ua en ru

Зеленський, Вакарчук та інші: чи будуть на президентських виборах нові кандидати

Зеленський, Вакарчук та інші: чи будуть на президентських виборах нові кандидати "Студія Квартал 95" зареєструвала партію "Слуга народу", щоб його не могли використовувати інші, пояснював Зеленський (Фото: РБК-Україна/Віталій Носач)

Як стверджує один із впливових членів команди Порошенка, Зеленський дійсно налаштований балотуватися в президенти, в чому його підтримує Коломойський, а партія "Слуга народу" створена під наступні вибори в Раду в 2019 році. А от Вакарчук, швидше за все, не буде брати участь у президентських виборах.

Останні соціологічні опитування продемонстрували, що підтримка діючих політичних лідерів балансує в межах 10%. Близько 20-30% виборців все ще не вирішили, кого хочуть бачити главою держави в 2019-м. Саме за невизначених з наближенням виборів точитиметься запекла боротьба, вважають експерти. Разом з тим, досить непогані рейтингові позиції отримали люди, раніше не пов'язані з політикою - Святослав Вакарчук і Володимир Зеленський. На думку політологів, їх присутність у виборчих бюлетенях може кардинально змінити хід президентської гонки. Чи стануть Вакарчук і Зеленський кандидатами на пост глави держави і яких ще сюрпризів можна очікувати від президентської гонки - в матеріалі РБК-Україна.

Результати останніх опитувань про соціально-політичну ситуацію в Україні, проведені соціологами за 11 місяців до першого туру президентських виборів, показують: реальний розклад сил залишається непередбачуваним. Але навіть ці ескізні дані показують кілька тенденцій, на підставі яких буде розгортатися передвиборна гонка. По-перше, згідно з соцопитуваннями, продовжують знижуватися шанси нинішнього глави держави Петра Порошенка отримати другий термін. У той же час, ніхто з вимірюваних кандидатів не отримує понад 10% підтримки, а відрив між потенційними учасниками гонки дуже незначний. По-друге, серед українців найбільше тих, хто не визначився зі своїм політичним вибором. Причому відсоток тих, хто не визначилися, в два рази перевищує показник лідерів рейтингу. Третій фактор - існує попит на нові обличчя в політиці, що підтверджують непогані рейтингові позиції Святослава Вакарчука та Володимира Зеленського. І це незважаючи на те, що ні перший, ні другий ще безпосередньо не заявляли про свої політичні амбіції і, відповідно, не починали активну кампанію.

"У більшості старих політичних лідерів антирейтинг складає в середньому 70%. Тобто для кожного з них стеля 30% голосів, але і це недосяжна стеля. Таким чином, насправді, стеля - 20%. Саме тому з технологічної точки зору величезна ймовірність того, що будуть з'являтися нові люди, які зовсім не були в політиці. І як раз Вакарчук і Зеленський - найбільш типові приклади. Так само, як це колись був Кличко. Або це будуть ті, хто програвав вибори, або вже забутий, хто зараз не присутній у владі і не був присутній останні 5-7 років", - прогнозує колишній голова Комітету виборців України (КВУ), нардеп Ігор Попов.

У темі нових осіб та попиту на нових політиків часто виходить парадоксальна ситуація, зазначає політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. "Попит є, що показує соціологія: 2/3 опитаних хочуть бачити когось нового. Але коли їх запитують, кого саме - когось конкретного можуть назвати менше 20%. Це кількісне вимірювання такого парадоксу", - пояснив він. У той же час фаворит президентських виборів не може з'явитися з нізвідки. "В даному випадку, коли ми говоримо про нові обличчя в політиці, ми можемо говорити саме про відносно нові - про людей, які не були при владі, або не сприймаються як професійні політики", - говорить в бесіді з виданням Фесенко.

Як раз такого роду попит - на впізнаваних і непрофесійних політиків - і створив ажіотаж навколо Вакарчука і Зеленського, вважає політолог. "У нас зараз не менше половини українців не довіряють нікому з політичних лідерів - ні представникам влади, ні лідерам опозиційних сил. У всіх провідних політичних лідерів рейтинги недовіри значно вищі, ніж рейтинги довіри. На цьому тлі непрофесійним політикам деякі наші виборці довіряють більше. Саме тому відносно сприятлива рейтингова ситуація, навіть без активної рекламної кампанії, склалася у Вакарчука і Зеленського. За останніми рейтингами, Вакарчук і Зеленський цілком можуть поборотися за вихід у другий тур президентських виборів", - припускає Фесенко.

Одне з останніх опублікованих опитувань, звертає увагу Попов, показало, що у Зеленського і Вакарчука перекриття електоральних груп складає 30%. "Це найбільше перекриття електорату з усіх кандидатів. Тобто 30%, якщо в списку немає одного з них, перетікає до іншого", - зазначив Попов.

Феномен Вакарчука

В останньому дослідженні соціологічної групи "Рейтинг", проведеного з 10 по 22 квітня, Святослав Вакарчук став третім, якщо відштовхуватися від числа всіх респондентів, і четвертим - якщо від тих, хто має намір голосувати. Артист отримав 6% підтримки усіх опитаних і 7,3% з числа тих, хто має намір піти на виборчі дільниці. В опитуванні Центру "SOCIS" музикант посідає четверте місце з 6,9% від усіх, хто проголосував і 8,1% з тих, хто планує брати участь у виборах. Паралельно, дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) показало, що Анатолій Гриценко, Олег Ляшко, Петро Порошенко, Володимир Зеленський та Святослав Вакарчук поки ділять друге місце. Різниця в голосах між зазначеними кандидатами опинилася в межах похибки. Підтримка Вакарчука становить 4,8% всіх респондентів і 9,6% учасників опитування від тих, хто визначився зі своїм вибором.

За інформацією РБК-Україна, рейтинги музиканта в команді Петра Порошенка почали вимірювати ще з 2014 року.

Сам же Вакарчук у своїх публічних виступах наявність політичних амбіцій заперечує. "Ви знаєте, що я ніколи не заявляв про свої президентські амбіції. Я не збираюся цього робити і сьогодні. Влада як така мене не цікавить", - сказав співак у відеозверненні, опублікованому на його Youtube-каналі 10 грудня 2017 року. За його словами, він ніколи не співпрацював з політтехнологами і не замовляв соціологічних досліджень на тему його президентських чи інших політичних рейтингів. "І взагалі: до публікації таких рейтингів я ставлюся досить стримано", - зазначив він. Поряд з цим артист заявив, що після Революції Гідності твердо пообіцяв собі більше ніколи за жодних обставин не стояти осторонь від процесів, які відбуваються в країні, і перерахував десять ключових кроків для реформування України.

Виступаючи перед студентами Києво-Могилянської Академії 4 квітня Вакарчук знову запевнив у відсутності владних амбіцій. "З питанням, звідки так взялося, що Вакарчук є в рейтингах, зверніться до наших політиків. Це вони винні в тому, що Святослав Вакарчук з'являється в рейтингах. Це вони за 26 років призвели до того, що люди їм не вірять, і починають дивитися на інших людей", - нарікав співак. За словами музиканта, він дуже радий не бути політиком. "Справа точно не в моїх владних амбіціях. Їх немає і не існує. І не я себе включав в ці рейтинги. З жодним політтехнологом, журналістом, олігархом, бізнесменом, ми не обговорювали навіть гіпотетично таких речей. Але колись давно, до Майдану, я собі сказав, а Майдан це підтвердив: я ніколи не буду стояти осторонь від тих речей, які відбуваються в державі", - заявив музикант.

Проте розмови про можливе балотування лідера рок-групи не були безпідставними. Тим більше, що в 2007-му він уже був депутатом від пропрезидентського блоку "Наша Україна - Народна самооборона", але згодом відмовився від мандата. З кінця серпня по грудень 2015 року Вакарчук був стипендіатом програми Yale World Fellow в престижному Єльському університеті США, яка спрямована на побудову мережі нових світових лідерів і розширення міжнародного взаєморозуміння. Влітку минулого року група Вакарчука заявила, що бере річну творчу відпустку. Наступний концерт "ОЕ" анонсований на День незалежності 2018 року на НСК "Олімпійський" - якраз тоді, коли стартує активна фаза президентської гонки. Це у свою чергу стало приводом для чуток про те, що на концерті артист може оголосити про намір брати участь у президентських виборах, а сам концерт стане відправною точкою його передвиборного турне.

Багато джерел РБК-Украина стверджують, що співак спирається на підтримку українського бізнесмена Віктора Пінчука і співвласника російської групи "Альфа" Михайла Фрідмана. Також підтримку Вакарчуку, за інформацією видання, надає президент Європейської бізнес асоціації, генеральний директор інвестиційної компанії "Dragon Capital" Томаш Фіала. Саме вони, за словами поінформованих джерел, підштовхують фронтмена "ОЕ" у велику політику.

В останні роки Вакарчук - регулярний спікер на щорічних форумах YES Віктора Пінчука. Артиста часто можна побачити в компанії Михайла Фрідмана, зокрема на міжнародному джазовому фестивалі "Alfa Jazz Fest", головним організатором якого є Фрідман. Крім цього, разом з Пінчуком і Фрідманом музикант є в наглядовій раді меморіального центру Голокосту "Бабин Яр". Вакарчук і Фіала з 2015 року є співзасновниками Центру економічної стратегії (ЦЕС) - центру досліджень державної політики.

Також співрозмовники видання в команді Порошенка вважають, що ставку на Вакарчука може зробити американський мільярдер Джордж Сорос і частина еліт США з табору Демократичної партії. Як відомо, заснований Соросом міжнародний фонд "Відродження" є партнером благодійного фонду Віктора Пінчука в декількох спільних проектах.

РБК-Україна звернулося до прес-служби "ОЕ" та благодійного фонду Вакарчука "Люди майбутнього" з проханням прокоментувати можливу участь музиканта в президентських і парламентських виборах, а також зв'язок з вищезазначеними бізнесменами. Однак на момент виходу матеріалу ми не отримали відповідей.

Опитані виданням політологи і політтехнологи не дають чітких прогнозів щодо можливого висунення Святослава Вакарчука в президенти.

Голова правління Інституту української політики і фонду "Українська політика" Кость Бондаренко припускає, що балотування Вакарчука може бути елементом багатоходівки, в якій він спочатку повинен зайняти певну нішу морального авторитету. "Моральний авторитет, який пізніше повинен підтримати реальну кандидатуру, про яку говорять або не серйозно, або не вірять в її потенціал. Наскільки мені відомо, Вакарчук є елементом саме такої багатоходової гри, і потім ми побачимо несподівану гру, що проявиться на президентських виборах. Думаю, був би цікавий хід, якщо, ще до першого туру, навіть не балотуючись, він звернеться до громадян і скаже: для об'єднання нації і т.д. закликаю підтримати того чи іншого кандидата", - говорить політолог. На думку Бондаренка, роль морального авторитета нації для Вакарчука більш прийнятна, ніж роль одного з двадцяти кандидатів у президенти.

У разі балотування Вакарчука або Зеленського - це буде не тільки їх рішення, підкреслює Ігор Попов. "І Вакарчук, і Зеленський - це вже колективні особистості, є радники, колеги, наставники, спонсори, від яких буде залежати, чи будуть вони брати участь у виборах. В тому числі буде залежати від позиції іноземних столиць щодо наших виборів", - сказав виданню нардеп.

Разом з тим, один із впливових членів команди нинішнього президента Петра Порошенка у бесіді з РБК-Україна сказав, що, швидше за все, Вакарчук не буде брати участь у президентських виборах. "Він не хоче і не розуміє, навіщо йому це. Тому розглядається варіант, що він піде на вибори в парламент, куди під своїм ім'ям заведе команду людей. Але і в Раду він також не особливо хоче. Так що не виключено, що після приходу в парламент він може скласти мандат, як це було в 2008-му", - розповів співрозмовник.

Європейський тренд коміків в політиці

Тестувати електоральну підтримку шоумена, лідера "Студії Квартал-95" Володимира Зеленського на Банковій почали ще з 2016 року. Це сталося відразу після виходу першого сезону популярного серіалу "Слуга народу" в листопаді 2015 року виробництва студії Зеленського. За сюжетом, простий виходець з народу, вчитель історії Василь Голобородько - його грає Володимир Зеленський - стає президентом, якого реально турбує доля українців. Другий сезон серіалу вийшов на екрани в жовтні 2017 року.

Сам Зеленський у жовтні 2017-го в ефірі "Світського життя" прокоментував і наявність у нього президентських амбіцій. "Експерти вже говорять про те, що я в президентській гонці можу бути джокером і маю всі шанси потрапити в другий тур? Якщо серйозно, то я до цього дуже серйозно ставитися не можу. Поки що. Ще все життя попереду. Насправді, все тому, що я вважаю, що я на своєму місці в житті. Я хочу бути на своєму місці, мені кайфово. Я не їжджу вчитися в Америку, зверни увагу", - сказав артист.

Після цього, взимку минулого року в реєстрі Мін'юсту з'явилася і партія "Слуга народу", керівником якої є керівник ТОВ "95 квартал" і ТОВ "Студія Квартал-95" Іван Баканов.

"Студія Квартал 95" зареєструвала партію "Слуга народу", щоб цю назву не могли використовувати інші, пояснював Зеленський. "Влітку якісь пройдисвіти вирішили зареєструвати партію під назвою "Слуга народу". Я цих людей не знаю, тому відкрито кажу - "пройдисвіти". Виявляється, придумати і зареєструвати бренд - цього недостатньо, його можуть використовувати інші. Тому ми і розпочали цю історію з реєстрацією партії. Довго робили, з питаннями, проблемами, але зробили", - розповів шоумен в інтерв'ю "КП в Україні".

Медіамайданчиком для всіх проектів "Кварталу" виступає телеканал "1+1" олігарха Ігоря Коломойського, у якого далеко не найкращі стосунки з Петром Порошенком, і його найближчим оточенням. Саме Коломойський, за інформацією різних джерел, стоїть за можливими політичними планами Зеленського.

Як стверджує один із впливових членів команди Порошенка, Зеленський дійсно налаштований балотуватися в президенти, в чому його підтримує Коломойський, а партія "Слуга народу" створена під наступні вибори в Раду в 2019 році.

Фактор Володимира Зеленського - це загальна європейська тенденція, пояснює Кость Бондаренко. "В Європі у багатьох країнах коміки йшли на вибори і продемонстрували непогані результати. Наприклад, вибори в Італії, де брав участь Беппе Грілло. Правда, сам Грілло вже відійшов від активної політики, передавши повноваження більш респектабельним Луїджі Ді Майо. На минулорічних виборах в Словенії та Сербії коміки посіли другі місця. Тому я б не нехтував фактором Зеленського", - зазначив політолог. При цьому, на його думку, партія "Слуга народу" цілком може орієнтуватися на наступні вибори у Верховну Раду в 2019 році.

Політолог Володимир Фесенко припускає, що Зеленський - це політтехнологічний проект Ігоря Коломойського з прицілом на вибори в Раду. "Зеленський - це шоумен, яскравий і дотепний критик влади, а також імітація міфу про людину з народу, яка може стати президентом. На мою думку, це політтехнологічний проект Ігоря Коломойського, спрямований більше на парламентські вибори", - стверджує Фесенко.

За його словами, у випадку Зеленського чітко простежується технологічний ланцюжок. "Спочатку вийшли два сезони серіалу "Слуга народу", причому третій, як я розумію, вийде як раз в період виборчої кампанії. Потім була зареєстрована однойменна партія. Одночасно поширюється міф про те, що людина з народу може стати президентом, який активно експлуатується на виборах. Плюс яскрава популістсько-критиканська позиція самого Зеленського", - коментує Фесенко. Він також згадав західний аналог такого проекту.

За результатами опитування соціологічної групи "Рейтинг", комік посів четверте місце у рейтинговому списку кандидатів з 5,8% усіх опитаних, і шосте з 6,5%, з числа тих, хто має намір брати участь у виборах. Центр "SOCIS" не досліджував підтримку шоумена як кандидата в президенти, але дослідив підтримку партії "Слуга народу" на чолі з Зеленським. Партія "Кварталу" стала б третьою - з 7,8% від усіх опитаних і з 9,1% від тих, хто планує голосувати. Виходячи з опитування КМІС, артист отримав 5,4% від числа усіх опитаних і 10,8% підтримки тих, хто визначився зі своїм голосом.

РБК-Україна направила запит до прес-служби "Студії Квартал-95" з питаннями про участь Зеленського та партії "Слуга народу" у майбутніх президентських і парламентських виборах. На момент публікації матеріалу ми не отримали відповідь.

Чи чекати сюрпризів

Цифри соцопитувань продемонстрували: чимала частина українців не визначилася зі своїм голосом на виборах глави держави. Згідно з даними групи "Рейтинг", 19,3% всіх опитаних поки не знають, якого кандидата підтримають. З числа тих, хто має намір голосувати, цей показник становить 21,5%. Результати центру "SOCIS" показали схожу тенденцію - 20,1% респондентів ще не вирішили. Якщо брати дані з опитування КМІС, цифри ще вище - 29,3% не визначилися. У зв'язку з такими показниками результати президентських виборів зараз складно спрогнозувати. Полювання на цю частину виборців буде дуже серйозним, підкреслює колишній голова КВУ Ігор Попов.

Сюрпризи в президентській гонці будуть, хоча абсолютних несподіванок навряд чи варто очікувати, вважає Володимир Фесенко. "Більшість соціологічних центрів фіксує кількість тих, хто не визначився, на рівні 20% - це від тих, хто буде брати участь у виборах. Однак, за опитуваннями КМІС, кількість тих, хто не визначився, становить близько 30%. До того ж, зараз ми спостерігаємо суттєві коливання в рейтингах у різних політиків. Наприклад, згідно з опитуванням КМІС два місяці тому, на другому місці після Юлії Тимошенко Олег Ляшко. А за опитуванням "Рейтингу" він йде сьомим. У минулому році були досить стабільні рейтинги в Петра Порошенка, зараз вони знизилися. Хоча він зберігає шанси на вихід у другий тур президентських виборів, але ситуація для нього стала більш складною", - каже політолог. "Тобто у нас є не тільки значна кількість тих, хто не визначився, але і люди, які нібито визначилися, можуть змінювати свій вибір", - уточнив він.

Участь або неучасть Зеленського і Вакарчука в президентській гонці також буде впливати на рейтинги інших кандидатів, каже Фесенко. "Зараз, якщо Вакарчука немає у соціологічних вимірах, то у Гриценка показник помітно вище. Також Вакарчук частково відбирає голоси у Порошенка, Тимошенко і у Садового. Тому коло зареєстрованих претендентів дасть нам більш реальну картину і виборці вже будуть визначатися між кимось з них", - пояснив політолог.