ua en ru

хто замінить Валерію Лутковську на посаді омбудсмена

хто замінить Валерію Лутковську на посаді омбудсмена У Валерії Лутковської закінчився термін повноважень на посаді омбудсмена, і прийшов час задуматися про наступника

У Валерії Лутковської, яка займала посаду уповноваженого з прав людини, скінчився строк повноважень. Лутковська була призначена омбудсменом ще старою коаліцією у Верховній раді в квітні 2012 року. Вже за рік "Батьківщина" намагалася ініціювати її відставку через відсутність рішень у зв'язку з політичними переслідуваннями  Юлії Тимошенко та Юрія Луценко. Це була не єдина спроба її відставки, але так чи інакше, Валерія Лутковська змогла доробити відведені їй п'ять років повноважень.

В Раді вже збирають підписи за потенційних кандидатів на пост уповноваженого Верховної ради з прав людини. Ймовірними кандидатами називають, зокрема, очільницю парламентського комітету з питань соцполітики Людмилу Денісову ("Народний фронт") та віце-спікера Ірину Геращенко. Поки парламент не призначить нового уповноваженого, Валерія Лутковська виконуватиме свої повноваження. А це може тривати  місяць, півроку чи навіть більше. Хоча, в парламенті запевняють, що нового омбудсмена оберуть вже у травні-червні.

Хто має шанс найближчі п'ять років очолювати офіс уповноваженого Верховної ради з прав людини, читайте в матеріалі РБК-Україна.

Майже кандидат

Відповідно до закону "Про Уповноваженого Верховної ради України з прав людини", висувати кандидатури на цей пост може спікер або депутати. На висунення кандидатів дається 20 днів з часу закінчення строку повноважень омбудсмена. Повноваження Валерії Лутковської, яка виконує обов'язки уповноваженого з 2012 року, скінчилися 27 квітня. Тобто до 17 травня кандидатури мають бути уже в Раді. Голосування проходить таємно та має відбутися не пізніше 6 червня. Тож в парламенту є два повних сесійних тижні на вирішення цього кадрового питання.

Перші, хто занепокоївся питанням кандидатури нового омбудсмена стали правозахисні організації. Їх представники намагалися створити при парламентському комітеті з прав людини робочу групу, яка би через конкурс відібрала декілька кандидатів на посаду уповноваженого, яких потім правозахисники запропонували б спікеру Андрію Парубію. Правозахисники побоюються, що якщо пошуком кандидатів будуть займатися лише політики, то й новий уповноважений буде політично залежним. "Була Карпачова (Ніна Карпачова працювала уповноваженим у 1998-2012 рр., - ред.) залежна від депутатів, які за неї проголосували, депутатів-комуністів, зокрема. І Лутковська була певною мірою залежна від депутатів Партії регіонів, які її підтримували. Це погано. Бо посада передбачає незалежність. Тому ми пропонували провести публічний конкурс", - пояснює директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

Але ідея поки залишилася на рівні ідеї і підтримки в парламенті не знайшла. Варто також зауважити, що чинним законодавством проведення конкурсу в ході визначення кандидатів на уповноваженого не передбачено. "Якщо ми говоримо згідно з Конституцією, то робочої групи не може бути, але ми готові розглянути таку можливість, щоб було об’єктивне висунення кандидатів", - пояснив виданню один із депутатів-членів комітету з прав людини. Крім того, джерело у БПП не виключає сценарію, коли президентська фракція запропонує на розгляд кандидатуру, запропоновану саме правозахисниками. Такі розмови уже велися із Харківською правозахисною групою та Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

"Буде декілька кандидатур (в Раді, - ред). Можливо, кандидатура, узгоджена правозахисниками, буде подана від БПП, - пояснює співрозмовник у президентській фракції. - Це має бути фаховий правозахисник, який зможе вибити фінансування, гідно представляти нашу державу на міжнародній арені, гідно впливати на пенітенціарну службу, працювати над звільненням заручників. Це людина, котра зможе відкривати двері влади".

Однак поки узгодженої кандидатури нема.

Тим часом в парламенті вже розпочався збір підписів по окремих кандидатурах. Так, за даними одного із співрозмовників у "Народному фронті" уже навіть зібрали 113 підписів (саме стільки необхідно для висування) за кандидатуру Людмили Денісової, голови комітету з питань соцполітики. Нагадаємо, що до того вона двічі очолювала міністерство соціальної політики – при Тимошенко та Яценюку.

РБК-Україна стало відомо, що "Народний фронт" пропонує кандидатуру Денісової ще на початку квітня. Так, 10 квітня її кандидатура була одноголосно підтримана фракцією на засіданні. Відтак, лідер партії Яценюк мав повідомити про таке рішення на Банковій. Підтвердили виданню про збір підписів за Денисову і у БПП, РПЛ та "Батьківщині". Саме її називають фаворитом оскільки, заявили РБК-Україна джерела в "Народному фронті" і офісі омбудсмена, ця посада – "квота" НФ. Якщо це дійсно так (і коли створювалась коаліція "Європейська Україна", і зараз її представники заперечують які-небудь квоти при розподілі посад), з призначенням Денисової НФ візьме під повний контроль процес вирішення юридичних питань у державі: прибічники Яценюка вже очолюють МВС, Мінюст. Пост омбудсмена, теоретично, надає можливості, прикрити ймовірні факти зловживання правоохоронцями своїми повноваженнями, або закрити очі на те, що відбувається в українських тюрмах, які знаходяться у сфері відповідальності Мінюсту.

Інший список

В той же час в кулуарах Ради на посаду омбудсмена обговорюють кандидатуру більш відомої жінки – першого віце-спікера Ірини Геращенко. У порівнянні з Денісовою Геращенко має практичний досвід і по звільненню заручників, і по вирішенню гуманітарних проблем на окупованих територіях Донбасу, тому ідеально підходить на цю посаду, вважають депутати. Проте, у БПП запевнили, що Геращенко сама ж відкинула свою кандидатуру та запевнила, що продовжуватиме роботу на посту віце-спікера. "Колись проговорювалась кандидатура Ірини Геращенко. Вона відмовилась. Коли я її запитав: "Іра, ти будеш від нас?", то вона відповіла: "Думаю, не буду. У мене є посада, маю виконати купу роботи"" - розповів співрозмовник у президентській фракції.

Втім, джерела видання в Радикальній партії Олега Ляшка запевняють, що ще тиждень тому віце-спікер була готова іти працювати уповноваженим. "Вони (БПП – ред.) не хочуть її відпускати, бо вона один із стовпів. Кого на її місце? А вона хоче. Це її. Подивіться, як вона працює із заручниками, по гуманітарному напрямку", - каже джерело.

Денісова – не єдина кандидатура, за яку збирають підписи в парламенті. Так, за словами заступника голови фракції РПЛ Андрія Лозового, близько 90 підписів уже є за їхнього кандидата - адвоката Андрія Мамалигу. "Це (омбудсмен, - ред.) має бути нова людина, захисник добровольців. Ми висунули його на омбудсмена. Фактично, ми зібрали вже підписи. Андрій Мамалига - ветеран війни в Афганістані, ветеран російсько-української війни", - пояснює Лозовий.

Мамалига захищав інтереси депутатів РПЛ, зокрема їх лідера Олега Ляшка. Саме з ним Ляшко 25 квітня пішов в НАБУ, куди лідера РПЛ викликали на допит у справі незаконного збагачення. "Це особистий адвокат Ляшка. Мені здається омбудсменом повинна бути людина, яка має певний авторитет в суспільстві та юридичному середовищі. При всій моїй повазі до пана Мамалиги, але призначати хлопчиків, які носять портфель за Олегом Ляшком, омбудсменом це, мабуть, неправильно", - заявив РБК-Україна народний депутат Сергій Власенко ("Батьківщина").

У "Самопомочі" хотіли запропонувати кандидатуру правозахисниці, координаторки громадської ініціативи "Євромайдан-SOS" та голови правління "Центру громадянських свобод" Олександри Матвійчук, але вона не підходить за віковою ознакою.

Піти, що би залишитися

Валерія Лутковська не має наміру повторно висувати свою кандидатуру на пост омбудсмена. За інформацією РБК-Україна, їй вже запропонували співпрацю з однією з міжнародних правозахисних організацій і вона це запрошення прийняла. Уже найближчим часом Лутковська хоче прозвітувати перед парламентськими фракціям та правозахисними організаціями – обговорити ситуацію з правами людини, що склалася за останні п'ять років.

В принципі, кажуть і оточенні Лутковській, вона не проти продовжити співпрацю з офісом омбудсмена, але їй набридло працювати в умовах постійного політичного тиску, а ще вона "просто втомилась". "Вона замучена, бо насправді ця робота - важкий хрест. Вона лягає близько другої-третьої ночі і з сьомої ранку йде на роботу. Як може почувати себе людина яка працює 24 години на добу і так п’ять років? Фактично без вихідних. Їй важко. З іншого боку, вона справді користується щирою підтримкою", - ділиться співрозмовник.

Українські політики та правозахисники по-різному оцінюють роботу Лутковської. Але більшість з них згодні, що політика омбудсмена була нейтральною, особливо у випадках переслідувань колишньої прем’єрки Юлії Тимошенко та колишнього міністра внутрішніх справ, нині генерального прокурора Юрія Луценка, а також під час сутичок та розстрілів на Майдані.

"Вона має багато успіхів. Але справедливо дорікають, що її не чути в тих випадках, коли це було необхідно. Скажімо, вона промовчала, коли ухвалили закони від 16 січня 2014 року. Омбудсмен мав сказати, що ці закони не можна ухвалювати… Вона взагалі не дуже публічна і більше спрямована на вирішення конкретних справ у конкретних випадках. Її публічної позиції по проблемах в галузі прав людини під час режиму Януковича взагалі майже не було", - пояснює виданню директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров. Втім, правозахисник частково задоволений роботою омбудсмена і не виключає, що вона була б гідним кандидатом серед ряду інших претендентів за умови проведення конкурсного відбору. "Вона особисто читає всі 60 тисяч заяв, що надходять до офісу уповноваженого щорічно. Це робить їй честь", - додає Захаров.

Сам правозахисник відмовився боротися за посаду, не зважаючи на те, що пропозиції підтримати його кандидатуру надходили від коаліційних фракцій. "Цього разу у мене є якісь реальні шанси бути обраним, але я відмовився. Мені вже пізно. Мені 65 років буде скоро. Якщо 10 чи п’ять років тому я був впевнений, що витримаю цей п’ятирічний марафон, то зараз у мене в цьому великі сумніви", - заявив РБК-Україна Захаров.

Є й такі, хто негативно оцінюють роботу Валерії Лутковської. До прикладу, у РПЛ її звинувачують у лобізмі інтересів Партії регіонів та її наступників. "Її треба гнати в шию і давно. Особливо, після Майдану. Це ганьба, що вона досі на цій посаді. Вона не правами людини займається, а захистом тих, хто її туди запропонував", - каже РБК-Україна заступник голови фракції РПЛ Андрій Лозовий.

У "Батьківщині" призначення Лутковської омбудсменом взагалі називають незаконним. Так, за словами депутата Сергія Власенка, у 2012 році при її призначенні не було дотримано норми закону, коли замість трибуни парламенту Лутковська приймала присягу із сектора, де сиділи депутати Партії регіонів. До того ж, складала присягу нинішній омбудсмен на позачерговому засіданні, серед питань порядку денного якого не було цього кадрового питання. "Пані Валерія Лутковська, на моє глибоке переконання, ніколи не була призначена омбудсменом. Тому що прийняття присяги, як кажуть наші деякі колеги, в "задньому проході парламенту", не зовсім відповідає вимогам Конституції і вимогам закону "Про уповноваженого з прав людини"", - каже Власенко.

Не задоволені у "Батьківщині" і фаховими якостями омбудсмена під час подій на Майдані в 2013-2014 роках та щодо політичних переслідувань. "Не було жодної заяви пані Лутковської ані про порушення прав людей на Майдані, ані про вбитих, ані про поранених. Під час режиму Януковича теж я щось не чув великої кількості заяв Лутковської про політичні мотиви переслідування Тимошенко, Луценка. Вона вважала, що все відбувається нормально, що все законно, що Віктор Федорович (Янукович, - ред.) все робив правильно, саджаючи опозицію по тюрмам, даючи команди розстріляти людей на Майдані",- зауважує депутат.

"Я рахую, що пані Лутковській треба подякувати і брати на цю посаду більш впевнену людину, професійно підготовлену, рівновіддалену від усіх політичних сил, щоб ця посада не використовувалася на догоду більшості чи окремій політичній силі", - заявив виданню депутат Михайло Папієв ("Опозиційний блок"). Він не виключив, що його фракція проведе консультації щодо кандидатури та, можливо, зініціює свій збір підписів. "В усіх нормальних розвинутих країнах, в першу чергу, на цю посаду пропонується кандидатура від опозиції, а не від провладних. У нас же викривлене дзеркало у владі. Вони хочуть під себе все хапнути. Ми вже бачили такі часи і знаємо, чим це завершується", - додав депутат.

Єдине, у чому згодні депутати, так те в тому, що кого б Рада не призначила на посаду уповноваженого, поки в країні не буде очищено судову систему, наступнику Лутковської працювати буде складно. "Уповноваженим з прав людини дуже важко бути в країні, де немає суду, майже все продається і майже всі купуються", - пояснює голова парламентського комітету із запобігання корупції Єгор Соболєв ("Самопоміч").

А поки Рада не визначиться із новим омбудсменом, Валерія Лутковська продовжуватиме працювати.