ua en ru

чого чекати українцям від пенсійної реформи

чого чекати українцям від пенсійної реформи Кабмін придумав, як підвищити пенсії для п'яти мільйонів українців (фото УНІАН)

Вже на наступному пленарному тижні Верховна Рада має намір розглянути й ухвалити пенсійну реформу. Якщо через два тижні депутати приймуть законопроект в цілому, то з 1 жовтня розраховувати на підвищення пенсії матимуть п'ять мільйонів пенсіонерів. Але вже з наступного року влада посилить вимоги до страхового стажу для тих, хто збирається вийти на пенсію в 60 років. Крім того, будуть знижені параметри оцінки страхового стажу, що вплине на суму нарахованих пенсій.

Щоб провести документ через парламент, міністр соціальної політики Андрій Рева під тиском депутатів погодився зафіксувати в проекті дату запровадження накопичувальної пенсійної системи. Але при голосуванні в залі цю правку можуть викреслити, так як поки питання про другому рівні пенсійного забезпечення не узгоджений з МВФ. Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.

На наступному пленарному тижні - орієнтовно 19-21 вересня, Верховна Рада може схвалити пенсійну реформу. За майже два місяці з моменту першого читання в парламентський комітет з питань соцзахисту надійшло 2144 правки до законопроекту №6614, яким пропонується підвищення пенсій. Левову частку пропозицій - 1750 правок, комітет відкинув, а ті, що залишив, істотно не змінюють урядову редакцію.

Всім не догодиш

З заяв чиновників може здатися, що ключовий момент реформи - це так зване осучаснення пенсій. Мова йде про перерахунок з 1 жовтня раніше призначених пенсій з урахуванням розміру середньої зарплати за останні три роки - 3764 гривні. У Кабінеті міністрів це називають "відновленням справедливості", так як, приміром, у 2007 році при нарахуванні пенсій брали до уваги середню зарплату 1197 гривень, а в 2010 році - 1982 гривні.

Після перерахунку, за оцінками уряду, пенсії зростуть більше ніж у п'яти мільйонів українців. До кінця року на осучаснення додатково буде потрібно 11,1 млрд гривень. У 2018 році - 30,6 млрд гривень.

Але в планах чиновників є важливий нюанс. Кабмін має намір змінити компонент формули, за якою розраховується коефіцієнт страхового стажу. Страховий стаж - це період, протягом якого за працівника сплачувався соціальний внесок в Пенсійний фонд. Чим більше коефіцієнт, тим більше пенсія. У формулі є дві основних складових - сума місяців стажу і величина оцінки одного року страхового стажу. На даний момент ця величина становить 1,35%. Уряд пропонує знизити її до 1%. У результаті коефіцієнт стажу також скоротиться, що вплине на суму пенсії.

Але цією ініціативою не згодні депутати. Профільний комітет Ради розкритикував цю ідею ще перед першим читанням законопроекту у сесійній залі, вказавши у своєму висновку, що "зменшення величини оцінки при визначенні пенсій, починаючи з 2018 року, призведе до зменшення їх розміру майже на 30%". За два місяці думку парламентаріїв кардинально змінилося. В середу, 6 вересня, комітет схвалив цю норму, повністю зберігши редакції Кабміну. Глава комітету Ради з питань соціального захисту, зайнятості та пенсійного забезпечення Людмила Денисова (фракція "Народний фронт") пояснила це тим, що уряд надав їм переконливі розрахунки.

"Зараз за 35 років стажу ми вважаємо пенсію, як за 47 років (якщо застосовувати величину оцінки 1,35%, - ред.). Але вже протягом десяти років після нарахування пенсії доходи людини "падають" на 15%, оскільки ресурсу Пенсійного фонду не вистачає. І далі пенсіонери починають котитися вниз" (порівняно з новими поколіннями пенсіонерів, - ред.) до бідності. Сьогодні базова пенсія тих, хто вийшов на пенсію до 2008 року, в три рази менше, ніж у тих, хто виходить на пенсію в 2017 році", - роз'яснив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Чиновник наполягає, що без зниження величини оцінки страхового стажу солідарний рівень пенсійної системи, коли за рахунок соціальних внесків працюючих громадян держава платить пенсії, приречений. Все тому, що розрив між доходами і видатками Пенсійного фонду зростає. І тому цей крок виправданий.

Рева нагадав, що "вартість" страхового стажу влади збільшили на 0,35% в 2008 році, в розпал економічної кризи. "Не маючи можливості підвищувати зарплати, було прийнято рішення збільшити вартість страхового стажу на 0,35% за кожен рік. Але люди, як платили, так і продовжили платити той же розмір ЄСВ. Тоді як суму пенсії довелося збільшити на 35%", - сказав міністр.

Свою лепту в зростання дефіциту бюджету ПФ Кабмін вніс Арсенія Яценюка, переконавши парламент знизити до 2016 року ставку ЄСВ до 22%. Влада розраховувала на "відбілювання" зарплат, а отримали "мінус" 77 млрд гривень до ПФ. Зараз дефіцит складає 144 млрд гривень, які уряд змушений компенсувати з держбюджету.

Слова міністра не позбавлені логіки, погоджується генеральний директор Української федерації страхування Галина Третьякова. Адже в якомусь сенсі ті, хто виходили на пенсію за чинної величиною оцінки стажу до 1,35%, опинилися в привілейованому положенні. З іншого боку, на її думку, уряду також потрібно враховувати, що в різні роки були різні ставки ЄСВ і його бази нарахування. Саме тому тепер буде несправедливо застосовувати величину оцінки стажу з 1% до всіх пенсіонерів. "З 2016 року ЄСВ став 22%. З точки зору наповнення бюджету Пенсійного фонду вага цих років менше. Можна було б ставити за ці роки менше коефіцієнт", - сказала РБК-Україна Третьякова.

Батоги замість пряників

Ще одне ноу-хау реформи стосується страхового стажу. Від кількості років, протягом яких людина платив ЄСВ, залежить вік, в якому він зможе вийти на пенсію. Вже з наступного року при виході на пенсію в 60 років потрібно мати не менше 25 років стажу. У 2019 році - 26 років стажу, в 2020 році - 27 років стажу. І так аж до 2028 року, поки допустимий для виходу на пенсію в 60 років стаж не буде становити 35 років.

За оцінками уряду, в 2018 році ліміт по стажу пройде 70% 60-річних пенсіонерів, в 2028 році - 55%. По суті, це і є приховане підвищення пенсійного віку. Що, втім, категорично спростовують чиновники. Адже, не маючи потрібної кількості років стажу, в 60 років на пенсію претендувати не вийде.

В такому випадку Кабмін пропонує два варіанти. Перший - докупити до двох років стажу, заплативши ЄСВ за кожний відсутній місяць. Другий - продовжити працювати, добравши стаж, або досягти більш зрілого віку. Приміром, вже в наступному році вийти на пенсію в 63 роки зможуть ті, у кого є стаж від 15 до 25 років, 65 років - від 15 до 16 років. Якщо стажу не вистачає - держава з бюджету буде платити соціальну допомогу. Але нужденних у ній трохи, каже міністр Рева.

"наступного року на пенсію виходитимуть люди 1958 року народження. Це означає, що трудовий стаж у них реально почався в 1980 році у віці 22 років. Отже, у людини може бути 20 років неперсонифицированного стажу (стаж до 2000 року, коли не було особистих рахунків по сплаті ЄСВ, - ред.). Якщо він вчився у Вузі чотири роки, то це - 24 роки стажу. За 17 років персоніфікованого обліку (з 2000 року, - ред.) не мати хоча б одного року стажу - треба дуже постаратися. Тому ця норма не є дискримінаційною по відношенню до тих, хто з наступного року виходить на пенсію", - наполягає на своєму глава Мінсоцполітики.

Шантаж і провокації

І хоча комітет Ради схвалив непопулярні норми урядового законопроекту, далеко не всі депутати в захваті від урядової реформи. "Ці речі можуть виконати виключно функцію захисту від бідності. Якщо ми хочемо побудувати нормальну пенсійну систему, нам потрібно було давним-давно запровадити другий рівень - накопичувальну пенсійну систему. Тоді з'явиться можливість у людей в залежності від того, скільки вони заробляють і відкладають на свій персональний рахунок, забезпечити собі комфортне життя", - зазначив депутат Юрій Соловей ("Блок Петра Порошенко").

У ході розгляду проекту на засіданні комітету 6 вересня Соловей переконав міністра внести в проект правку про запровадження другого рівня з 2019 року. Міністр спочатку намагався пояснити, що, мовляв, питання потрібно спочатку обговорити, в тому числі і з президентом. Соловей ж дав зрозуміти, що без цієї поправки Кабміну не отримає голосів частини фракції БПП "за" пенсійну реформу в сесійній залі Ради. "Нефиксирование цієї правки в даному законопроекті може призвести до серйозної дискусії, в тому числі, і в нашій фракції щодо підтримки даного законопроекту", - заявив депутат.

Рева, явно не бажаючи конфлікту з депутатським корпусом, несподівано погодився. "Якщо є така принципова позиція 60 народних депутатів, ми в закон впишемо. Якщо вони вимагають "маяк", як нам їх ставить МВФ, давайте його поставимо в законі. Дедлайн? Значить, дедлайн. Працюємо", - піддався міністр.

Залишать правку при голосуванні у другому читанні - велике питання. Тим більше, що це потрібно узгодити з кредиторами. "МВФ не погоджує введення другого рівня зараз. Вони ставлять умову, щоб зараз не вводити накопичувальну систему. Вводити потрібно, але насамперед - визначити дату і узгодити з МВФ", - повідомила Людмила Денісова.

На наступному пленарному тижні під час голосування стане ясно, не переоцінив свої сили міністр, даючи гучні обіцянки. Поки ж очевидно, що швидко прийняти закон парламент не зможе. Як мінімум двоє членів комітету з питань соціального захисту планують ставити десятки своїх правок на підтвердження в залі - Сергій Каплін та Наталя Королевська. Майже всі їхні пропозиції до проекту комітет відхилив.