ua en ru

Зеллік: Для світової економіки найсерйознішою є загроза з боку єврозони

Автор: RBC.UA
Президент Світового банку Роберт Зеллік попереджає про "нові, ще більш небезпечні часи" у світовій економіці, коли більшість розвинених країн не зможуть перепочити. Про це повідомляє радіо "Свобода" з посиланням на австралійські ЗМІ.

Президент Світового банку Роберт Зеллік попереджає про "нові, ще більш небезпечні часи" у світовій економіці, коли більшість розвинених країн не зможуть перепочити. Про це повідомляє радіо "Свобода" з посиланням на австралійські ЗМІ.

За словами Зелліка, проблеми суверенного боргу країн зони спільної валюти євро в Європі турбують набагато більше, ніж середньострокові та довгострокові проблеми Сполучених Штатів, яким рейтингове агентство Standard & Poor's минулого тижня знизило кредитний рейтинг.

Як сказав Зеллік, структура зони євро може виявитися найважливішим викликом, який постав перед світовою економікою: коли у Італії та Іспанії ще є певна надія, то Греція і Португалія, загрузли в боргах, і через участь у спільній валюті позбавлені можливості девальвувати свою грошову одиницю. Прийнятих досі в Євросоюзі заходів недостатньо, додав він.

Варто зазначити, що Джордж Сорос напередодні в інтерв'ю Handelsblatt висловив думку, що європейську валюту на поточному етапі може врятувати тільки введення євробондів. Також, на його думку, ще один захід, на який може і повинна піти єврозона під керівництвом Німеччини, - збільшення Європейського фонду фінансової стабільності (European Financial Stability Facility - EFSF). Раніше про необхідність збільшення розмірів стабфонду EFSF заявляв Президент Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу.

Фонд був основним способом протидії ЄС грецькій кризі. Але його досі не ратифікували в кількох країнах Європейського Союзу.

Що стосується держборгів країн ЄС, то в Міжнародному інституті фінансів (IIF) підрахували, що Греція зможе скоротити рівень держборгу до рівня нижче 100% від ВВП, однак відбудеться це не раніше ніж через 10 років. За оцінками організації, що представляє інтереси понад 400 світових фінансових компаній, до 2020 р. розмір держборгу скоротиться з нинішніх 142% від ВВП до 98%.

Нагадаємо, 21 липня держави єврозони домовилися про виділення Афінам другого пакету фінансової допомоги понад діючої програми на 110 млрд євро. Лідери ЄС домовилися, що ЄС і Міжнародний валютний фонд нададуть Афінам додаткове фінансування в розмірі 109 млрд євро.

Дефіцит бюджету Греції за підсумками 2010 р. склав 10,5%, а рівень держборгу збільшився з 127,1% від ВВП до 142,8% від ВВП. Показник дефіциту хоч і скоротився в порівнянні з 2009 р. майже на 5 п. п., все одно виявився значно вищим за прогнози Євросоюзу і цільових орієнтирів грецького уряду.

Дефіцит португальського бюджету за підсумками 2010 р. - 8,6% від ВВП країни. За нормами Євросоюзу показник дефіциту бюджету не повинен перевищувати 3%. В кінці травня ц.р. МВФ схвалив виділення Португалії позики в розмірі 26 млрд євро на відновлення економіки.

Лідером за рівнем державного боргу в Європі вважають Італію. У 2009 р. держборг склав 116% ВВП країни. Торік дефіцит бюджету Італії збільшився до 5,3%. Вчора повідомлялося, що державний борг Італії досяг у червні рекордних розмірів, перевищивши 1,9 трлн євро. Прем'єр-міністр Італії Сильвіо Берлусоні скликав екстрене засідання уряду, де міністри затвердили програму економії бюджету.

За підсумками 2010 р. бюджетний дефіцит Іспанії склав 11,2% ВВП. Уряд має намір довести його до позначки в 9,3% ВВП до кінця 2011 р. і до рівня в 3% ВВП - до кінця 2013 р.

Італія, обтяжена великими боргами, швидше за все, оголосить дефолт, тоді як Іспанія ще може його уникнути - прогнозували раніше експерти британського аналітичного Центру досліджень економіки та бізнесу. Економісти центру змоделювали оптимістичний і песимістичний сценарії для обох країн, виходячи з фінансово-економічних параметрів та ситуації на міжнародних фінансових ринках. Вони з'ясували, що Італія уникне дефолту лише за умови великого стрибка у зростанні ВВП. Але Іспанія, стверджував британський аналітичний центр, "має реальний шанс не допустити дефолту".

Зазначимо, цього тижня Європейський центральний банк (ЄЦБ) купував на вторинному ринку держоблігації Іспанії та Італії. Про поновлення покупок в ЄЦБ повідомили кількома днями раніше. Покупки були припинені в березні ц.р. З початку тижня, за даними учасників ринку, ЄЦБ купляв держпапери Італії та Іспанії, прибутковість яких раніше в цьому місяці досягала рекордних значень - вище 6%.