ua en ru

Здоров'я підвело: чому Корбану не вдалося уникнути арешту

Здоров'я підвело: чому Корбану не вдалося уникнути арешту Суд заарештував Геннадія Корбана на 60 діб
Три доби з короткими перервами тривало судове засідання з питання про зміну запобіжного заходу Геннадію Корбану. Він брав участь у розгляді, сидячи в інвалідному візку, один з його адвокатів - лежачи на каталці "швидкої". Дві різні бригади лікарів не могли визначитися: підсудний "здоровий як бик" або при смерті. "Силовики" без розпізнавальних знаків штовхалися з народними депутатами з умовної групи "УКРОП", а "люди спортивної зовнішності" билися з рядовими УКРОПівцями з застосуванням всіх підручних засобів прямо в залі суду. Підсумок - Корбан заарештований на 60 діб. Його захист нарахував понад 200 порушень судового процесу і зараз готується до апеляції. Кореспондент РБК-Україна провів ніч у Дніпровському райсуді Києва і спробував розібратися, чому владі настільки принципово відправити Корбана за ґрати, що вона готова зробити це за будь-яку ціну.

Три доби з короткими перервами тривало судове засідання з питання про зміну запобіжного заходу Геннадію Корбану. Він брав участь у розгляді, сидячи в інвалідному візку, один з його адвокатів - лежачи на каталці "швидкої". Дві різні бригади лікарів не могли визначитися: підсудний "здоровий як бик" або при смерті. "Силовики" без розпізнавальних знаків штовхалися з народними депутатами з умовної групи "УКРОП", а "люди спортивної зовнішності" билися з рядовими "УКРОПівцями" з застосуванням всіх підручних засобів прямо в залі суду. Підсумок - Корбан заарештований на 60 діб. Його захист нарахував понад 200 порушень судового процесу і зараз готується до апеляції.

Кореспондент РБК-Україна провів ніч у Дніпровському райсуді Києва і спробував розібратися, чому владі настільки принципово відправити Корбана за ґрати, що вона готова зробити це за будь-яку ціну.

Хитрий і ще хитріший

За сюрреалістичною картинкою трансляції із залу суду стоять цілком осмислені дії захисту і звинувачення. У кожної зі сторін своя правда, логіка та інструменти виконання завдань.

Нагадаємо, Геннадія Корбана заарештували 31 жовтня в ході спецоперації з участю 500 бійців спецпідрозділу СБУ "Альфа". Йому висунуто звинувачення за чотирма статтями Кримінального кодексу, серед яких викрадення людей, створення злочинної організації та привласнення грошових коштів в особливо великих розмірах. 6 листопада Печерський райсуд Києва своїм рішенням відпустив Корбана під домашній арешт до 31 грудня нинішнього року.

Згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, якщо б до того часу суд не змінив запобіжний захід для екс-заступника Дніпропетровської ОДА, той був би вільний до початку судового процесу за звинуваченнями ГПУ.

Захист Корбана обрала просту тактику - максимально затягнути розгляд справи, поки не вийдуть встановлені терміни.

Звинувачення ж всіма правдами і неправдами намагався прискорити процес, щоб домогтися від суду потрібного вердикту. З кожним днем напруга між сторонами наростало.

Ще два тижні тому, коли силовики спробували викликати Корбана в суд, той ліг у лікарню. Нічого оригінального в цьому немає - українські чиновники, політики і бізнесмени часто госпіталізуються перед можливим арештом або судом. Але більшість з них в таких ситуаціях все ж воліє їхати за кордон.

Під час першого судового розгляду Корбану вже ставало погано. Щоправда, це не завадило йому після виходу з суду сфотографуватися з друзями по "УКРОПу" з сигаретою в руці за столом з горілкою і закусками.

зрештою, Корбана все ж доставили у Київ у супроводі бійців "Альфи", і він продовжив лікування в Інституті Амосова. Підсудному зробили операцію - "подвійне стентування", простіше кажучи, розширення стінок судин, адже за заявами його адвокатів у Корбана було прединфактное стан.

Правда, деякі відвідувачі після виходу з палати Корбана їдко помічали, що накуренно там до різі в очах.

Операція не справила враження на "силовиків" - обвинуваченого транспортували до суду.

Ніч в суді

Весь час слухань у справі Корбана захист "грав на нервах" прокурорів і вимотував суддів. Адвокати періодично заявляли про те, що їх клієнту погано, і він втрачає свідомість. Після чого вимагали негайно викликати бригаду реанімації.

Далі довго сперечалися з прокурорами на предмет того, де саме медики повинні обстежити Корбана - в реанімобілі або прямо в будівлі суду. Потім заявляли, що лікарі непрофесійні і вимагали викликати бригаду, якій довіряють. Також захист вимагала, щоб в зал з'явилася уповноважена з прав людини Валерія Лутковська.

Звинувачення довго сперечалося по кожный з вимог захисту, але в результаті їх виконувало. Паралельно прокурори всіма правдами і неправдами намагалися домогтися, щоб суд пройшов в закритому режимі. Причина - загроза життю і здоров'ю його співробітників.

Вчора ввечері суддя виніс відповідне рішення, крім того він постановив змінити зал засідань, посилаючись на несправність апаратури. Але реалізувати постанову на практиці не вдалося. Група "силовиків" в масках без розпізнавальних знаків увірвалась в зал засідань і спробувала силою витягнути звідти Корбана. Але того відбили нардепи з неформальної групи "УКРОП" - Віталій Дубінін, Ігор Луценко, В'ячеслав Костянтинівський, Андрій Денисенко, Віталій Купрій, Валерій Дідич.

Вони ж в суді виконували роль переговірників з "силовиками". Перший заступник керівника головного управління СБУ по боротьбі з корупцією Павло Демчина час від часу прямо в залі суду дебатував з Денисенком і навіть давав нардепу слово офіцера, що якщо Корбана перенесуть у реанімобіль, то потім не захоплять і не переведуть в інший зал засідань.

Паралельно Демчина вів консультації з нардепами від БПП Вадимом Денисенком, Володимиром Ар'євим, Костянтином Усовим та Олексієм Савченком. З Корбаном і його соратниками вони добре знайомі, адже в липні перетиналися з ними в Чернігові на довиборах у парламент по 205 округу. Тоді "БППшники" були в команді Сергія Березенко, який конкурував з Корбаном і в підсумку переміг.

Через кілька хвилин після цього "силовики" зважилися на радикальні заходи - в зал суду увірвалися невідомі молодики в спортивних костюмах. Вони перевертали лавки, лупили "УКРОПівців" та журналістів.

Партійці Корбана до такого розвитку подій виявилися готові - вони поливали нападників з вогнегасника і закидали їх коробками з компакт-дисками, які принесли з собою в суд. "Спортсмени" відступили.

Міліціонери, які обступили нардепів-"УКРОПівців", адвокатів і Корбана, мовчки спостерігали за подіями і не намагалися затримати нападників. Зате "силовики", які раніше намагалися винести з суду Корбана, під шумок "скрутили" його двох партійців, які використовували вогнегасник. "Спортсмени" відступили і швидко ретирувалися з будівлі суду через чорний хід, біля якого юрмилися "силовики". Залишити будівлю суду вони нападникам не заважали.

Враховуючи те, що будівля суду було оточено Нацгвардією і СБУ, а всередині було повно міліції, у якої була чітка установка - випускати, але не впускати в будівлю громадян, молодики без сприяння "силовиків" в зал потрапити не могли. Підполковник міліції виправдовувався перед журналістами, що не впливає на ситуацію, тому що всім керує СБУ.

Нардепи від БПП теж намагалися відхреститися від "атаки титушек". Правда на питання: "навіщо ви це встроїли?" один із них відповів: "а що ви тут забули?" і порадив журналісту " РБК-Україна "йти додому спати".

Нардепи від "УКРОПу" впевнені - спортсмени повинні були розгромити зал засідань з тим, щоб Корбана все ж перевели в інше приміщення, і там пройшло засідання в закритому режимі. На їхню думку, за "титушками" стоїть перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко.

Раніше Геннадій Корбан в інтерв'ю "Громадському ТБ" заявив, що за його інформацією, за його арештом стоїть саме Кононенко, який координував дії "силовиків" і назвав Демчину "смотрящим Кононенко в СБУ". Перший заступник голови фракції БПП і Демчина ці звинувачення заперечують.

Після провалу "атаки титушек" звинувачення пішло на поступки Корбану, в зал викликали по черзі дві бригади медиків, до суду прибула Валерія Лутковська. Але суддя продовжив засідання.

До ранку Корбан заявив, що відмовляється від послуг своїх адвокатів. Бо, мовляв, вони працюють понад 25 годин без перерви і не можуть адекватно сприймати дійсність. Суддя оголосив у засіданні перерву до 22:00 вечора 28 грудня. За цей час Корбану повинні були підібрати безкоштовного адвоката. Але призначений державою захисник Корбана Аліна Самарець відмовилася його захищати, пославшись на те, що не має можливості повноцінно ознайомитися з матеріалами справи в такий короткий термін.

Після обіду засідання несподівано відновилося, і суддя нарешті виніс рішення заарештувати екс-заступника Дніпропетровської ОДА на два місяці. Виходячи з зали суду у супроводі поліції, обвинувачений сказав, що "не хотів, щоб через нього хтось постраждав".

Що горіло?

Як уже згадувалося вище, захист Корбана нарахувала понад 200 порушень під час судового розгляду. Приміром, незрозуміло, чому справа Корбана на цей раз розглядали в Дніпровському райсуді, а не в Печерському, як двома місяцями раніше? Чому рішення по справі виніс суддя Микола Чаус, хоча його повноваження в справі було припинено ще в 2 години ночі 28 грудня, після чого засідання вів інший суддя, якого визначила автоматична система розподілу справ? І багато іншого

Чергове засідання по справі Корбана чітко продемонструвало - "силовики" домагалися арешту Корбана будь-якою ціною. Чому це питання так принциповий для СБУ і ГПУ?

Співрозмовники РБК-Україна в оточенні Корбана розповідають, що після рішення суду про його домашньому домашній арешт, з банкової йому надходили "сигнали" припинити в жорсткій манері критикувати президента.

"Вони (АП, - ред.) виходили на Гену через Мішу Бродського. Але він відмовився йти на компроміс", - заявив співрозмовник видання.

У Петра Порошенка і його команди є безліч причин бажати посадки Корбана. Почнемо з того, що соратник Коломойського неодноразово обіцяв продовжити політичну кар'єру. У Корбана хороші шанси пройти до Верховної ради на довиборах по 27 округу в Дніпропетровську, який звільнився після того як його близький соратник Борис Філатов став мером цього міста і склав депутатський мандат.

"По 27 округу у нас рівень підтримки такої, що там переможе навіть кіт Корбана", - заявив Дмитро Сіманський, член політради "УКРОПу".

Крім того у "УКРОПу" хороші шанси делегувати до Ради ще одного свого представника - екс-главу Одеської ОДА Ігоря Палицю. Він готується до довиборах у парламент по 23 округу в Луцьку, який звільнився після трагічної загибелі соовладельца групи компаній "Континіум" Ігоря Єремєєва.

На Банковій визнають, що поки що не можуть знайти серйозного противника для Палиці. Відразу два співробітника АП повідомили РБК-Україна, що найближчим часом, у тому числі і з цієї причини, зміниться голова Волинської ОДА Володимир Гунчик.

Ще одна проблема БПП, пов'язана з "УКРОПом", - адвокат Корбана Андрій Богдан. Він наступний в черзі на "захід" в парламент за списком БПП. Тобто, у разі якщо хтось із нардепів-списочників піде на роботу в уряд, АП або в облдержадміністрації, Богдан змінить його у Раді.

РБК-Україна писало, що поки що в БПП не знають, як вирішити цю проблему, але керівництво партії президента стоїть на жорсткій позиції - Богдана в раду не пускати.

Крім політичних мотивів у команди президента є і емоційні причини бажати арешту Корбана. Один з керівників президентської фракції раніше говорив РБК-Україна, що посадка екс-заступника дніпропетровської ОДА - справа честі для голови СБУ Василя Грицака.

Нагадаємо, навесні цього року Валентин Наливайченко, який тоді керував СБУ, заявив, що Корбан проходить у справі про вбивство співробітника спецслужби в околицях Волновахи.

"Це добре, що ми ще Грицака (Тоді Василь Грицак був заступником голови СБУ, керівником антитерористичного центру, - ред.) дотримали, він був готовий відправити людей у Дніпропетровськ і всі там зачистити", - говорив тоді один з керівників БПП.

Масла у вогонь перманентної війни президента і групи "Приват" підлило і недавнє інтерв'ю Ігоря Коломойського виданню Рolitico, в якому він порівняв чинного главу держави з Віктором Януковичем.

Крім того Команда президента стверджує, що Коломойський і компанія не виконують зобов'язання щодо докапіталізації "Приватбанку".

"Ти хочеш, щоб курс обвалився? У подробиці вдаватися не буду, але ситуація там дуже погана", - сказав минулого тижня РБК-Україна один з близьких соратників президента.

У свою чергу один з керівників АП раніше говорив РБК-Україна, що по "Привату" у президента позиція проста - Коломойський і компанія повинні виконати зобов'язання щодо докапіталізації "Приватбанку", погодиться на виплату дивідендів "Укрнафтою" і не розхитувати політичну ситуацію. Мовляв, тоді до цієї фінансово-промислової групи у глави держави питань не буде.

Нардепи від БПП, які вчора прийшли на суд Корбана, не приховували, що влада не має наміру допускати, щоб обвинувачений вийшов на свободу до початку судового процесу. За їх словами, на волі, хоч і з електронним браслетом, у нього багато можливостей залякати свідків і розвалити справу.

Крім того нардепи з серйозним виглядом говорили про те, що бояться, що Корбан і Коломойський організовують в країні державний переворот за допомогою своїх збройних прихильників. Дійсно вони вважають, що "приватівці" здатні на це, або ж це спроба створити "канонічну" версію арешту Корбана, - судити складно.

Однак співрозмовники РБК-Україна кажуть, що Корбан не має наміру прощати владі приниження, пов'язаного з процесом проти нього, і складає свій "Список Шиндлера".

"Кононенко - перший у цьому списку, Демчина - третій", - заявив співрозмовник видання, щоправда, не уточнивши, як саме Корбан має намір їм помститися.

Не виключено, що команда президента спробує використати "фактор Корбана" в процесі переговорів з "Приватом" і "УКРОПом" по перерахованим вище проблемним питанням. Щоб досягти нової "понятійного угоди".