ua en ru

КСУ: У формуванні коаліції можуть брати участь окремі депутати

Автор: RBC.UA
У формуванні коаліції депутатських фракцій можуть брати участь окремі депутати, в тому числі і позафракційні. Про це заявив сьогодні голова КСУ Андрій Стрижак на прес-конференції.

У формуванні коаліції депутатських фракцій можуть брати участь окремі депутати, в тому числі і позафракційні. Про це заявив сьогодні голова КСУ Андрій Стрижак на прес-конференції, передає кореспондент РБК-Україна.

За сьогоднішнє рішення Конституційного суду України (КСУ) про законність формування коаліції не тільки фракціями, але і окремими депутатами, проголосували дві третини суддів.

Зокрема, в аспекті конституційного подання положення частини 6 ст.83 Конституції, ч. 4 ст. 59 регламенту Верховної Ради у системному зв'язку з положеннями статей 1,5,15,36,38,69,76,79,80,81, ч. 5, 7, 9 ст.83, ст.86 Конституції, ст.60, 61 регламенту ВР слід розуміти так, що окремі народні депутати, зокрема ті, які не перебувають у складі депутатських фракцій, які ініціювали створення коаліції депутатських фракцій у ВР, мають право брати участь у формування коаліції депутатських фракцій.

За словами Андрія Стрижака, це є одним з основних мотивів ухвалення рішення КСУ щодо справи про входження нардепів до коаліції. Крім того, він додав, що нардеп приносить присягу народу України, а не фракції, а його мандат надає йому право приймати рішення виключно шляхом вільного волевиявлення, і це дає підставу говорити про те, що входження депутата до більшості у Верховній Раді не є порушенням норм Конституції і законів.
Крім того, А.Стрижак додав, що не тільки позафракційні депутати, але й депутати, з фракцій, які не входять в коаліцію, можуть входити до більшості. "Чому ні?", - сказав А.Стрижак, відповідаючи на запитання чи можуть депутати з фракцій, які не входять в коаліцію, чи приєднуватися до більшості.
Також він додав, що одним з основних вимог до більшості, є те, що воно має налічувати більшість від конституційного складу ВР, не менше ніж 226 народних депутатів.

Президент України Віктор Янукович заявив, що приймає рішення КСУ щодо формування коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України. Про це йдеться в коментарі Президента, поширеному його прес-службою. "Ще раз нагадую - я завжди говорив, що прийму будь-яке рішення Конституційного суду. І я приймаю рішення, яке є. Ми повинні навчитися жити за законом. Можна по-різному ставитися до Конституції. Можна говорити про необхідність конституційних змін. Але незмінним повинно бути одне - принцип беззаперечного виконання Конституції і законів ", - говориться в коментарі.

У свою чергу, нардеп від фракції Партії регіонів, постійний представник Президента України у ВР Юрій Мірошниченко заявив, що, згідно з рішенням КСУ, діяльність коаліції, створеної в парламенті, є конституційною. "У роз'ясненні Конституційного суду чітко вказано, що не тільки позафракційні депутати мають право підписувати коаліційну угоду і бути в коаліції, але і ті депутати, чиї фракції не входять до складу коаліції. Наприклад, депутати від НУ-НС і БЮТ", - сказав він .

Ю.Мірошниченко відзначив, що КСУ приймаючи рішення про тлумачення ч.6 ст.83 Конституції України, виходив з тих норм, які передбачені Конституцією, а саме обставини, що регулюють правовий статус нардепів, які не є членами фракцій, і друге - прийнятий закон про регламент, який згадується у відповідній статті Конституції, але не був законом на той момент, коли були прийняті попередні рішення з цього приводу. «КСУ діяв абсолютно коректно з правової точки зору, і мені здається, він розставив крапки у правовій дискусії. Що стосується політичної дискусії, то вона може тривати, може мати свою реалізацію при внесенні змін до Конституції, але всі ці обставини не можуть дискутуватися в правовій дискусії, яка була предметом розгляду КСУ», - відзначив нардеп.

У свою чергу, БЮТ заявляє, що 14 квітня буде вимагати у Верховній Раді створити тимчасову спеціальну комісію з метою усунути 11 суддів КСУ від займаних посад, які винесли сьогодні рішення щодо легітимності формування коаліції. Про це на брифінгу у ВР України заявила один з представників БЮТ у КСУ, нардеп від БЮТ Олена Шустік. "Сьогодні своїм рішенням КСУ поставив вище регламент ВР ніж Конституцію ... Це рішення КСУ суперечить закону про КСУ, тому що це рішення протилежно попереднього ... 11 суддів, які ухвалили таке рішення не має права носити високе звання суддів. І в наступну середу, на засіданні ВР ми будемо ставити питання про створення тимчасової спеціальної комісії щодо розслідування мотивів і підстав ухвалення свідомо неправосудного рішення з метою усунення таких суддів із займаних посад", - сказала вона.

Нагадаємо, в КСУ звернулися 68 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення положень ч. 6 ст. 83 Конституції України, ч. 4 ст. 59 регламенту Верховної Ради України про можливість безпосередньої участі окремих народних депутатів України у формуванні коаліції депутатських фракцій.

Депутати стверджують, що частиною четвертою статті 59 регламенту запроваджено інститут позафракційних народних депутатів України, якими вважаються народні депутати, виключені зі складу депутатської фракції.

У конституційному поданні вказано, що КСУ у своїх рішеннях визначив депутатські фракції суб'єктами формування коаліції, а також вказав на роль депутатських фракцій у процесі структуризації і внутрішньої організації діяльності Верховної Ради України, в тому числі у формуванні коаліції депутатських фракцій. Проте питання можливості участі позафракційних народних депутатів у формуванні коаліції депутатських фракцій Конституційним судом України не розглядалося. За таких обставин, на думку народних депутатів, виникла практична необхідність у з'ясуванні зазначених положень Конституції України і регламенту в аспекті участі у формуванні коаліції депутатських фракцій окремих депутатів, які визнані позафракційними.

Відзначимо, що ще до оприлюднення рішення КСУ перший віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв заявив у Севастополі, що КСУ ухвалив рішення з приводу правомочності коаліції "За стабільність і реформи". "У Верховній Раді працює коаліція "За стабільність і реформи". На даний момент до неї входять 240 народних депутатів. Я думаю, що в найближчі місяць-півтора вона збільшиться ще на 10-15 депутатів, якщо не більше. Вже вчора було прийнято рішення Конституційного суду з приводу правочинності коаліції "За стабільність і реформи", - відзначив перший віце-прем'єр.

Нагадаємо, що 26 березня ц.р. Президент України Віктор Янукович у ході зустрічі з делегацією Європарламенту заявив, що у разі визнання нелегітимності парламентської коаліції Конституційним судом України призначить дострокові вибори до Верховної Ради України.

Раніше, 11 березня ц.р. голова парламенту Володимир Литвин оголосив про формування коаліції "За стабільність і реформи", яка була створена на основі фракцій Партії регіонів, КПУ, Блоку Литвина та окремих народних депутатів, які раніше входили до фракцій БЮТ та НУНС.
Днем раніше В.Янукович підписав закон "Про внесення змін до закону України" Про регламент Верховної Ради України". Він також звернувся до КСУ з проханням, якомога швидше розглянути питання і оприлюднити висновок про легітимність коаліції і уряду, які створюються в нових умовах.

9 березня ц.р. парламентом був прийнятий закон про зміни регламенту ВР, котрий дозволяє формування коаліції не тільки фракціями, але і окремими депутатами.