Захисні споруди Бортницької станції аерації можуть не витримати танення снігу, - директор БСА
Директор Бортницької станції аерації (БСА) Володимир Бражник (на фото) заявив про загрозу екологічної катастрофи. За його словами, на земляних дамбах БСА, які утримують відходи після очищення стічних вод, виявлено 18 промиваючи, пише "Комерсант-Україна". Захисні споруди можуть не витримати танення снігу, і відходи заллють довколишні населені пункти.
За словами Бражника, як тільки почнеться інтенсивне танення снігу, будуть утворюватися численні струмочки, які потягнуть грунт з дамб. "Якщо розмив дамби досягне чотирьох-п'яти метрів, утворюється суцільний потік висотою в 2 м, який знесе все", - пояснив він.
Бортницька станція аерації - єдина система по очищенню стічних вод Києва та кількох міст Київської області. Її перший блок був побудований ще в 1964 р. Для мулу, який утворюється під час очищення, виділено три поля на 272 га. Поле № 3 законсервовано і не функціонує. До 1985 р. перероблені залишки використовувалися як добриво, що дозволяло звільняти резервуари. Але після заборони використовувати цей мул всі відходи перенаправляються на два поля, які розраховані на 3 млн кубометрів мулу. Зараз на них знаходяться близько 10 млн кубометрів і щодня скидаються ще близько 12 тис. кубометрів. Цей обсяг стримують насипні дамби.
Читайте також: На реконструкцію Бортницької станції аерації необхідно близько 1 млрд дол, - Попов
Бражник підкреслив, що зараз рівень мулу складає два-три метри над землею. Він розповів, що у разі руйнування греблі залишки не потраплять у Дніпро, оскільки до річки 12 км. "Але вони потраплять в села Щасливе та Бортничі, які знаходяться поруч. А відстань від поля № 2 до найближчого населеного пункту взагалі 900 м", - сказав він. За словами Бражника, з 2007 р. проводиться реконструкція мулових полів загальною вартістю 241,6 млн грн, яка буде завершена в 2015 р. Зараз вона профінансована майже на 133 млн грн. "Якщо ми й далі будемо так їх (дамби) підсипати і фінансувати, то все виллється набагато раніше 2015 р. Тому ми просимо терміново виділити близько 6 млн грн, щоб засипати наявні промиваючи, поки тримається мороз", - сказав Бражник.
За даними голови постійної комісії Київради з питань екологічної політики Дениса Москаля вже найближчим часом на засідання Київради буде винесено низку проектів рішень про природоохоронної діяльності, і одне з них стосуватиметься підсипання дамб мулових полів. З природоохоронного фонду на ці цілі може бути виділено 20 млн грн.
Читайте також: "Київводоканал" заплатить 318,96 млн грн за реконструкцію Бортницької станції аерації
Розмови про реконструкцію БСА ведуться вже близько 10 років, але через брак коштів до справи так і не доходить. Зараз за словами Бражника зараз йде розробка проекту реконструкції БСА. За попередніми даними вона буде коштувати близько 500 млн євро, однак таких грошей немає ні в місті, ні в державі. За даними голови КМДА Олександра Попова реконструкція БСА обійдеться вдвічі дорожче, ніж заявив Бражник і за словами Попова вже в 2013 р. буде інвестовано декілька сотень мільйонів гривень.
Нагадаємо, в кінці 2011 р. "Київводоканал" заявляв, що ситуація з очищенням стічних вод на Бортницькій станції аерації досягла критичної точки і може призвести до скиду недостатньо очищених стоків у Дніпро.
На думку прем'єр-міністра України Миколи Азарова, на реконструкцію Бортницької станції аерації знадобиться декілька років і близько 100 млн грн. Раніше перший заступник голови Київської міської державної адміністрації Олександр Мазурчак заявляв, що київській владі необхідно 16 млн грн на заміну обладнання на Бортницькій станції аерації.
Відзначимо, що "Київводоканал" неодноразово інформував про катастрофічну ситуацію,пов'язану зі зношеністю каналізаційної системи, та необхідністю модернізації, особливо у частині Бортницької станції аерації.
Бортницька станція аерації - це комплекс інженерних споруд, устаткування і комунікацій, призначений для повної біологічної очистки стічних вод Києва та обробки затриманих забруднень. На станції проходять очистку всі побутові стічні води, а також стоки промислових підприємств після попередньої їх очистки на самих підприємствах.