ua en ru

Одружений чоловік швидше просувається в кар'єрі, - вчені

Автор: RBC.UA
Наявність сім'ї може прискорити отримання посади професора, але це стосується головним чином чоловіків. Для жінок родина може, навпаки, уповільнити кар'єрний ріст. Такий висновок зробили вчені Американської асоціації істориків на основі проведеного соціологічного дослідження, результати якого опубліковані в січневому номері журналу Perspectives on History.

Наявність сім'ї може прискорити отримання посади професора, але це стосується головним чином чоловіків. Для жінок родина може, навпаки, уповільнити кар'єрний ріст. Такий висновок зробили вчені Американської асоціації істориків (American Historical Association, AHA) на основі проведеного соціологічного дослідження, результати якого опубліковані в січневому номері журналу Perspectives on History.

Читайте також: Європейські жінки заморожують яйцеклітини в очікуванні на ідеального чоловіка

Згідно з даними дослідження, у якому взяло участь 2,24 тис. чоловік, заміжній або розлученій жінці в середньому потрібно 7,8 років, щоб з посади молодший професор "вирости" до професора. У той же час, якщо представниця слабкої статі ніколи не була одружена, то для просування по тому ж відрізку кар'єрних сходів потрібно в середньому 6,7 років.

Цікаво, що серед жінок-професорів удвічі більше тих, хто офіційно розлучений або більше не живе із чоловіком, ніж серед колег протилежної статі. Це означає, що професорські обов'язки для жінок не дуже добре поєднуються з родиною, ніж у чоловіків. Крім того, серед жінок набагато частіше зустрічаються ті, хто ніколи не був одружений.

Що стосується впливу сім'ї на чоловіків, то тут ситуація діаметрально протилежна: одружені історики отримують професорську посаду в середньому за 5,9 років, а неодружені за 6,4 року.

Читайте також: У Мілані проходить тиждень чоловічої моди (фото)

"У мене є свої пояснення цим даним, - цитує Business Insider молодшого професора історії Університету Брауна Тару Нумідал. - Мені здається, що розумні жінки шукають чоловіків, які захоплені роботою, проте я не думаю, що це працює у протилежний бік". За її словами, досить важко знайти жінку-професора, у якої чоловік не працює або слідкує за домашнім господарством. У реальному житті чоловіки частіше мають дружин-домогосподарок, що дозволяє їм повністю зосередитися на науці і кар'єрі.

Нумідал працювала в університетському комітеті з пошуку нових співробітників, і їй неодноразово доводилося стикатися із ситуацією, коли жінка була основним кандидатом на роботу, але вона відмовлялася від пропозиції, тому що її чоловік не міг чи не хотів йти зі своєї роботи і переїжджати за дружиною на нове місце. "У підсумку роботу отримував кандидат чоловічої статі, у якого є дружина і яка не заперечувала слідувати за ним", - підсумувала Нумідал.

Згідно з даними дослідження, жінки вдвічі частіше йдуть зі своєї роботи, щоб допомогти кар'єрі чоловіка. "Це основні причини, чому сім'я прискорює просування чоловіка кар'єрними сходами, - каже молодший професор історії Університету Брауна Сіс Рокмен. - Якщо чоловіки все ще можуть знайти дружин, які добровільно готові відмовитися від життєвих цілей і власної реалізації, то вони божевільні". На думку Рокмена, який одружений на Нумідал, результати дослідження депресивні, а "число людей, які відступають від віри, в нинішньому поколінні просто жахає".

Читайте також: Компанія встановила дрес-код для співробітниць - нічого, крім білизни

Можливо, найбільш красномовно про гендерну нерівність в академічній сфері свідчать відповіді на питання дослідження: "Чи справедливо ставляться до співробітників жіночої статі у вашій організації". Із твердженням погодилося 55,4% жінок і 84,7% чоловіків.

Статевий поділ викладацького складу, безумовно, відіграє важливу роль. Як правило, на кафедрі працює більше чоловіків, ніж жінок, і пошукові комітети намагаються за допомогою нових співробітників змінити існуючий дисбаланс. До того ж дуже часто від жінок очікують виконання набагато більшого обсягу громадської роботи, ніж від представників сильної статі. Однак громадська робота віднімає дорогоцінний час від досліджень, а це призводить до того, що жінки відстають за кількістю наукових публікацій від чоловіків-колег.

При аналізі різних аспектів, в тому числі розриву в зарплатні і необхідності піклуватися про дітей, стають яснішими фундаментальні проблеми нерівності на робочому місці, де набагато легше працювати холостому чоловікові або чоловіку із дружиною, яка підтримує його в кар'єрному зростанні.