Чого чекати українцям від медичної реформи
Що зміниться для пацієнтів після проведення медичної реформи?
Основне - держава буде гарантовано оплачувати пакет медичних послуг і ліків, які українець буде отримувати в лікарнях безкоштовно. Кабмін повинен буде щорічно затверджувати такий перелік, в якому буде зазначено, через які саме послуги українці не будуть платити в медустановах. У цьому пакеті крім списку безкоштовних послуг, будуть вказані тарифи на них, а також частки оплати з боку держави і пацієнта тих послуг, які будуть надаватися за рахунок держави безкоштовно.
За що я не буду платити у лікарні?
Перший гарантований пакет зараз тільки розробляється. Моз працює над принципами і процедурами, за яким і буде складений цей пакет. Планується, що будуть безкоштовними послуги на первинному рівні, а також екстрені та паліативні (медична допомога, яка дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів, у випадках, коли вони зіткнулися з небезпечним захворюванням, або якщо воно не підлягає лікуванню, - ред.) медпослуги. Наприклад, для паліативних хворих держава зобов'язується безкоштовно надавати препарати в достатній кількості для знеболювання. Вже розроблено проект наказу Моз про те, яку допомогу зобов'язаний надати лікар безкоштовно на первинному рівні, в амбулаторіях сімейної медицини. У цей список включені сім аналізів, в тому числі загальний аналіз сечі і крові. Безкоштовними також пропонують зробити щеплення, медогляди. Повністю безкоштовним буде лікування для бійців АТО. Якщо воїн АТО отримав поранення, яке призвело до інвалідності, безкоштовне лікування йому буде гарантовано довічно.
За що мені доведеться платити в лікарні?
За лікування у звичайних лікарнях і при наданні спеціалізованої медичної допомоги, наприклад, планові операції, при яких немає небезпеки для життя. Але рівні співплати не будуть залежати від доходів пацієнтів, вони будуть чітко прописані незалежно від економічного становища українця. При цьому Моз декларує принцип, згідно з яким оплата лікування не повинна стати фінансово непідйомною для сім'ї і привести її до зубожіння. Тому, наприклад, лікування дорогих і критично важливих для здоров'я захворювань буде покриватися з більшою часткою з боку держави, ніж лікування загрозливих для життя хвороб або проведення діагностики. При цьому за лікування пацієнт може платити з власної кишені, так і витрати лікарні можуть покриватися за рахунок загальнообов'язкового соціального медичного страхування, добровільного медичного страхування, коштів місцевих бюджетів. Але не слід розраховувати, що вся допомога, яка не входить в безкоштовний пакет, буде частково оплачуватися державою. Наприклад, естетична медицина або звернення пацієнта до вузькоспеціалізованого фахівця без направлення сімейного лікаря буде їм оплачуватися самостійно в повному обсязі.
Я буду платити за виклик дільничного лікаря додому?
Ні, візити будуть безкоштовними, але лікар буде самостійно вирішувати - необхідно йти до пацієнта додому чи ні. Якщо пацієнт не може прийти - лікар їде, але рішення за лікарем. До речі, після укладення договору з пацієнтом дільничний лікар буде отримувати гроші з держказни за кожного пацієнта в сумі близько 200 гривень в рік.
Гарантовані безкоштовні послуги я зможу отримати лише в державних лікарнях?
Безкоштовний гарантований державою набір медичних послуг пацієнт зможе отримати і в державних, і в комунальних, і в приватних клініках, а також і у фізичних осіб-підприємців. Але є одне "але": всі ці установи повинні будуть мати ліцензію на медичну практику, відповідно до договорів про медичне обслуговування населення, укладених з Національною службою здоров'я України ("НСЗУ"). НСЗУ буде оплачувати ці послуги пацієнтам тільки на підставі такого договору.
Коли я вже зможу вимагати безкоштовних послуг в лікарні за гарантованим державою пакетом, а також вносити лише частину вартості за медпослуги при лікуванні в лікарнях і стаціонарах?
Державні фінансові гарантії будуть вводитися поступово, на первинному рівні вже з липня 2018 року. На інших рівнях - до 2020 року, а протягом 2018-2019 років буде проводитися відпрацювання такого механізму в пілотних регіонах. До речі, після 1 січня 2020 року державні та комунальні лікарні не будуть отримувати фінансування з держбюджету, крім оплати медпослуг і препаратів в рамках державного безкоштовного пакету.
Я – пільговик. При лікуванні я вже не зможу користуватися ні однією з пільг після початку медреформи?
Існуючі пільги у сфері медичного обслуговування залишаються в силі.
Куди я зможу поскаржитися, якщо мені як пацієнту не нададуть гарантований безкоштовний пакет медпослуг в лікарні?
В Національну службу здоров'я України. У договорі з лікарнями буде прописана відповідальність за такі порушення, аж до розірвання договору.