Загралися в шахи: Яценюк і команда Порошенка готують розмін фігур в Кабміні
Події цього тижня - скандал Авакова і Саакашвілі і провал податкової реформи в парламенті - додали нові прізвища в список можливих майбутніх відставок в Кабміні. Захиталися крісла під главою МВС Арсеном Аваковим і міністром фінансів Наталією Яресько. Правда, ким їх замінити, на Банковій поки не придумали. Разом з тим бюджетний процес триває - Кабміну і депутатам вдалося досягти проміжного угоди.
"Ніхто нічого не знає"
Процес переформатування уряду забуксував. Раніше команди прем'єра Арсенія Яценюка та голови Адміністрації президента Бориса Ложкіна обговорювали варіанти зміни структури Кабміну шляхом укрупнення міністерств і сперечалися через повноважень віце-прем'єрів. У п'ятницю президент Петро Порошенко повідомив, що мова йде про зміни на рівні керівників окремих міністерств.
Співрозмовники РБК-Україна в Кабміні і АП кажуть, що поки від ідеї зміни структури Кабміну сторони відмовилися. Мовляв, проект бюджету зверстаний, виходячи з нинішньої структури міністерств і відомств, і міняти його в цій частині вже немає часу.
Крім того, глава держави знову заявив, що виступає проти дострокових виборів Ради і переформатування коаліції. Нагадаємо, 16 грудня Порошенко, Яценюк і спікер парламенту Володимир Гройсман оприлюднили спільну заяву про єдність влади. Після цього питання про відставку глави уряду фактично був зняте з порядку денного.
Це заяву керівництво країни зробило через день після скандалу на засіданні Нацради реформ, де посварилися глава МВС Арсен Аваков і голова Одеської ОДА Михайло Саакашвілі. Фактично це була остання спроба Саакашвілі домогтися усунення Яценюка, але президент все ж вирішив, що прем'єр повинен залишитися.
РБК-Україна повідомляло, що з Адміністрації президента гуляє чутка про те, що минулого тижня, після завершення візиту віце-президента США Джо Байдена, Порошенко пообіцяв Яценюку, що збереже за ним посаду до весни наступного року.
Співрозмовник РБК-Україна в керівництві АП розповів, що поки переговори на тему кадрових перестановок відкладені.
"Всі обговорення відкладені до "після бюджету". У понеділок-середу президент в Ізраїлі", - зазначило джерело видання.
Нагадаємо, розглянути проект держбюджету і точкові правки в Податковий кодекс народні депутати мають намір у першому читанні вже у вівторок, а в четвер - прийняти документи в цілому. Раніше голова фракції БПП Юрій Луценко заявляв про те, що кадрові питання Рада може розглянути в останній тиждень перед новим роком. Але для цього потрібно буде призначати позачергове засідання парламенту.
Схожа версія і у співбесідників РБК-Україна в Кабміні. "Поки що ніхто нічого не знає. Горизонт планування - два тижні. Можливо, що призначення будуть взагалі після нового року", - поділився заступник одного з міністрів.
Крім того, парламенту також належить знайти заміну вже заявив про свою відставку міністра інфраструктури Андрію Пивоварскому, міністру охорони здоров'я Олександру Квіташвілі і міністру інформполітики Юрію Стецю.
МВС під ударом
Поки переговори щодо персонального складу Кабміну поставлені на паузу, оточення президента намагається розхитати стільці" під окремими міністрами, яких не хочуть бачити в уряді. В першу чергу, мова йде про Арсена Авакова.
"Найскладніше питання. Президент хоче його відставки. І не тому, що це - Арсен Аваков. Його філософія - весь силовий блок повинен бути під ним у складний для країни час. Але це ризики для Яценюка, великі ризики", - підкреслив співрозмовник РБК-Україна на Банковій.
Схоже, сам глава МВС обізнаний про ці плани Порошенко. В четвер увечері він заявив, що якщо він подасть у відставку, а тим більше, якщо у відставку подасть Яценюк, то це призведе до розвалу коаліції і розпуску парламенту. Крім того, МВФ не направить черговий транш в Україну, що призведе до падіння гривні, з'являться проблеми з газом і фінансуванням армії.
У середу Аваков опублікував у себе на сторінці в Facebook відео-запис своєї сварки з Саакашвілі і Порошенко розкритикував за те, що президент побічно звинуватив Авакова в ксенофобії. Мова йде про фразі міністра на адресу Саакашвілі: "Забирайся геть з моєї країни".
Втім, Яценюк не збирається здавати Авакова. "Ми терпіли рік, але тепер потрібно показувати зуби", - розповів людина з найближчого оточення прем'єра.
За його словами, якщо Рада проголосує за відставку глави МВС, то президент може забути про ухвалення змін до Конституції. Тому що, як мінімум, частина фракції "Народного фронту", яка орієнтується на Авакова, не підтримає проект нової редакції Основного закону.
Втім, в команді Порошенко в цьому сумніваються. "Проголосують як миленькі, а то наші західні партнери не зрозуміють", - заявив один з керівників фракції "Блок Петра Порошенко".
Тим часом, в АП підшукують кандидатуру наступника Арсена Авакова. Спочатку головним претендентом на цю посаду замміністра Ека Згуладзе. Але, за словами співбесідників РБК-Україна в АП, вона від міністерського крісла відмовляється.
"Ека не хоче. Вона вважає, що свою місію виконала. У неї тесть-француз. Він нещодавно помер. Поки вона у Франції сім'єю займається", - пояснив співрозмовник РБК-Україна.
За його словами, найімовірніше у разі відставки Авакова, його посаду займе експат.
"На главу поліції німця дивилися. Не пам'ятаю прізвище. Зовсім невідомий у нас персонаж. По кандидатурах поки рано. Будуть, як завжди, повз проходить біля кабінету хапати за руку", - припустив співрозмовник на Банковій.
Називаються й інші варіанти. Так, за інформацією "Дзеркала тижня", на посаду Арсена Авакова готують нинішнього главу Служби безпеки Василя Грицака, який вважається 100-процентним "людиною президента". Очолити ж СБУ може заступник глави АП з питань безпеки Андрій Таранов.
Мішень №2
Ще одна мішень в Кабміні для оточення Порошенко - міністр фінансів Наталя Яресько. Співрозмовники РБК-Україна, як в уряді, так і на Банковій, сходяться в тому, що в команді Порошенко зараз Яресько не вважають своїм. Мовляв, спочатку її кандидатуру взагалі запропонувала "Самопоміч", потім її підтримали в БПП. Але за рік роботи вона сильно "дрейфувала" до Яценюка.
"Вона ж адекватна, і відразу зрозуміла, хто діло робить, а хто тупим мочиловом і займається балаканиною. Тому тепер вважається людиною, якій довіряє прем'єр", - заявив співрозмовник РБК-Україна з найближчого кола Арсенія Яценюка.
У Мінфіні впевнені, що проти них розгорнув кампанію перший заступник голови фракції БПП і друг президента Ігор Кононенко. За словами джерела РБК-Україна, Кононенко - головний ідеолог відмови від співпраці з МВФ.
"Мовляв, якщо ми приймемо ліберальний проект податкової реформи (підготовлений депутатами законопроект №3357 - ред.), то нам доведеться кілька місяців потерпіти. А потім в бюджет потече стільки грошей, що нас ще МВФ у приклад іншим країнам буде ставити", - іронізує співрозмовник видання.
Кононенко ці звинувачення заперечує. "Що тільки не говорять, що я і Мінтранс хочу, і Мінфін, і ще щось. Це нісенітниця", - заявив він РБК-Україна.
В жовтні міністр фінансів Наталія Яресько заявляла, що якщо український уряд не буде проводити економічні реформи, вона піде у відставку.
"Якщо б я відчувала, що у мене немає підтримки президента і прем'єр-міністра і їх партій в парламенті, то я б переглянула те, що я роблю. Я прийшла, щоб зробити роботу, і якщо я не можу робити роботу, я не буду зацікавлена в тому, щоб залишитися", - говорила вона, роблячи заяви в західних ЗМІ.
Але у Яресько відносини з парламентом все ж загострилися. Зокрема, з головою комітету Ради з питань податкової та митної політики Ніною Южаніної (БПП) - на ґрунті підготовки законопроекту про податкову реформу. Конфлікт тягнеться ще з літа. В обох сторін було своє розуміння податкових змін: у Яресько - більш консервативне, але погоджене з МВФ, у Южаніної - ліберальне.
Депутати чекали реформи від Мінфіну до вересня, поки президент не доручив на Нацраді знайти точки дотику. Діалогу так і не вийшло, і до жовтня депутати податкового комітету спільно з експертами і бізнесом подали свою версію змін до Податкового кодексу. Мінфін же зареєстрував свій варіант реформи, на основі якої був розроблений і проект бюджету-2016, тільки в грудні. І то після того, як президент наполіг на компромісі: замість ставок "всі по 20%" була запропонована формула "20/20/18/18" і часткове збереження за аграріями спецрежиму з ПДВ.
Тим не менш, можна вважати, що податкова реформа провалена. Настрої депутатів були зрозумілі ще напередодні позачергового засідання парламенту: повне неприйняття пропозицій Кабміну навіть від проурядової фракції. У четвер під час презентації податково-бюджетних законопроектів у сесійній залі, не соромлячись авторів реформи, депутати остаточно розкритикували її. У тому числі і особисто Володимир Гройсман, який заявив, що документ не передбачає децентралізацію, а, навпаки, повну централізацію державних фінансів.
Співрозмовники РБК-Україна в оточенні Яресько запевняють, що міністр і її команда на грані відставки за власним бажанням.
"Це можливо, - підтвердив РБК-Україна один із заступників міністра. - Ми всі дуже засмучені. Іноземні експерти в шоці. Варто тільки подивитися на заяву МВФ".
Нагадаємо, Фонд у п'ятницю зробив заяву про те, що припинить фінансування України, якщо парламент допустить прийняття бюджету, параметри якого не будуть відповідати цілям програми на 2016 рік.
"Ми із занепокоєнням спостерігали дискусії у Верховній Раді, які фактично відхилили урядові пропозиції щодо нового Податкового кодексу і проекту бюджету-2016", - йдеться в заяві МВФ.
Нагадаємо, один із структурних маяків співробітництва з Фондом - дефіцит бюджету на рівні 3,7% від ВВП, а також скорочення пільг та розширення податкової бази. При цьому в уряді не виключають, що в цій політичній грі були використані як Яресько, так і жителя півдня - для ослаблення позицій Арсенія Яценюка.
Проміжні домовленості
Про глобальну податкову реформу можна забути до 2017 року. Навіть якщо її приймуть, то раніше цього терміну вона не запрацює. Депутати ж поки сконцентрувалися на внесення точкових правок у чинну редакцію кодексу, щоб, зрештою, ще до нового року без явних протистоянь між фракціями прийняти бюджет-2016.
За інформацією РБК-Україна, дводенні консультації прем'єр-міністра, міністра фінансів, спікера Ради і депутатів дали поки проміжний результат. Суть його в наступному: ставка ЄСВ 22%, а не 20%, як раніше Мінфін пропонував. Це дещо знизить величезний дефіцит Пенсійного фонду, який виникне в результаті зниження ЄСВ з нинішніх 41% до запланованих Мінфіном 20%.
"Додаткові 2 п. п. до ставки дадуть фонду близько 20 млрд грн", - пояснила РБК-Україна член податкового комітету Тетяна Острікова ("Самопоміч").
Крім того, вдалося знайти певний компроміс по спрощеній системі оподаткування. Юридичні особи зможуть залишитися в системі на 3-й групі, але обмеження по річному обороту буде знижено вчетверо - до 5 млн гривень. А ставка підвищена на 1% - до 3% без сплати ПДВ та 5% - з ПДВ.
У той же час аграріїв поки нічим порадувати. Уряд наполягає на пропорції збереження спецрежиму ПДВ 75%/25% (держбюджет у власному розпорядженні), в першу чергу, тому що саме такий формат був узгоджений з МВФ. Депутати, як вже раніше повідомляло РБК-Україна, вважають за доцільне збереження спецрежиму в повному обсязі для тваринників, виноградарів і городників, в той час як для садівників погоджуються частково скасувати механізм пільги. Крім того, може залишитися фіксований сільгоспподаток.
Додамо, що ставки ПДВ, податків на прибуток і доходи фізосіб залишаться в запропонованому вигляді - по 20% і 18%. Спірними залишаються поки ставки акцизного податку. На консультаціях депутатів і бізнесу учасники ринку просили збільшити ставки для всієї підакцизної групи на 30%. За вихідні Мінфін повинен був на даних параметрах звести бюджет, написати проект змін у Податковий кодекс і в неділю ще раз узгодити їх з депутатами.
"Ми наполягаємо на тому, що подані раніше законопроекти Кабмін повинен відкликати та внести на заміну того бюджету і того проекту кодексу нові", - заявила Острікова.
В парламенті не виключають відставки Наталії Яресько. Вона зірвала процес підготовки до податкової реформи, а весь рік більшою мірою займалася проблемою реструктуризації зовнішнього боргу.
Крім того, шквал критики за останній тиждень посипався на адресу Мінфіну щодо авторства проекту кодексу. За словами члена комітету з питань податкової політики Олександра Кірша ("Народний фронт"), автором законопроекту є фірма PriceWaterHouse, яка придбала франшизу у аудиторської компанії PriceWaterHouseCoopers (PwC). В результаті вони "дуже підвели і президента, і прем'єра вкрай непрофесійним Податковим кодексом", - зазначив депутат.
Раніше заступник міністра фінансів Олена Макеєва заявляла, що Мінфін отримав грант на підготовку кодексу і "його писала спеціальна окрема група юристів та аудиторів разом з Мінфіном і ДФС".
Один з депутатів фракції коаліції розповів, що цей факт може стати предметом розслідування Національного антикорупційного бюро в рамках кримінального провадження.
"Повинно бути звернення до НАБУ від фракцій коаліції. На чиї гроші була проведена розробка, скільки було виділено, і яким було технічне завдання, - уточнив РБК-Україна депутат. - Звільнити - справа нехитра, тут важливе питання відповідальності, щоб іншим неповадно було".
У будь-якому разі питання переформатування уряду буде розглядатися тільки після прийняття податкових змін і проекту бюджету, ще раз нагадують в коаліції.
Втім, у Мінфіні стверджують, що фахівці з податкового права міжнародної консалтингової компанії PwC надавали міністерству лише консультативну підтримку.
"Консультації в рамках технічної допомоги уряду України, зокрема Міністерства фінансів, для розробки реформ, з серпня 2014 надавалися урядом Великобританії", - йдеться в заяві Мінфіну.
Посол великої Британії в Україні Джудіт Гоф додала, що PwC в рамках тендеру була відібрана для надання елементів цієї технічної допомоги не тільки Мінфіну: "Уряд Великобританії платить гроші безпосередньо PwC , яка працює від нашого імені і під нашим контролем в Україні".
Муки пошуку
Як і у випадку з Арсеном Аваковим, у команди президента в разі відставки Наталії Яресько виникають серйозні проблеми з пошуком її заміни. Проблема в тому, що один з можливих претендентів на це крісло, Ніна Южаніна, не може скласти депутатський мандат, до речі, як і Ігор Кононенко. Адже вони пройшли в Раду за списком БПП, і в разі їх відмови від мандата на їх місце у парламент зайде адвокат Геннадія Корбана Руслан Богдан, який у 2014 році також був включений у виборчий список партії президента.
"За Богданом повинен зайти Олександр Бригинець. Нещодавно Я з ним розмовляв, він сказав мені, що йому чітко дали зрозуміти - поки що про депутатство не може бути й мови. Є жорстка команда не допустити проходження Богдана", - розповів один з нардепів від БПП.
Відзначимо, що сама Южаніна неодноразово говорила РБК-Україна про те, що не планує працювати в Мінфіні, ні в ДФС, на посаду голови якого її ще кілька місяців тому пропонувала "Самопоміч". Одним з кандидатів на посаду міністра може стати нинішній перший заступник міністра фінансів Ігор Уманський, припускають в оточенні Южаніної.
Якщо міністр фінансів все ж подасть у відставку - це буде ще одна демонстрація того, що Ігор Кононенко різко збільшує свій вплив у владі. При формуванні складу чинного уряду, а також близький до нього депутат Сергій Березенко (раніше очолював Державне управління справами, - ред.) були частиною умовного "відділу кадрів" на Банковій. Основну ж роботу з підбору кандидатів в уряд виконав Борис Ложкін.
Але за рік ситуація змінилася. Зараз глава АП демонстративно дистанціювався від кадрових призначень.
"президент попросив Мене знайти адекватних людей, я це зробив. В результаті почалася кампанія з їх і моєї дискредитації. То я з Юрою Єнакіївським пов'язаний, то ще з кимось. Навіщо мені це потрібно?" - переповів слова Ложкіна близький до нього чиновник.
У той же час співрозмовник РБК-Україна в Кабміні впевнений, що "Наталка сама не піде". Втім, її може попросити піти сам президент.
як посилення позицій Кононенко можна буде розцінювати і відставку Авакова. РБК-Україна неодноразово повідомляло, що друг президента давно знайшов спільну мову з генпрокурором Віктором Шокіним і главою СБУ Василем Грицаком. Не так давно екс-заступник голови Дніпропетровської ОДА Геннадій Корбан заявляв, що за спецоперацією силовиків щодо його арешту стоїть саме Кононенко.
За словами одного з чиновників Кабміну, саме з подачі Березенко і Кононенко свої посади в Кабміні вже отримали екс-міністр екології Ігор Шевченко і міністр АПК Олексій Павленко. За інформацією співрозмовника РБК-Україна, у Березенко є інтереси у сфері лісового і рибного господарства, а Кононенко стежить за діяльністю Мінекології з видачі і позбавлення ліцензій на видобуток корисних копалин.
Для Яценюка питання відставки Авакова і Яресько не менш принципове. Якщо він зуміє відстояти главу МВС і утримати міністра фінансів, то не тільки збереже кістяк своєї команди, але і продемонструє, що здатний домагатися від президента потрібних йому рішень.