ua en ru

Як і навіщо в Україні пройшов призов офіцерів запасу

Як і навіщо в Україні пройшов призов офіцерів запасу Добровольців було мало, але план призову виконано (фото - mil.gov.ua)

Кілька тижнів тому в Україні завершився перший эксперементальный призов за всі роки незалежності. Мова йде про офіцерах запасу, які навчалися на військових кафедрах ВНЗ і отримали звання без служби в армії. За даними Міністерства оборони України, були призвані понад тисячу громадян цієї категорії, що повністю відповідає наміченим планам.

Але незважаючи на парадні заяви міністра оборони Степана Полторака про відсутність проблем з набором, у регіонах відзначають відсутність бажання серед призовників йти на 18 місяців до лав ЗСУ. В Одеській області навіть відкрито кримінальне провадження за неприбуття по бойовій повістці.

Для чого потрібно було проводити окремий заклик офіцерів запасу, які не хочуть служити в армії, як він пройшов і чи варто очікувати повторної кампанії, - в матеріалі РБК-Україна.

Кого, скільки і куди закликали

2017-й став першим роком без загальної мобілізації в Україні з початком війни. Втім, призов строковиків ніхто не відміняв - тільки навесні цього року на службу в ЗСУ були покликані 14135 строковиків, повідомляє офіційний сайт Міністерства оборони України.

Що ж стосується призову випускників військових кафедр (не секрет, що в Україні дуже великий відсоток таких "офіцерів", абияк закінчили "воєнку" у Внз лише для того, щоб не йти в армію. Тепер ризик бути призваним на службу торкнувся їх вперше), то про нього було оголошено 30 травня на брифінгу заступник начальника Генерального штабу ЗСУ, генерал-лейтенанта Артура Артеменка. Представник ГШ повідомив, що призовний ресурс офіцерів запасу за останні 7 років становить майже 92 тис осіб. З них в планах Міноборони було вирішено закликати всього 1 тисячу - рівно стільки, скільки нібито потрібно для заповнення всіх первинних офіцерських посад.

В той же час військовий експерт і співробітник оперативного управління Генштабу 2003-2006 роках Олег Жданов заявив РБК-Україна, що озвучені Генштабом цифри можна поставити під сумнів, і в цілому цей резерв в Україні може сягати до двох мільйонів. "За 25 років назвіть мені в Україні поважаючий себе ВУЗ, який не мав військової кафедри? Розумієте, яка кількість людей випущено за цей період?"- пояснює він.

Отже, згідно директиви Генштабу від 31 травня 2017 року, на військову службу планувалося закликати тисячу офіцерів запасу віком до 43 років. Як чоловіків, так і жінок. Найбільше Генштаб цікавили наступні спеціальності: зв'язок (18%), фахівці з експлуатації та ремонту автомобільної техніки (12%), морально-психологічного забезпечення (12%), керування механізованими і танковими підрозділами (7%), експлуатації і ремонту озброєння і техніки (7%), кадрової роботи (6%), технічного обслуговування літаків, вертольотів, авіадвигунів (6%), тилового забезпечення (5%)

За запевненням Міноборони призовники-офіцери будуть перебувати в лавах ЗСУ 18 місяців, в зону АТО примусово призовників не будуть посилати - тільки з їх згоди і після проходження спеціальної підготовки

Також офіцерами запасу має зберігатися місце роботи, посада і зарплата незалежно від форми власності підприємства. Після 18-місячного проходження служби офіцера буде вибір: або звільнитися і повернутися до цивільного життя, або укласти контракт і продовжити служити.

21 червня міністр оборони України Степан Полторак заявив про завершення призову. За його словами, кількість призовників досягає тисячі осіб, що відповідає плану. При цьому точної цифри міністр не назвав, він не назвав точної цифри. Сказавши лише, що в окремих областях відбулося перевиконання плану. Так, наприклад, в Одеській області, замість 59 запланованих офіцерів запасу до лав ЗСУ відібрали 68.

Труднощі призову: про що не розповість міністр

Незважаючи на слова Полторака про відсутнысть проблем з процесом призову, одеський обласний військовий комісар, полковник Юрій Беляков розповів РБК-Україна про те, що в загальному-то добровольців під час призову було мало. Принаймні, у його області, яка, нагадаємо, за словами міністра, перевиконала план. "В основному це ігнорування повісток. За неприбуття проти жителя Ізмаїла навіть відкрили кримінальне провадження. Але відкупитися ніхто з призовників не намагався", - сказав одеський воєнком.

"Коли було оголошено про те, що буде призов офіцерів запасу і мої офіцери коли пішли сповіщати людей, бігали все від них", – сказав Бєляков. - "Я вам можу навести приклад, що людина, який вже отримав бойову порядку на заклик і при неявці за цією порядку - це вже настає кримінальна відповідальність. Так, людина повинна з'явитися у військкомат в крайній день 21 числа (21 червня 2017 року, - ред.), 20 числа вона прийшов у військкомат, мовляв, вибачте я вчора одружився, жінка - інвалід II групи, вагітна на шостому місяці. Тобто люди робили навіть такі, на перший погляд, абсурдні речі, щоб не піти", - додав він.

У той же час комісар зазначив, що, незважаючи на примусовий характер призову, в цілому цей експеримент з офіцерами запасу можна назвати позитивом. Так як навіть якщо людина не хоче в майбутньому пов'язати себе з армією, то Україна отримаємо військово навчений резерв.

"У разі оголошення воєнного стану ми вже будемо знати, що у нас є офіцер готовий, який знає, що з цим робити. Так само стосується і звичайних призовників, - пояснює він.

Також були проблеми і в Львівській області, де перевиконання плану – на 115%. Як заявив обласний військовий комісар Олександр Тищенко, якого цитує відомчий сайт Міноборони, нерідкі були випадки відмови приходити по порядку. "На жаль, таки випадки мають місце, і ми були змушені оформити подання в прокуратуру", – повідомив підполковник Олександр Тищенко.

Довідка: Офіцер може нести кримінальну відповідальність за ухилення від призову без поважних причин – це карається обмеженням волі на строк до трьох років. Підставою для відкладення призову можуть бути сімейні обставини, стан здоров'я, відстрочка може надаватися для отримання освіти або для продовження трудової діяльності.

Проблем багато. Новий призов восени?

"Призов потрібен, щоб у нас був резерв, мобілізаційний резерв в тому числі", - пояснював журналістам міністр оборони України Степан Полторак ідею окремого призову офіцерів запасу.

У середині березня цього року Степан Полторак закликав офіцерів запасу, які перебували на пенсії, повернутися на військову службу. "Хочу звернутися до офіцерів запасу, офіцерів, які перебувають на пенсії, які прослужили Україні 20-25 років, отримали пенсії, житло - щоб ви взяли на себе приклад добровольців, - сказав він під час урочистостей з нагоди Дня українського добровольця.

Про проблеми в офіцерському складі говорить і голова волонтерської організації "Повернися живим" Віталій Дейнега. У той же час уточнює: ця проблема була і раніше, але за рахунок розширення української армії необхідну кількість офіцерів збільшилася. "У нас тільки нових бригад з початком війни з'явилося до десяти", - сказав Дейнега в коментарі РБК-Україна. - І їх треба наповнити офіцерським складом. Тобто брати з інших бригад. В цих бригадах люди підростали. Але одна справа - зрости з лейтенанта до майора, а інша справа з сержанта до лейтенанта або майора".

Дейнега уточнює, що проблеми з офіцерським складом є не тільки в тилу, але і в зоні АТО, і це впливає на ефективність української армії. "Я проїхав за останні десять днів лінію фронтів від Широкіно до Зайцевого. Тобто 70% лінії зіткнення. Я вам можу сказати, що ця проблема актуальна у всіх батальйонах. Нестача особового складу в цілому, і офіцерського - зокрема, але і нестача офіцерського складу, – говорить він. – Приберіть з будь-якого підприємства весь інтелект – і побачите, що буде. Так і з армією", - додав він..

Військовий експерт Олег Жданов погоджується з тим, що эксперементальный призов офіцерів запасу в цілому піде на користь, так як дозволить хоча б закрити частину вакансій молодших офіцерів. Інша справа - якість знову покликаних, та нічого про це не підозрювали ще два-три місяці тому, по суті, цивільних осіб. "Призовників доведеться вчити заново, адже робота військових кафедр - не найкраща. Проблема з офіцерським складом показує, що міністерства оборони живе одним днем", - сказав Жданов.

"Командирів батальйонів у нас - хоч відбавляй. А командирів взводів, їх нажаль, в "Червону книгу" вже пора заносити. Так от у мене питання до НГШ (начальник Генерального штабу Віктор Муженко, - ред.), чому за три роки ніхто не подумав про те, що йде велика частина молодших офіцерів з закінченням активних бойових дій, і у вас стане величезна проблема? Чому за три роки ми не розгорнули і не отримали перший випуск артилерійського, танкового училища, училища зв'язку, училища ППО, льотного училища?", - обурюється експерт.

У той же час він прогнозує, що якщо досвід призову офіцерів запасу буде позитивним, то в найближчому майбутньому варто очікувати і такі подібні виклики. А, значить, не потрапили в "призовну тисячу" на цей раз, розслаблятися не варто.

Офіційно в керівництві Міноборони прогнозів не роблять, на спроби отримати коментар на тему, що цікавить журналістів відправляють через всі кола офіційних запитів. Але, приміром, львівський обласний військком Олександр Тищенко, якого цитує відомчий сайт міністерства, вже заявив, що восени цього року очікується ще один заклик офіцерів запасу.