ua en ru

Через земельні питання "Свобода" програє Львів Садовому

Через земельні питання "Свобода" програє Львів Садовому За два місяці з фракції "Свобода" у Львівській міськраді вийшли 10 депутатів
У середині січня фракція ВО "Свобода" у Львівській міськраді після виходу з неї чергового депутата Святослава Макітри остаточно втратила більшість, а відтак - і контроль за прийняттям вигідних рішень. Загалом, менш ніж за два місяці з фракції вийшли 10 депутатів - і чисельність фракції зменшилася до 44 осіб.

У середині січня фракція ВО "Свобода" у Львівській міськраді після виходу з неї чергового депутата Святослава Макітри остаточно втратила більшість, а відтак - і контроль за прийняттям вигідних рішень. Загалом, менш ніж за два місяці з фракції вийшли 10 депутатів - і чисельність фракції зменшилася до 44 осіб. Що стало причиною такого стрімкого падіння впливу політсили, яка ще рік назад вважалася одною з найвпливовіших в західних регіонах країни, розбиралось РБК-Україна.

Мало хто із тих депутатів, що були виключені або самостійно вийшли зі складу фракції ВО "Свобода", відверто називає причини виходу. Офіційно ж голова "Свободи" у Львівраді Любомир Мельничук заявляв, що, мовляв, депутатів виключили через порушення дисципліни, за прогули.

"Офіційно - за прогул, а взагалі - за відмову голосувати за подолання вето", - зізнався в інтерв'ю один із виключених депутатів-свободівців Андрій Хомицький, маючи на увазі конфлікт фракції з міським головою Андрієм Садовим через земельні та майнові питання. Ці питання лобіювали "свободівці" та приймали їх на сесіях, а мер накладав вето.

Втім, навряд чи у планах керівництва "Свободи" було цілеспрямоване виключення депутатів із фракції, аж поки вона не втратить більшість, а отже - можливість контролювати процес голосування у міській раді.

Насправді, розповів РБК-Україна депутат Львівської міськради від "Свободи" Сергій Подолинний, виключені із фракції "за прогули", відповідно до програми очищення партії, лише два депутати. Вісім депутатів самостійно прийняли рішення про вихід із фракції, після чого створили депутатську групу "Львів Європейський".

"Вони самостійно прийняли рішення про вихід, бо було чітко зрозуміло, що немає можливості впливати на рішення фракції. А, оскільки, вона мала вагому більшість (у міськраді, - РБК-Україна), то, відповідно, впливала і на рішення, які приймала міська рада", - наголосив Подолинський.

За його словами, на рішення депутатського корпусу мали зовнішні впливи не тільки депутати міськради. Ці питання вирішували люди, які мали відношення до керівництва партії - бізнесмени, що мали вплив на прийняття тих чи інших рішень. Подолинський не назвав прізвищ, але описав схему, як це працює.

"Певна група людей намагається переконати депутатів в прийнятті того чи іншого рішення. Я так зрозумів, що ці люди відстоювали чи якісь свої бізнес-інтереси, чи інтереси своїх бізнес-партнерів, чи друзів", - зазначив Подолинський.

Він уточнив, що це "бізнес-крило" лобіювало рішення міськради про виділення невеликих земельних ділянок, продовження оренди до 10 років, що дає можливість наприклад будівництва на цій ділянці.

"Це не обов'язково якісь глобальні інтереси, а локальні, дрібніші", - уточнив Подолинський.

За його словами, коло бізнесменів, інтереси яких у міській раді лобіювали "свободівці", не обмежується лише Ігорем Кривецьким, який, за відкритими даними, є спонсором ВО "Свобода" та має бізнес у Львові із близьким до "Свободи" Зиновієм Козицьким.

Саме через земельні і майнові інтереси у Львівській міськраді й тривав постійний конфлікт між "свободівцями" та мером Андрієм Садовим. "Свобода", маючи більшість, приймала на сесіях рішення про виділення земельних ділянок, а мер ветував ці рішення. Як пишуть львівські ЗМІ, Садовий накладав вето на ці ухвали, вважаючи за доцільне "реалізувати їх на конкурентних засадах з метою поповнення місцевого бюджету міста Львова".

Крім того, на сесіях депутати роздавали землі загального користування населених пунктів, що належать до земель комунальної власності та не можуть передаватись у приватну власність. І ці ухвали сесії також ветувалися мером. А депутати долали вето, маючи більшість та переконуючи ще кілька позафракційних.

Голосування "свободівців" за певні рішення є наслідком того, що на них чинився постійний тиск і погрози виключення з фракції, зазначив Подолинський.

"Тиск здійснюється не прямим методом, коли тобі хтось погрожує. Є зовсім інші маніпулятивні методи, коли рішення приймається колегіально на засідання фракції. З кимось спілкувалися індивідуально, когось переконували. Могли погрожувати виключенням з фракції, з партії" - сказав Подолинський.

Голова депутатської групи "Львів Європейський" Іван Гринда зазначив, що на початку каденції перед депутатами фракції стояло чітке завдання - посунути мера Андрія Садового. Тепер очевидно, що цю війну "свободівці" програли. Гринда визнає, що після здобуття влади діяльність "Свободи" у Львові звелася до грошей, майна та землі.

Важливо, що масові виключення депутатів зі "Свободи" почалися після того, як львівський бізнесмен Володимир Дідух (відомий також як кримінальний авторитет 90-х років на прізвисько Вова Морда) на початку листопада зробив публічну заяву, що свого часу фінансував "Свободу" та дав 48 млн дол. на розвиток політсили. Він заявив, що гроші передавав через офіційного спонсора партії Ігоря Кривецького. Після цього, наприкінці листопада 2014 року у фракції та партії почалися перші чистки.

Нагадаємо, у 2012 році "свободівець", нардеп-мажоритарник від Києва Андрій Іллєнко заявляв, що партію фінансують понад 200 спонсорів, які є членами так званої Економічної ради. Очолює цю раду Ігор Кривецький якому, за відкритими даними, належать казино "Фешнклаб", готель "Жорж" і низка інших розважальних закладів Львова, які входять у ПАТ "Фіеста - Фантастика", готельний комплекс Edem Resort у Перемишлянському районі Львівської області.