ua en ru

Закон про введення біометричних паспортів не відповідає Основному закону, - Мін'юст

Автор: RBC.UA
Ухвалений Верховною Радою (ВР) України закон "Про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України", порушує основні конституційні засади розвитку держави. Про це йдеться у повідомленні Міністерства юстиції України.

Ухвалений Верховною Радою (ВР) України закон "Про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України", порушує основні конституційні засади розвитку держави. Про це йдеться у повідомленні Міністерства юстиції України.

У повідомленні зазначається, що офіційним приводом для ухвалення закону стала благородна мета - налагодження безвізового режиму з Європейським Союзом, проте намагання досягнути поставлених цілей "спровокували порушення основних конституційних засад розвитку держави".

Міністерство нагадує, що Конституція України визначає, що Україна є соціальною, правовою державою, а людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

"Натомість, закон, визначаючи безальтернативну технологію виготовлення документів, що посвідчують особу, закріплює таким чином існуючу монополію у цій сфері, тобто є потенційно корупціогенним. До того ж, застосування передбаченої законом технології виготовлення зазначених документів призведе до здорожчання, що матиме наслідком збільшення витрат з державного бюджету, а відповідно й кожного громадянина", - йдеться у повідомленні.

Мінюст зауважив, що положення закону щодо формування та засад діяльності Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування, переліку інформації, яка до неї включатиметься (цей перелік невичерпний), порушують статтю 32 Конституції України, яка звужує можливості держави втручатися в особисте сімейне життя, оскільки сформульовані надто узагальнено, нечітко та припускають різне тлумачення.

"Слід звернути увагу, що до зазначеної Державної інформаційної системи, яка на сьогодні використовується Державною міграційною службою для обліку виданих паспортів, Законом пропонується вносити значний, необмежений лише питаннями документування населення обсяг інформації, що завуальовано перетворює ДІС у єдиний реєстр фізичних осіб. Однак такий реєстр має бути створений на підставі окремого закону, в якому були б визначені засади його створення, створена система гарантій щодо захисту приватного життя, чіткий перелік інформації, яка в ньому має міститись, права і обов'язки людини і громадянина, тощо", - додали в міністерстві.

Нагадаємо, 23 вересня 2011 р. Верховною Радою України прийнято закон України "Про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України".

Відповідно до документу, такими документами є паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, пенсійне посвідчення, посвідчення водія, посвідчення застрахованої особи, картку мігранта, дозвіл на роботу і т.д.

Зокрема, в тексті закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" слова "паспорт або паспортний документ" передбачено замінити у всіх відмінках і числах словами "паспортна картка або паспортний документ іноземця".

Зокрема, цей документ пропонує відмінити паспорт - як документ, що засвідчує особу громадянство України, і вводить посвідчення громадянина України.Бланки документів є предметом суворої звітності, виготовляються відповідно до вимог Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) і повинні мати ступінь захисту, яка унеможливить їх підробку.

Бланки документів з імплантованими безконтактними електронними носіями інформації для внесення біометричної та іншої інформації про особу повинні бути виконані багатокомпонентної захисної печаткою, яка містить символ електронного документа, інформацію про підприємство, на якому був виготовлений бланк документа, зображення малого державного герба України.

Для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від внесення інформації в безконтактний електронний носій інформації, оформлення та видача таких документів здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом міністрів для даної категорії осіб.

Документи, видані до набуття чинності цього закону, крім водійських посвідчень, дійсні до закінчення терміну їх дії і не підлягають обов'язковій заміні.

Паспортна картка оформляється всім особам, починаючи від народження і незалежно від віку, на 10 років, виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій інформації.

Нагадаємо, що у середині червная міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов повідомив, що МВС буде готове виготовляти біометричнізакордонні паспорти через 3 місяці.

Як повідомлялось раніше, Кабінет міністрів України розпорядженням від 14 лютого 2011 р. № 154-р. виділив Міністерству внутрішніх справ 120 млн грн на придбання обладнання для реалізації першого етапу робіт з впровадження закордонних паспортів з біометричними даними власника.

Нагадаємо, 16 лютого 2011 р. Кабінет міністрів України затвердив проект національного плану з виконання плану дій (ПД) з лібералізації візового режиму з ЄС.

Зокрема, сім сторінок документа зайняло опис дій щодо впровадження в Україні біометричних закордонних паспортів та посвідчень біженця. Для цього необхідно прийняти закон "Про документи, що засвідчують особу і підтверджують громадянство України" і ряд підзаконних актів. "Законопроект поки не готовий. Йде боротьба за грошові потоки, за право виробляти біометричні паспорти", - розповіло джерело видання. Згідно з національним планом, підприємство, яке отримає держзамовлення на виготовлення паспортів, буде визначено до кінця лютого.

Нагадаємо, що провадження біометричних закордонних паспортів, є однією з умов для отримання безвізового режиму України з країнами ЄС.

Разом з тим, це викликає певний спротив частини населення.Так, на початку вересня біля Верховної Ради проходив мітинг православних віруючих з різних регіонів України, які вимагали не допустити введення електронної картки-паспорта.