кар'єрі. Він вперше став главою депутатської фракції, та ще й найбільшою в нинішньому складі Ради – президентському "Блоці Петра Порошенка". На цій посаді він змінить Юрія Луценка, якого минулого тижня депутати обрали генеральним прокурором.

За іронією долі голосування за Гриніва, який в свій час був одним із засновників "Народного Руху", пройшло в кращих радянських традиціях – єдиний кандидат обраний майже одноголосно. Тепер завдання Гриніва, щоб депутати так само голосували за важливі для президента законопроекти. У його попередника це виходило далеко не завжди.

РБК-Україна спробувало розібратися чому саме Гринів став новим головою фракції БПП, яке місце він займає в оточенні президента, і чого від нього чекати в незвичній ролі публічного політика.

Зірки на фюзеляжі

Один з найдосвідченіших політиків нинішнього складу Верховної Ради, Ігор Гринів до останнього часу вважав за краще залишатися в тіні своїх колег по фракції. Після парламентських виборів його обрали заступником Юрія Луценка. У цьому статусі він керував однією з семи депутатських груп, на які розділена БПП. Тим не менш Гринів не робив гучних заяв і по можливості уникав спілкування з пресою.

Паралельно, Гринів – радник президента Петра Порошенка. За словами самого депутата, він куди більш зосереджений на цій ролі. З главою держави політик знайомий давно. Ще з початку 2000-х, коли обидва розвивали "Нашої України" Віктора Ющенка.

"У Гриніва на фюзеляжі дві зірочки – Ющенко і Порошенко. Хто ще у фракції може таким похвалитися?", - каже його колега по фракції Олександр Третьяков. Після чого пояснює, мовляв, той доклав руку до перемоги третього та п'ятого президенти країни на виборах.

В команді президента Гринів, в першу чергу, політтехнолог. Саме він придумав гасло: "Жити по-новому!", з яким Порошенко виграв президентську кампанію. Після перемоги президент призначив нинішнього главу фракції БПП спочатку своїм радником, а потім і заступником глави Адміністрації президента. Але, перш за все, Гринів займався підготовкою до дострокових парламентських виборів. Він знову відповідав за стратегію кампанії, і знову придумав девіз для партії президента: "Годину єднатися!".

За результатами кампанії соратники по штабу БПП звинуватили Гриніва у провалі: партія президента посіла друге місце, пропустивши вперед "Народний фронт" Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова. Проти Гриніва інтригував Сергій Березенко і його команда, які під час кампанії відповідав за роботу "у полях".

Після тієї кампанії Гринів, що називається, "відійшов від справ" у центральному штабі БПП. За однією версією президент повірив його недоброзичливцям, з іншого - Гринів образився на звинувачення і самоусунувся. Мовляв, спробуйте без мене.

На місцевих виборах минулого року Гринів в роботі центрального штабу партії участі фактично не брав. Гасло кампанії придумувала соратник Турчинова Вікторія Сюмар. У той час секретар РНБО якраз активно працював над об'єднанням БПП і НФ в одну партію.

Але без роботи під час місцевої кампанії Гринів все ж не сидів. Він відповідав за кампанію БПП у Львівській області, де партія президента конкурувала з "Самопомоччю" мера обласного центру Андрія Садового.

Крім того, Гринів вів кампанію кількох кандидатів у мери великих міст Західної України від БПП. Зокрема, нинішнього міністра енергетики та вугільної промисловості Ігоря Насалика, коли він балотувався в мери Івано-Франківська, але програв "свободівцю" Руслану Марцинкиву. Зате у Львівській області БПП отримала перший результат.

Зв'язковий із Бальцеровичем

Гринів підкреслює - незважаючи на те, що він депутат, до останнього часу він був зосереджений на роботі радником президента. Навіть після затвердження головою фракції Гринів відверто зізнався РБК-Україна, мовляв, він вважає, що на новій посаді він буде не настільки ефективний, ніж в статусі радника президента. Втім, таку заяву можна розцінити і як своєрідну страховку на випадок, якщо в новому статусі у Гриніва робота не заладиться.

Чим Гринів займався в якості радника президента? Депутати від БПП в неофіційних бесідах розповідають, що Гринів, нарівні з колегою по фракції Іриною Фриз, заступник голови АП Ростиславом Павленком, а також іншими депутатами і чиновниками – постійний учасник нарад Порошенко в так званої "ситуативної кімнаті". Депутати пояснюють, що "на ситуативке" президент обговорює поточні питання, в першу чергу пов'язані з медіа і резонансними подіями.

Під час прем'єріади Гринів вів переговори з екс-віце-прем'єром Польщі Лешеком Бальцеровичем. Нагадаємо, команда президента запропонувала польському реформатору очолити Кабмін у разі відставки Арсенія Яценюка, але той публічно відмовився.

Тим не менш, з подачі Гриніва після формування уряду Володимира Гройсмана, Бальцерович став представником президента в Кабміні. Крім того, разом з екс-віце-прем'єром Словаччини Іваном Міклошем Бальцерович став співголовою так званої групи іноземних радників президента. Створенням цієї групи Гринів дуже пишається.

"Мені подобається, що я допоміг організувати групи стратегічних радників президента. Робота, яку робить Лєшек Бальцерович та команда стратегічних радників - це робота, яка мені більш близька і зрозуміла", - сказав Гринів в бліц-інтерв'ю РБК-Україна.

Тендер з одним учасником

Ще до обрання Луценку генпрокурором в кулуарах парламенту поповзли плітки, що крім Гриніва фракцію БПП може інший її заступник Анатолій Матвієнко. Він - давній друг президента і дядько впливового депутата Сергія Березенко. У часи президента Леоніда Кучми Матвієнко очолював Вінницьку ОДА, пізніше був депутатом Ради від блоку "ЗА Єдину Україну".

Оточення глави держави любить розповідати історію про те, як на парламентських виборах 2012 року Матвієнко зареєструвався як кандидата-самовисуванця у Вінницькій області. Пізніше там же виставив свою кандидатуру один з менеджерів Порошенко. Матвієнко подзвонив Петру Олексійовичу і запитав: "Навіщо ти виставив мені конкурента?". На що Порошенко відповів: "Ти мені друг, а він - мій чоловік. Розумієш різницю?". Після цього Матвієнко "знявся". У 2014-му році Порошенко відплатив одного, і той став депутатом парламенту від БПП. Якщо Гринів відповідає за Львівську область, то Матвієнко – курирує Івано -Франківську.

Восени минулого року ходили чутки, що Матвієнко може очолити АП, якщо президент все ж дозволить її керівнику Борису Ложкіну піти у відставку. Тоді сам Матвієнко сумнівався в реальності свого призначення на Банкову, пояснюючи це тим, що він - жорсткий управлінець і це не кожному сподобається.

Втім, саме жорсткість Матвієнко грала йому на руку як можливого претендента на голову БПП. Адже президентська фракція не може похвалитися дисципліною.

Як і його племінник в Раді, Матвієнко орієнтується на друга і бізнес-партнера президента Ігоря Кононенка. В день призначення Луценка в ГПУ, його повернули на посаду першого заступника голови фракції. Деякі депутати тут же почали будувати припущення, що нового главу БПП можуть і не обрати, і фракцією в статусі в. о. глави керуватиме Кононенко, який і так вважається її тіньовим головою.

Але інтриги не вийшло. Вчора на засіданні фракції Луценко, який перший раз був присутній як гість, заявив, що підтримує Гриніва. Після чого депутати тут же затвердили того на новій посаді. Альтернативних кандидатів ніхто так і не запропонував. Чому депутати були так на рідкість одностайні? Найбільш поширене пояснення від самих депутатів - Гринів - це людина, з яким можна домовитись. До того ж останні два роки Гринів не особливо вникав в життя парламенту і, як наслідок, не встиг посваритися з колегами і нажити собі ворогів у фракції. Але з цієї ж причини Гринів не зумів заробити в очах колег і достатнього авторитету.

Відтінки сірого

Головне завдання, яке стоїть перед Гринівим - підвищити дисципліну соратників президента в парламенті. Але для цього йому необхідно заробити серед них авторитет. Його попереднику Юрію Луценку в повній мірі зробити цього не вдалося. У фракції його любили, але депутати-бізнесмени в першу чергу прислухалися до більш зрозумілому їм Кононенко. Один з них якось кинув на адресу Луценка в розмові з коресспондентом РБК-Україна: "Якщо у нього немає 100 мільйонів, як він може вчити мене за що мені голосувати".

На відміну від Луценка, який компенсував відсутність мільйонів риторикою і близькістю до президента, Гринів всю свою політичну кар'єру вважав за краще залишатися в тіні, і не настільки близький до голови держави. Сам новий глава фракції визнає, що головним авторитетом для депутатів залишається Петро Порошенко. Власне і призначення Гриніва пройшло настільки гладко, тому що на його кандидатурі зупинився президент.

Втім, досвід "сірого кардинала" і фахівця з політтехнологій знадобиться Гриніву, щоб балансувати між різними групами депутатів у БПП, деякі з яких відверто воюють один з одним. Якщо Гринів зможе впоратися зі норовливою фракцією, він має всі шанси перетворитися з непублічного технолога в політика першого ешелону.