ru ua

Заступник гендиректора "Снек-Експорт" Сергій Білий: ""АТБ" поверне нам борг в повному обсязі, з пенями і штрафами"

Заступник гендиректора "Снек-Експорт" Сергій Білий: ""АТБ" поверне нам борг в повному обсязі, з пенями і штрафами"
Автор: RBC.UA
ТОВ «Снек-Експорт» і ще три компанії, які входять до групи підприємств, близьких до новообраного народному депутату від Радикальної партії Сергію Рибалка, подали в суд на одну з найбільших мереж супермаркетів компанію «АТБ» за непогашення боргових зобов'язань. Господарський суд міста Києва відкрив 10 судових виробництв, наклавши арешт на рахунки «АТБ». Загальна сума вимог - близько 42 млн грн. Історія спроби рейдерського захоплення компаній Рибалки групою «АТБ» і особисто Геннадієм Буткевичем триває не перший місяць. Буткевич, колишній тесть Рибалки, за допомогою тиску прокуратури, СБУ та силових структур на колишнього зятя і членів його сім'ї, вирішив збільшити свої активи, впевнені представники Рибалки. Про перспективи судового позову до мережі «АТБ» в інтерв'ю РБК-Україна розповів Сергій Білий, заступник гендиректора ТОВ «Снек-Експорт».

ТОВ «Снек-Експорт» і ще три компанії, які входять до групи підприємств, близьких до новообраного народному депутату від Радикальної партії Сергію Рибалка, подали в суд на одну з найбільших мереж супермаркетів компанію «АТБ» за непогашення боргових зобов'язань. Господарський суд міста Києва відкрив 10 судових виробництв, наклавши арешт на рахунки «АТБ». Загальна сума вимог - близько 42 млн грн.

Історія спроби рейдерського захоплення компаній Рибалки групою «АТБ» і особисто Геннадієм Буткевичем триває не перший місяць. Буткевич, колишній тесть Рибалки, за допомогою тиску прокуратури, СБУ та силових структур на колишнього зятя і членів його сім'ї, вирішив збільшити свої активи, впевнені представники Рибалки.

Про перспективи судового позову до мережі «АТБ» в інтерв'ю РБК-Україна розповів Сергій Білий, заступник гендиректора ТОВ «Снек-Експорт».

РБК-Україна: У жовтні 2014 компанія «Снек-Експорт» подала в суд на мережу «АТБ». Чому ця справа веде саме господарський суд Києва, а не, наприклад, госпсуд Дніпропетровської області?

Сергій Білий: В жовтні 2014 р. «Снек-Експорт» та інші підприємства, що входять до складу нашої групи, яка раніше називалася «С.І.Групп», а тепер - «С.Групп», звернулися до господарського суду Києва з позовами до «АТБ-маркет». Це підприємства: «Снек-Експорт», «Продекспорт-2009», «Чиста планета», ДП «ЮМАК». Мета позовів - стягнути заборгованість за поставлений нами товар з урахуванням штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов'язань. Визначеннями суду з метою забезпечення позовних вимог на рахунки «АТБ-маркет» накладено арешт на суму майже 42 млн грн.

Чому рішення виніс саме господарський суд Києва? Тому що частково за виконання боргів «АТБ» поручителями виступили юридичні та фізичні особи, які територіально знаходяться в Києві. Право підсудності було визначено, враховуючи норми господарського та процесуального кодексів. Ми хочемо, щоб нам повернули наші гроші, а пан Буткевич зі своїми піар-технологами припинили цькування Рибалка та його родини. Я дуже сподіваюся, що тепер, після зміни режиму Януковича, більше не буде практики, коли будь-яку компанію силовики могли розірвати по одному телефонному дзвінку, як це намагалися зробити з нашими підприємствами.

Потрібно розуміти, що олігарх Буткевич не хоче погашати борги, а приводом стала особиста неприязнь в результаті шлюборозлучного процесу Рибалки з його дочкою. Після розлучення Буткевич з якихось причин заборонив Рибалку бачитися з їх спільною дитиною. Сергій Рибалка став домагатися права бачити свою дочку через суди. Буткевич, мабуть, вирішив його за це повністю «розтоптати». Маючи широкі зв'язки в середовищі корумпованих силовиків і вхід в оточення Януковича, йому це було зробити дуже просто. Очевидно, він хотів максимально послабити наші підприємства, щоб потім «віджати» їх за безцінь. Задіяв прокуратуру, міліцію, СБУ. Тоді ж, тобто з минулого грудня, Управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області провело у нас десятки обшуків за абсолютно надуманими приводами. Вони відкривали кримінальні справи, зупиняли виробництво, залякували співробітників, підкидали підслуховуючий обладнання, вилучали документацію і комп'ютери. Що вони тільки не робили. Спочатку Рибалка звинувачували у підтримці Євромайдану. Коли влада і ситуація помінялися - стали через ЗМІ звинувачувати в сепаратизмі. Це просто якийсь абсурд. Але тепер нашим опонентам набагато складніше управляти силовиками, які сьогодні вже не хочуть грубо порушувати закон. Тому всі справи розсипалися.

РБК-Україна: Яка сумарна вартість ваших позовів?

Сергій Білий: Станом на жовтень 2014 р. загальна заборгованість «АТБ» чотирьом компаніям за поставлений товар з урахуванням штрафних санкцій становить порядку 42 млн грн. Позовні вимоги конкретно компанії «Снек-Експорт» - близько 11 млн грн. Останні поставки були здійснені на початку лютого 2014 р а максимальна відстрочка за поставлений товар згідно з договорами, становила 90 календарних днів. У наявності грубе порушення з боку «АТБ-маркет» договірних зобов'язань і передбачуваний протизаконний умисел заволодіти чужими грошовими коштами в значних розмірах.

РБК-Україна: Наскільки в «АТБ» поширена практика відстрочки платежів за поставлений товар? За вашою інформацією, чи були у власників «АТБ» конфлікти з іншими постачальниками?

Сергій Білий: Система відстрочки платежів властива майже всім компаніям-рітейлерам. Ця практика була взята з досвіду західних компаній, проте в наших умовах прийняла трохи збочений характер. Загальноприйнятою вважається відстрочка максимум в 45 календарних днів, проте «АТБ», яка є однією з найбільших мереж в Україні (фактично монополіст у своєму сегменті), «нормальної» практикою вважає відтермінування в 90 днів. Тому, укладаючи договір з «АТБ-маркет», постачальник змушений приймати нав'язані умови «гри». Через це, а також через відрахувань до маркетингові бюджети, виробники практично позбавлені обігових коштів. Ця система гальмує весь виробничий ланцюжок, адже постачальник змушений очікувати розрахунку за поставлений товар термін, оборотності якого, наприклад, в нашому випадку 10-14 днів, більше 3-х місяців!!! І весь цей період підприємство не може стояти, а повинна закуповувати сировину, упаковку, ремонтувати обладнання, інвестувати в розвиток, виплачувати податки і заробітні плати.

Але «АТБ» в нашому випадку порушило навіть ці контрактні терміни. Ми поставили товар, вони його продали. Але грошей досі не повернули.

Що ж стосується заборгованості у «АТБ» перед іншими компаніями, то такої інформації у нас немає. А нам «АТБ» просто не платить. Не пояснюючи причину. Нам кажуть: «Всі питання до акціонерів».

Повірте, цей борг для нас - дуже значні кошти. Порушується баланс виробництва, дуже сильно гальмуються наші плани з розвитку.

При цьому пан Буткевич організував цькування Рибалка через ЗМІ. Ми це спостерігаємо вже багато місяців. Як наслідок, природно, також страждає наше підприємство. На наш погляд, все це робиться цілеспрямовано і організовано Буткевичем і його людьми.

Упевнений, журналісти повинні перевіряти інформацію, вислухати всі сторони, щоб у підсумку за допомогою монтажу, фабрикації і фальсифікацій не з'являлися повідомлення, фотографії, що не мають ніякого відношення до реальності. Ми відкриті для ЗМІ. Будь ласка, приїжджайте на наші виробництва, поговоріть з людьми. Вони вам розкажуть, скільки вони настраждалися від усього цього жаху з «маски-шоу», з цими надуманими звинуваченнями. Ви думаєте, людям приємно, коли їх так запросто називають наркоторговцями? Ось вам, або вашій сім'ї було б приємно? І ніхто за це не несе ніякої відповідальності.

РБК-Україна: Ви стверджуєте, що з подачі власника «АТБ» проти Рибалка і його оточення були порушені кримінальні справи. Скільки було відкрито таких кримінальних проваджень, і на якому етапі зараз їх розслідування?

Сергій Білий: Відносно Рибалка, членів його сім'ї, була розгорнута повномасштабна кампанія. Все це відбувалося з грудня минулого року. Було кілька кримінальних справ, але всі вони розсипалися досить швидко зі зміною влади. В даний час, наскільки мені відомо, вже ніяких справ немає. Хоча, за нашою інформацією, Буткевич і його люди не залишають наміри діяти через вже новопризначених силовиків.

РБК-Україна: Де зараз працюють ті силовики, які брали участь у переслідуванні Рибалка, членів його сім'ї, компаньйонів і співробітників?

Сергій Білий: «Одних нема, а ті далеко». Ті, хто безпосередньо віддавав накази фабрикувати і відкривати справи проти нас, вже звільнені. Але залишилися деякі виконавці, які бояться, поховали голови в плечі, і дивляться сьогодні на нас як на джерело підвищеної небезпеки. Але інформація про цих людей повинна бути оприлюднена. Не всі ті, хто займався відкриттям сфабрикованих кримінальних справ, ще звільнені і понесли покарання. Так продовжують працювати в структурі СБУ такі учасники цькування наших компаній, як Косинський, Климчук, Яцкевич.

Наприклад, пан Воропай, колишній начальник СБУ Дніпропетровської області. Він безпосередньо керував процесом цькування. Нам повідомляли, що щоранку він проводив наради на тему того, як рухається цей процес, вимагав від підлеглих, щоб нас скоріше посадили. Ще в лютому 2014 р.. коли співробітниками УСБУ були опечатані електрощитові та газові вентилі на виробничих майданчиках, працівники наших підприємств від відчаю вийшли на мітинг. Побачивши масовий протест під своїми стінами, пан Воропай невиразно, ховаючи очі, намагався зам'яти питання. Він намагався розповісти, що він «розбереться». На наші підприємства нарешті відновили постачання електроенергії, газу, а ми змогли відновити виробництво. Це ще раз підтверджує, наскільки важлива відкритість і публічність, а також показує силу трудового колективу, який не хотів миритися з несправедливістю.

РБК-Україна: Мережа «АТБ» має дніпропетровські коріння. Довгий час в ЗМІ цю мережу навіть асоціювали з Юлією Тимошенко. Потім власники «АТБ» намагалися продатися Ринату Ахметову. Пізніше ходили чутки, що свою частку в «АТБ» отримав син Януковича - Олександр. Наскільки відповідає дійсності остання інформація - про сина Януковича?

Сергій Білий: Це необхідно запитати у панів з «АТБ», з ким вони зараз себе асоціюють. Кожна влада, яка приходить, напевно, знаходиться в якомусь контакті з керівниками даної мережі. З ким вони зараз контактують? Нам невідомо.

Для нас головна «асоціація», що це підприємство відмовляється платити за своїми боргами. Цьому є документальні підтвердження, і на їх підставі - арешт рахунків «АТБ» на суму 42 млн. Грн. У нас є вся первинна документація, є всі факти, що підтверджують: «АТБ» - боржник. І платити вони зобов'язані, нікуди вони не дінуться.

РБК-Україна: Факт того, що зараз суд виніс проміжне рішення, наклавши арешт на рахунки «АТБ», а при старій владі цього не відбувалося, може побічно підтверджувати наявність високих покровителів і певних зв'язків Буткевича і його оточення зі старим режимом?

Сергій Білий: У мене є така інформація, але будучи посадовою особою компанії, я не можу заявляти про конкретні припущеннях. Журналісти, провівши розслідування, можливо, можуть робити такі заяви. Як заступник гендиректора, я оперую юридичною базою і всіма доказами наявності боргу «АТБ» і прострочених зобов'язань.

На жаль, ймовірно, вже ніхто не дізнається, хто до кого ходив, в які кабінети, що носив туди. Але очевидно одне. Після подій зими 2013-2014 року, революції, тих змін, які сталися в країні, все це могло побічно вплинути на те, що приймаються правомірні рішення судами. Дуже сподіваюся, що тепер уже не будуть так просто телефонувати судді з високих кабінетів з вказівками, які рішення приймати.

Хоча пережитки системи залишилися. Це ж не телевізор, де можна просто перемкнути програму. Але таких фактів менше. Ми сподіваємося, що з часом такі негативні явища остаточно пропадуть.

РБК-Україна: Яким ви бачите розв'язання конфлікту з власниками «АТБ»?

Сергій Білий: Нам повинні повернути наші гроші за поставлені нами товари в обумовлені терміни і з виконанням всіх умов. Нехай повернуть гроші! Іншого варіанту немає.

Нас питають сьогодні: з якою метою ми заявляємо про те, що звернулися в суд? Адже рішення ще не винесено. Але ми хочемо, щоб всі почули про це, в тому числі, акціонери «АТБ». Ми заявляємо, що ми боремося за свої права. Ми відкриті, ми йдемо по законному і правильному шляху. І ми обов'язково дійдемо до кінця. Чим швидше це відбудеться, чим швидше «АТБ» поверне нам гроші, тим буде менше для них самих витрат і клопоту.

Якщо нас не почують, то будуть судові витрати, санкції за несвоєчасне повернення коштів. Тому, чим швидше «АТБ» розрахується за всіма зобов'язаннями, тим буде краще. Для нас це наші обігові кошти. Ми зацікавлені в тому, щоб якомога швидше використати ці кошти для виробництва. Оскільки наша компанія зараз орієнтується на європейський ринок. Ми проходимо сертифікацію, стандартизацію, вдосконалюємо наше виробництво. Нам потрібні ресурси для розвитку.

РБК-Україна: У ЗМІ з'являлася інформація про те, що підприємства Рибалки фінансували сепаратистів. Це те, про що ви говорили? Триває кампанія з вашої дискредитації?

Сергій Білий: Я можу відповісти однозначно: ми не фінансували ні сепаратистів, ні революціонерів Гондурасу, ні близьких до сомалійських піратів. Цього немає, не було і не може бути, не буде!

Крім того, ми зібрали 1 млн грн. на підтримку армії. Наші працівники, отримуючи зарплату, змогли наповнити спеціально створений фонд. Ці кошти були спрямовані на закупівлю медикаментів, допомога армії, пораненим, на протезування наших військових інвалідів.

Попередня влада в особі пана Ганжі, екс-керівника департаменту СБУ, проти Рибалки порушила кримінальну справу за пособництво подіям на Майдані. Ми були ким завгодно! Ми допомагали Майдану, після - нас хотіли оголосити наркоторговцями, зараз хтось намагається нас звинуватити у допомозі сепаратистам. Те, що модно, що на слуху сьогодні, то і приписують! Це повна маячня, це межує з божевіллям.

Очевидно, хтось цілеспрямовано сидить і фантазує, створює та розміщує такі провокаційні повідомлення, які не мають нічого спільного з реальністю. Адже як Рибалка може фінансувати сепаратистів, якщо він особисто неодноразово їздив і їздить в зону АТО до наших бійцям? Він організовує збір допомоги, передає її особисто, купує, починаючи з техніки та медичного обладнання, закінчуючи теплою формою. Ті люди, командири, з якими Рибалка спілкується на передовій, точно б знали, якби була хоч найменша частка правди в цих божевільних ідеях. Цього точно немає.

РБК-Україна: Рибалка пішов у публічну політику. Як це відіб'ється на конфлікті з «АТБ»?

Сергій Білий: Я можу однозначно відповісти: ми не хочемо жодним чином брати участь в політиці! Навпаки, ми вимагаємо, щоб нас залишили в спокої і дали спокійно працювати. Судовий процес був ініційований до його балотування. Тому, незалежно від того, чи отримає Рибалка депутатський мандат чи ні, процес повернення наших коштів, судові позови, вимога до «АТБ» погасити борги - все це буде нами продовжено. Ми впевнені в своїх силах, бо за нами і правда, і закон.

Спілкувалась Анна Сергєєва