ua en ru

Жнива-2015: підсумки збирання ранніх зернових

Жнива-2015: підсумки збирання ранніх зернових Україна в цьому маркетинговому році може експортувати 36 млн тонн зернових
Алексей Павленко
Алексей Павленко
министр агрополитики и продовольствия Украины, специально для РБК-Украина
День Незалежності - це свято, що завжди пов'язане із почуттям гордості за рідну країну. Українцям є чим пишатися. Цього року до святкування Дня незалежності України ми підходимо із рекордними показниками у агросекторі. Одними із таких є перші результати жнивної кампанії-2015. Наразі в Україні завершено збирання ранніх зернових та зернобобових культур.

День Незалежності - це свято, що завжди пов'язане із почуттям гордості за рідну країну. Українцям є чим пишатися. Цього року до святкування Дня незалежності України ми підходимо із рекордними показниками у агросекторі. Одними із таких є перші результати жнивної кампанії-2015. Наразі в Україні завершено збирання ранніх зернових та зернобобових культур.

Попри усі політичні, економічні чи навіть природні негаразди, аграріям вдалося зібрати 36,7 млн тонн зерна і, таким чином, перевершити минулорічні показники майже на 2 млн тонн.

Жнива-2015: підсумки збирання ранніх зернових

Обмолочена площа під ранніми зерновими була збільшена із 9,5млн у 2014 році до 10,1млн га - у 2015 році.

Найбільший вал зерна намолотили хлібороби у Одеській - 3 млн тонн, Дніпропетровській та Харківській - 2,8 млн тонн, Запорізькій - 2,6 млн тонн, Миколаївській та Херсонській - 2,4 млн тонн, Вінницькій - 2,3 млн тонн областях.

Понад 1 млн тонн зерна було намолочено у Донецькій, Кіровоградській, Полтавській, Київській, Черкаській, Хмельницькій, Тернопільській та Сумській областях.

Наголошу, що урожайність ранніх зернових та зернобобових культур була збережена практично на рівні показників рекордного минулого року і становила 36.2 ц/га (2014 - 26.5 ц/га).

Найвищою урожайністю порадували Хмельницька - 52,8 ц/га, Черкаська - 49,0 ц/га, Київська та Тернопільська - 46,5 ц/га, Вінницька - 45,6 ц/га області.

Пшениці обмолочено на площі 6,8 млн га та намолочено 26,8 млн тонн зерна - на 10% більше, ніж 2014 року.

Найвищі показники урожайності озимої пшениці продемонстрували традиційно Хмельниччина - 56,7 ц/га, Черкащина - 52,3 ц/га, Тернопільщина - 49,9 ц/га та Київщина - 49,7 ц/га; ярої пшениці: Київщина - 46,4 ц/га, Хмельниччина - 42,9 ц/га та Львівщина - 40,5 ц/га.

Ячменю було зібрано на площі 2,8 млн га та намолочено 8,5 млн тонн зерна.

Жито обмолочено на площі 144 тис. га та намолочено 365 тис. тонн зерна.

Овес зібраний на площі 203 тис. га - намолочено 482 тис. тонн зерна.

Горох обмолочено на площі 169 тис. га, намолочено 392 тис. тонн зерна.

Ріпак обмолочено на площі 674 тис. га, намолочено 1,7 млн тонн насіння.

І це - лише початок хороших новин. Адже жнива в повному розпалі.

Просто зараз аграрії активно збирають урожай гречки - обмолочено на 21 тис. га (16%) та намолочено 25 тис. тонн. Проса - зібрано з площі 34 тис. га (32%), намолочено 66 тис. тонн.

Розпочато збирання сої з площі 4,0 тис. га, намолочено 7 тис. тонн сої.

Також наразі відбувається формування врожаю таких культур як кукурудза, соя та соняшник. Не приховуватиму, матінка-природа не завжди була прихильною до нас. У першій декаді серпня спекотна суха погода на всій території країни створила несприятливі агрометеорологічні умови для завершення вегетації пізніх культур.

Так, зараз спостерігається передчасне достигання зерна кукурудзи, сої та насіння соняшнику, відповідно відбувається зменшення абсолютної ваги зерен та насіння, тобто зменшення продуктивності.

Найбільше постраждали від спеки посіви кукурудзи, соняшнику та сої пізніх строків посівів (після 10 травня). Проте їх налічується не більше 15% від загальної площі посіву, отже, значних збитків сільському господарству України завдано не буде.

Робити прогнози щодо майбутнього урожаю - справа невдячна. Особливо це стосується аграрної сфери, яка настільки залежна від мінливих умов навколишнього середовища.

Проте, попередньо валовий збір зерна у цьому році очікується на рівні 60 млн тонн.

Разом із перехідними залишками загальна пропозиція зерна у 2015/2016 МР буде сформована на рівні 70 млн тонн.

Жнива-2015: підсумки збирання ранніх зернових

Якщо брати до уваги, що внутрішнє споживання зернових у цьому році становитиме майже 24 млн тонн, то в цілому можна констатувати, що Україна виробляє зернових у 2,5 рази більше, аніж споживає. А отже, є хороші передумови для рекордного експорту зернових - він може сягнути понад 36 млн тонн у 2015/2016 МР.

Це свідчить про те, що Україна не лише дбає про власну продовольчу безпеку, а також прагне з кожним роком нарощувати експортний потенціал аграрного сектору. За даними Міністерства сільського господарства США (USDA), у 2014/2015 МР ми увійшли до трійки найбільших експортерів зернових із показником 34.8 млн тонн.

А проміжні результати жнивної кампанії-2015 доводять, що вітчизняні аграрії не збираються зупинятися на досягнутому.