ua en ru

Хто і навіщо рветься в крісло голови правління "Укргазбанку"

Хто і навіщо рветься в крісло голови правління "Укргазбанку" В "Укргазбанку" йде боротьба за місце голови правління
Змагання за посаду голови правління рекапіталізованого "Укргазбанку" - чи не найбільш напружене за всю історію банківської системи України. Банк, на відміну від всієї системи, стабільно нарощував прибуток останні два-три роки, за винятком 2014 року, коли він втратив контроль над мережею в Криму і двох східних областях. Потрапити в "Укргазбанк" - це можливість заручитися прямою підтримкою уряду і стабільним рефінансом.

Змагання за посаду голови правління рекапіталізованого "Укргазбанку" - чи не найбільш напружене за всю історію банківської системи України. Банк, на відміну від всієї системи, стабільно нарощував прибуток останні два-три роки, за винятком 2014 року, коли він втратив контроль над мережею в Криму і двох східних областях. Потрапити в "Укргазбанк" - це можливість заручитися прямою підтримкою уряду і стабільним рефінансом.

Так, вчора "Укргазбанк" отримав від Кабміну 3,2 млрд грн - на збільшення уставника, з 10 до 13,2 млрд грн. І це, схоже, не останнє поповнення запасів держбанку, збиток якого за 2014 рік склав понад 2,8 млрд грн, а власний капітал зменшився в 2,9 разів - до 1,571 млрд грн.

Хто стане новим головою правління - ми дізнаємося в найближчі дні. А сьогодні, 3 квітня, кандидати будуть презентувати бізнес-плани розвитку банку.

Конкурс - 21 осіб на місце

До недавнього часу список кандидатів на посаду голови правління "Укргазбанку" налічував 21 людини. У Мінфіні не пояснили, чому список не був оприлюднений після закінчення прийняття заявок 3 березня, незважаючи на вимогу Кабміну публічно проводити конкурси на заміщення топових посад у держсекторі.

Більшість зазначених у списку кандидатів - добре відомі вихідці з банківського сектору. Наприклад: колишній голова правління банку "Форум" Ярослав Колесник; його наступник Вадим Березовик, який керував банком до його перепродажу бізнесменові Вадиму Новинському; екс-член правління "Сведбанку "Ігор Лебединець; колишній керівник "Банку Кіпру" Іван Кузовкін; колишній глава "Діамантбанку" Олександр Рибалкін.

Є в списку і більш цікаві кандидати, яких колеги-банкіри не без сарказму називають "збитими льотчиками". Наприклад, Олег Тютюнник, екс-керівник банку "Київ", який у 2009 році ледь не довели до банкрутства. Або Олег Дрожжин - колишній голова ліквідованого "Іпобанку".

У числі претендентів значиться навіть Теймур Багіров. Далеко не всі знають, що саме він керував у 2009-2010 роках кампанією по рекапіталізації цілої серії банків - "Укргазбанку", "Києва" і "Родовід Банку". Його ж експерти неодноразово називали відповідальним за те, що націоналізація цих банків пройшла не зовсім так, як було задумано і обіцяно власникам.

Втім, самі цікаві кандидатури - тут:

1. Олександр Дубровін, з жовтня 2014 року є заступником голови правління "Укргазбанку", куди він прийшов з "Терра Банку".

2. Колишній президент "Терра Банку" Кирило Шевченко, з грудня 2014 року в. о. голови "Укргазбанку". Саме йому, на думку осіб, близьких до уряду, пророкують цю посаду, але вже без приставки "в. о.".

Орієнтовний список кандидатів на заміщення посади голови

правління Укргазбанку

Хто і навіщо рветься в крісло голови правління "Укргазбанку"

Як убити банк

Кирило Шевченко - учасник історії, яка, фактично, стала ключовою причиною розорення "Терра Банку".

Нагадаємо, Шевченко вже обіймав керівну посаду в "Укргазбанку" - з вересня 2009 по квітень 2010 року. Саме тоді він разом з першим заступником міністра фінансів Вадимом Копиловим звернув увагу на "Терра Банк". Після довгих переговорів угода була закрита.

Через пару років банк знову продали, на цей раз - власнику групи "Метал Юніон" Руслану Циплакову, якого навіть називали "ліцензованим касиром Сім'ї". Але, як виявилося, інтереси, і, що найголовніше, гроші Шевченка і Копилова в банку все одно залишилися.

Тому, коли в 2013 році в банку знову змінився власник, Шевченко поставив йому ультиматум: він залишається в банку і продовжує впливати на його діяльність або виводить 300 млн грн, що належать Шевченку, Копилову і пов'язаним з ними особами. Новим власником банку, який вислуховував ці претензії, був киянин Сергій Клименко, який контролює КС "Володар", брокера "Агенція корпоративних інвестицій", комунальне підприємство "Житло-Інвест" і страхову компанію "Українські страхові резерви".

Хто і навіщо рветься в крісло голови правління "Укргазбанку"

"Я знав Шевченка не перший рік, тому запропонував йому компромісний варіант. Він залишається в банку, отримує посаду президента з 31 березня 2014 року по 31 березня 2015 року компенсацію у розмірі 10 млн дол. При цьому по 50 тис. дол. йому сплачується щомісяця протягом року, а до моменту закінчення його повноважень - 9,4 млн дол., або 50% акцій банку", - згадує Сергій Клименко.

У договорі, підписаному між Клименком і Шевченком зазначено, що новоспечений президент банку повинен всіляко сприяти підтриманню ліквідності "Терра Банку" і не вилучати з нього кошти. І все було добре, поки в травні 2014 року на Сергія Клименка не вийшли потенційні покупці.

До середини липня з ними йшли переговори. Клименко дав згоду на продаж. Приблизно тоді ж відбулися збори акціонерів, на якому Шевченко повинен був узгодити з новими власниками графік виведення з банку своїх коштів і грошей осіб, пов'язаних з ним. В тому числі компаній, які завели кошти в банк по його рекомендації.

Хто і навіщо рветься в крісло голови правління "Укргазбанку"

"Замість цього графіка він (Шевченко) зажадав блокуючий пакет акцій, а також закріпити за ним посаду голови правління на час виведення коштів. У підсумку, в наглядовій раді залишився представник Кирила Шевченка, хоча він навіть не був акціонером, але блокуючий пакет запропонували мені з ним на пару", - сказав Клименко.

Втім, Шевченко такий результат справи не влаштував, і він почав спішно вилучати з банку кошти (копії документів, які підтверджують рух коштів, що є в розпорядженні редакції). У тому числі, за словами Сергія Клименка, підроблюючи протоколи засідань наглядової ради.

В результаті, на початку літа великі клієнти зняли близько 100 млн грн. Через кілька днів Кирило Шевченко від імені дружини Копилова Марини Ленінг і ще декількох клієнтів дав добро на виведення ще 100 млн грн. Коли 11 липня 2014 року наглядова рада одноголосно в екстреному порядку позбавила Шевченка повноважень, то було вже пізно.

"Фінустанова, яка нормально працювала, в лічені дні стала неплатоспроможною. До речі, після того, як кошти з неї були виведені, Шевченко запропонував віддати банк за 1 гривню", - згадує Сергій Клименко, який відмовився від угоди.

22 серпня 2014 року дирекція Фонду гарантування вкладів фізосіб ввела в "Терра Банк" тимчасову адміністрацію.

Хто і навіщо рветься в крісло голови правління "Укргазбанку"

Вивів і забув

Незважаючи на колапс "Терра Банку", в жовтні 2014 року Кирило Шевченко увійшов у правління "Укргазбанку". Зазначимо, що Шевченка також пов'язують з т. зв. "перехідним" "Кристалбанком" який трансформувався з "Терри", акумулювавши вцілілі активи.

За словами людей, близьких до "Кристалбанка", ця структура була створена для подальшого вимивання грошей Копилова. За словами Сергія Клименка, у Шевченка, Копилова і його дружини в "Терра Банку" залишалося близько 30 млн дол. Більша частина цих грошей напередодні введення тимчасової адміністрації була вилучена у вигляді кредиту під заставу депозиту.

З цим "кредитом" не менш туманна історія. Його ще в липні 2014 року намагався погасити, дублюючи підпис Клименка, Олег Савощенко - партнер Шевченка, який обіймав посаду голови правління. Але з введенням тимчасової адміністрації схема зруйнувалася. Депозити виявилися заблоковані, а кредити, взяті Копиловими, все одно доводилося повертати.

Саме для того, щоб уникнути погашення позик і вивести застряглі в "Терра Банку" гроші Копилових, був створений "Кристалбанк". Остаточний доказ того з'явився нещодавно. Справа в тому, що перехідний банк, згідно із законодавством належить ФГВФО, через три місяці повинен бути перепроданий. Новим власником 100% акцій банку, згідно з офіційною інформацією, стала Марина Ленінг - дружина і бізнес-партнер Копилова.

Криють, як можуть

Повертаючись до конкурсу на заміщення глави "Укргазбанку", варто звернути увагу на ст. 42 закону "Про банки і банківську діяльність", в рамках якої потрібно вписати кандидату. "Крім вищої освіти та управлінського досвіду в банківській системі не менше трьох років, здобувач повинен мати бездоганну ділову репутацію", - пояснив старший партнер адвокатської компанії "Кравець та Партнери"Ростислав Кравець.

Хто і навіщо рветься в крісло голови правління "Укргазбанку"

Хто і навіщо рветься в крісло голови правління "Укргазбанку"

Хто і навіщо рветься в крісло голови правління "Укргазбанку"


Чи відповідає вимогам цієї норми Шевченко, Дубровін, Мурашко та ще з десяток кандидатів - питання риторичне. На це питання не можуть відповісти ні прес-служба "Укргазбанку", ні Національний банк, який так і не відповів Кравцю на його запит, ні Мінфін.

"Звичайно, питання ділової репутації дуже важливе. Наприклад, я запитував рекомендації безпосередньо від НБУ. Як підтверджували репутацію інші кандидати - не можу сказати", - сказав РБК-Україна міноритарний акціонер "Укргазбанку" і один з претендентів на голови правління Василь Горбаль.

Ще одна невирішена проблема - закритість конкурсу. Хоча дуже дивно, що банк, що акумулював на початок 2015 року 12,37 млрд грн коштів клієнтів і отримав державну докапіталізацію, не оприлюднить імена тих, хто цими грошима буде розпоряджатися в якості адміністратора.

"Якщо не помиляюся, кількість претендентів вже звузилася до 16 осіб. І я дуже сумніваюся, що фінальний відбір буде чесним. Наприклад, я цікавився в Мінфіні і Кабміні, які мої шанси. Мені відповіли, що ніяких, вже давно все вирішено", - сказав РБК-Україна один з претендентів.

І ще один факт. Буквально за день до відбору керівник конкурсної комісії, голова наглядової ради "Укргазбанку" Віталій Лісовенко був усунутий, а замість нього призначений керувати конкурсом Артем Шевальов - заступник міністра фінансів щодо євроінтеграції.

Втім, за словами джерела в уряді, перший заступник міністра фінансів Ігор Уманський виступає за те, щоб 3 квітня конкурсна комісія визначила трьох найбільш підходящих претендентів. Після чого фінальний відбір буде проводитися відповідно до норм постанови Кабміну №777.

Згідно з цією нормою, керівників держкомпаній відбирають представники 10 міністерств і відомств, у тому числі - силових. У цьому випадку ймовірність проходження Шевченка чи інших "збитих льотчиків" малоймовірна.

Позиція Шевченка

Коли текст був закінчений, вдалося додзвонитися до Кирила Шевченка і отримати його коментар.

Хто і навіщо рветься в крісло голови правління "Укргазбанку"

Кирило Шевченко (Фото журналу "Бізнес")

РБК-Україна: Сьогодні о 15:00 буде відбір на посаду голови правління "Укргазбанку". Ваші прогнози і очікування? Чим і коли це може завершитися?

Кирило Шевченко: Оскільки я один з учасників конкурсу, то я морального права коментувати не маю.

РБК-Україна: На днях зустрічався з добре знайомою вам людиною, Сергієм Клименком, і він дуже довго розповідав про ситуацію з "Терра Банком". Він упевнений, що в багатьох питаннях у вас з ним було нерозуміння аж до того, що провина в банкрутстві "Терра Банку" лежить повністю на вас.

Кирило Шевченко: Моя позиція, я вже її неодноразово говорив. Акціонером "Терра Банку" я перестав бути у 2012 році. Акціонером "Терра Банку", наскільки мені відомо, був пан Клименко. Тому останнім часом ця інформаційна атака, яка йде на мене. Вона, природно, пов'язана з банком. І ніякого відношення до того, що там сталося, я не маю.

РБК-Україна: Сергій надав копію документу про призначення вас президентом (банку) до 31 березня 2015 року.

Кирило Шевченко: Президент банку виконував представницькі функції, консультативні функції. Він засвідчив договір, що я звідти в липні пішов? Тому всі підписи на всі дії виробляли власники "Терра Банку". Зрозуміло, що простіше валити з хворої голови на здорову. Але скажімо так, це чисто штучно створена ситуація. Від себе можу додати, що відносно пана Клименка, в тому числі, на сьогодні розслідуються справи щодо доведення до банкрутства "Терра Банку".

РБК-Україна: Що стало основною причиною розорення "Терра Банку"? Клименко сказав, що однією з причин був досить великий відплив коштів, пов'язаних з Копиловим.

Кирило Шевченко: Банк був куплений у пана Циплакова за його ж гроші вкладників. Сенс там був дуже простий - збираємо гроші у всіх і видаємо їх на свої компанії. І все.

А відтік коштів - це коли мої гроші і гроші Ваші пан Клименко забрав у вигляді кредитів і вкрав. А потім, коли Ви приходите забрати Ваші гроші з картки, то їх там немає, тому що вони звідти вже вкрадені.