Західні держави запропонують Ірану полегшити санкції в обмін на закриття заводу зі збагачення урану
Провідні світові держави планують запропонувати Ірану полегшення санкцій на торгівлю золотом та іншими дорогоцінними металами в обмін на кроки щодо закриття іранського заводу "Фордо", що збагачує уран, передає Reuters з посиланням на представників західної влади.
Відповідну пропозицію буде зроблено Ірану 26 лютого 2013 р. на переговорах у м.Алмати (Казахстан).
Нагадаємо, завод зі збагачення урану "Фордо", потужності якого розташовані в підземних бункерах в товщі гірського масиву неподалік від міста Кум (156 км на південь від столиці країни - Тегерана), запрацював на початку 2012 р. Раніше в Тегерані озвучили намір перенести в "Фордо" 20% потужностей по збагаченню урану в цілях потроєння виробництва. Влітку минулого року, за даними Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), Іран наростив потужності по збагаченню урану на заводі "Фордо" на 30%.
Читайте також: Іран готовий до переговорів зі США на умовах рівності і партнерства, - Ахмадінежад
За твердженням влади Ісламської Республіки, Тегеран приступив до будівництва даного заводу в другій половині 2007 р., однак експерти МАГАТЕ мають в своєму розпорядженні дані, що роботи почалися роком раніше. МАГАТЕ неодноразово зверталася до влади країни із запитами про надання додаткових відомостей по об'єкту, однак досі прохання агентства залишалися без задоволення. Місце розташування заводу покликане забезпечити виробництво від можливих авіаударів американських і ізраїльських ВПС.
Наприкінці січня 2013 р. американські та ізраїльські спецслужби повідомили, що на заводі "Фордо" стався вибух. Тегеран спростував ці повідомлення.
Читайте також: Міжнародне співтовариство готове співпрацювати, якщо Іран буде обговорювати ядерну програму, - Держсекретар США
Ізраїль і низка країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер. Переговори з Іраном з питання ядерної програми цієї держави поки не принесли якихось відчутних результатів. Представники "шістки" міжнародних посередників (Росія, США, Франція, Великобританія, Китай і Німеччина) закликають Тегеран відмовитися від збагачення урану, тоді як іранська сторона продовжує послідовно відстоювати своє право на розвиток "мирного атома".
США, Японія, ЄС і низка інших країн наклала на Іран санкції, що обмежують торгівлю з цією країною. Згідно з доповідями західних експертів щорічно від дії санкцій Іран втрачає мільярди доларів. Накладені санкції проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки. Європа припинила закупівлю іранської нафти.
Читайте також: Сенат США посилив санкції проти Ірану
Причиною нових санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій повідомлялося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині.