ua en ru

Захід обурений заявою Сирії про можливе застосування хімічної зброї (відео)

Автор: RBC.UA
Представник МЗС Сирії Джихад Макдесі заявив, що Дамаск не виключає можливості застосування хімічної зброї в разі зовнішньої загрози. Таку заяву чиновник зробив в ході прес-конференції 23 липня.

Представник МЗС Сирії Джихад Макдесі заявив, що Дамаск не виключає можливості застосування хімічної зброї в разі зовнішньої загрози. Таку заяву чиновник зробив в ході прес-конференції 23 липня, передає Associated Press.

За словами чиновника, зараз запаси хімічної зброї знаходяться в надійному місці, арсенал може бути використаний лише у випадку напад ззовні.

Раніше ряд міжнародних спостерігачів не виключали, що урядові війська можуть застосувати хімічну зброю проти загонів повстанців в тому випадку, якщо в країні складеться критична ситуація для режиму Президента Башара Асада. Однак сам глава держави неодноразово спростовував ці заяви, відзначаючи, що не збирається використовувати зброю проти "міжнародних терористів", які продовжують боротьбу з Дамаском.

За версією офіційних властей, проти урядових військ б'ються зовсім не бунтівники, а загони найманців, які прибули із сусідніх держав. Ці бойовики нібито мають тісні зв'язки з терористичною угрупованням "Аль-Кайєда". Напередодні ця інформація знайшла непряме підтвердження: державні ЗМІ опублікували фотографії убитих найманців, а їхні документи вказують, що загиблі є іноземними громадянами.

Політологи побоювалися також, що хімічна зброя може потрапити в руки заколотників, і в цьому випадку арсенал може потрапити за кордон, наприклад до Лівану, і бути використаний проти Ізраїлю. Таким чином, питання збереження запасів хімічної зброї є одним з найбільш важливих на даний момент.

Раніше сьогодні прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху в інтерв'ю американському телеканалу Fox заявив. що після повалення президента Сирії Башара Асада хімічна зброя може потрапити в руки воєнізованої політичної організації "Хезболлах". За словами глави уряду Ізраїлю, падіння режиму Асада в Сирії є справою часу, проте після цього в Сирії може наступити хаос.

Нагадаємо, що 20 липня 2012 р. міністр оборони Ізраїлю Ехуб Барак заявив, що Тель-Авів готовий, у разі необхідності, почати військову операцію, щоб сирійський військовий арсенал, включаючи хімічну зброю, не потрапив в розпорядження угрупування "Хезболлах".

Хімічна зброя складувалася в Сирії протягом 40 років. На даний момент Дамаск має у своєму розпорядженні величезний арсенал зарину, табуна і VX.

Дамаск в 1992 р. не підписав міжнародну конвенцію, яка забороняє використання, виробництво та накопичення запасів хімічної зброї.

Західні країни вже висловили тривогу з приводу можливого його застосування. "Враховуючи ескалацію насильства в Сирії, і напади режиму на свій народ, ми як і раніше дуже стурбовані наявністю цієї зброї", - заявив офіційний представник Білого дому Томмі Вітор.
Міністр закордонних справ Великобританії Вільям Хейг заявив, що заява Сирії про зовнішню загрозу - "повна ілюзія".

Міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле заявив, що "обурливо загрожувати застосуванням хімічної зброї", а генеральний секретар ООН Пан Гі Мун сказав, що він дуже стурбований тим, що у Сирії може виникнути спокуса використовувати нетрадиційну зброю.

Нагадаємо, що вчора повідомлялося про 130 нових жертв протистояння в Сирії. У п'ятницю в Сирії загинули щонайменше 128 осіб.
У п'ятницю Рада Безпеки ООН одноголосно підтримала продовження на 30 днів терміну перебування в Сирії міжнародної місії спостерігачів, мандат якої спливав у п'ятницю. За день до цього Росія і Китай заблокували проект резолюції Ради Безпеки про нові санкції проти Сирії. Неприйнятий документ, підготовлений Великобританією, Францією, США та ФРН, у тому числі, мав на увазі продовження мандата місії мирних спостерігачів ООН в Сирії на 45 днів.

Тим часом бої у столиці Сирії не вщухають кілька днів поспіль. Бойовики називають наступ на Дамаск операцією "Дамаський вулкан". 18 липня в результаті атаки терориста-смертника на будівлю сирійських спецслужб в Дамаску було вбито міністра оборони Сирії Дауда Раджу і його заступника, зятя президента Башара Асада (чоловіка сестри Президента - Бушри) Асефа Шауката, помічника віце-президента Сирії генерала Хасана Туркмані, а пізніше від отриманих поранень помер глава сирійської розвідки Хішам Бахтіяр. Повідомлялося, що відповідальність за теракт взяли на себе дві сирійські угруповання: "Ліва аль-Іслам" (ісламська бригада) і Вільна сирійська армія (FSA). Терорист-смертник працював охоронцем у представників найближчого оточення Президента.

Зазначимо, що Міжнародний комітет Червоного Хреста заявив, що кваліфікує конфлікт в Сирії як громадянську війну. Сирійський Президент Башар Асад також визнав, що в країні йде повномасштабна війна. А 5 липня ц.р. глава наглядової міссііООН в Сирії генерал Роберт Муд заявив, що рівень насильства в країні досяг безпрецедентного рівня і продовжує рости. У той же час, за словами генсека альянсу Андерса Фог Расмуссена, НАТО не збирається втручатися в конфлікт у Сирії.