ua en ru

навіщо президент Петро Порошенко зібрав у столиці регіональний актив

навіщо президент Петро Порошенко зібрав у столиці регіональний актив Петро Порошенко викликав регіони "на килим"

Вчора президент Петро Порошенко провів засідання Ради регіонального розвитку. Зібравши в Києві мерів, голів облдержадміністрації, членів уряду, силовиків глава держави повідомив їм кілька важливих речей.

По-перше, Петро Порошенко дав зрозуміти, що політика є прерогативою центральних органів влади, і аж ніяк не місцевої влади. По-друге, що місцева влада на всю можуть розкрити свій потенціал не через підтримку сумнівних, якщо не сказати більше – шкідницьких, на думку глави держави, ініціатив, а займаючись децентралізацією. По-третє, глава держави, на прикладі окремо взятого мера Львова Андрія Садового, показав всій регіональній еліті що саме їх чекає, якщо раптом вони забудуть про "по-перше" і "по-друге". 

Чому президент вирішив провести "огляд" регіональної та виконавчої влади, і що відповів би президенту Садовій, якби йому дали слово - в матеріалі РБК-Україна.

Планове ТО

Рада регіонального розвитку не збирався майже півроку. Співрозмовники РБК-Україна в команді президента розповідають, що вирішили зібрати керівництво регіонів у Києві після подій минулого тижня. Як відомо, головним з них стало переказ блокаді ОРДЛО офіційного статусу. До того, як це сталося, деякі міські та обласні ради висловилися в підтримку блокади Донбасу, яку з кінця січня оголосили активісти і депутати від «Самопомочи». «Після цього стало зрозуміло, що деякі губернатори не особливо контролюють ситуацію в регіонах. В першу чергу мова йде про Волині та Чернівецької області, де облради прийняли заяви по блокаді. І що з цим потрібно щось робити, от і вирішили всіх викликати в Київ на профілактику», - говорить співрозмовник РБК-Україна.

Але найбільше запитань було до глав маленьких західних областей. Головним опонентом президента з числа регіональних еліт був і залишається мер Львова Андрій Садовий. На форум він прийшов в красивих червоних шкарпетках. Це, а ще те, що він один з небагатьох, хто дозволив собі відкрито критикувати главу держави (щоправда, слово йому так і не дали) дуже гармонійно підкреслювало образ бунтаря-інтелігента. Відразу варто сказати, що інтерес Порошенка до Садового тільки Радою регіонального розвитку не обмежився. Вчора вони зустрілися не тільки Раді, але і ввечері в Адміністрації президента. Крім того, на цьому тижні Порошенко запланував відвідати Львів.

- Здрастуйте, товаришу начальник, - привітався перед засіданням Ради регіонів Андрій Садовий з першим заступником глави Адміністрації президента Віталієм Ковальчуком.

- Добрий день, як ваші справи? – відповів Ковальчук

- Так добре ще ніколи не було, - з іронією сказав Садовий, після чого Ковальчук та міський голова Львова щось прошепотіли один одному на вухо і розійшлися.

Напередодні мер Львова дав інтерв'ю тижневику "Дзеркало тижня", в якому не виключив, що до 21 березня його усунуть з посади. Як відомо, Генпрокуратура розслідує кримінальну справу за фактом пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі під Львовом, в результаті якого загинуло чотири людини. Садовий майже впевнений – йому вручать підозра, заарештують і відсторонять від посади мера.

Перед початком засідання генеральний прокурор Юрій Луценко сказав журналістам, що Садовий намагається «стати в позу жертви».

- Якщо керівники операції в Княжичах повинні сісти за халатність, яка призвела до п'яти трупах, то чому міський голова вважає, що його чотири загиблих нічого не значать? Для мене як для людини і генпрокурора чотири загиблих означають дуже серйозну відповідальність. Хто її понесе, визначить слідчий, - сказав Луценко.

Садовий, який стояв в іншому кінці залу, заочно опонував генпрокурора, в свою чергу заявивши: «Він (Юрій Луценко – ред.) чітко передав меседж: будеш себе погано вести – ми тебе посадимо».

До всіх бід, в яких винен, на думку президента, мер Львова, вчора додалася ще одна. Глава держави дав зрозуміти, що в тому числі з-за Садового, МВФ відклав засідання, де планувалося ухвалити рішення про виділення Україні чергового траншу. «Причиною відстрочки стали наслідки блокади», - сказав президент. Після чого додав, що неділя присвятив нараді з урядом з питання траншу МВФ. «Один з учасників цієї наради, до речі, запропонував відправити у Вашингтон, в якості спецпредставника, Андрія Івановича (Садового – ред.) разом з Семенченко і Юлію Володимирівну (Тимошенко – ред.) з Парасюком. Якщо «Самопомочь» організувала та тренувала блокаду, то хай би і ліквідувала наслідки цієї диверсії», - сказав президент. Садовий мовчки, іноді посміхаючись, слухав його з заднього ряду.

"Демократія працює тоді, коли сьогоднішніх при владі змінюють завтрашні. А не вчорашні чи позавчорашні. Я, як президент, тільки порадію, якщо до 2019 року – року планових президентських і парламентських виборів в парламенті, по відношенню до нинішньої влади сформувалася б сучасна альтернатива – більш ліберальна, більш демократична, більш європейська. І головне, вона повинна бути не популістською, позбавленої схильність до демагогії", - говорив Петро Порошенко. Садової за всі чотири години, які тривало засідання Ради регіонів не спробував виступити, щоб відповісти на звинувачення президента.

Вже після закінчення засідання РБК-Украина запитало у мера Львова, чому той не відповів президенту? Андрій Садовий, поскаржився на те, що йому не дали слова, але от якщо б дали, то він би сказав наступне: "людям треба говорити Правду. Наприклад, звинувачення на адресу "Самопомочи" про неотримання кредиту МВФ, коли експертне співтовариство одностайні в думці, що причина "не рішення" МВФ –маніпуляції з призначенням аудитора для НАБУ, і МВФ чітко дає меседж: "Хлопці, або ви реально боретеся з корупцією, або грошей ви не отримуєте. Про це треба було говорити"".

Після Садового президент переключився на голів тих областей, де ради прийняли рішення на підтримку блокади. На думку Петра Порошенка, такі рішення виходять далеко за межі їх повноважень.

- Вони зараз будуть наповнювати золотовалютні резерви, обласні ради? Вони будуть компенсувати втрати держбюджету? Вони будуть компенсувати втрату робочих місць? Ні! Вони сховалися. Також як тоді сховалися деякі з вас, замість того, щоб займати атакуючу публічну позицію. У вас безліч аргументів для того, щоб переконати депутатів і суспільство. Ще раз повторюю - це означає, що ви або взагалі не вели роз'яснювальну роботу і десь відсиділися, або в окопі, а дехто взагалі за піччю, або пояснювали так, що вас ніхто не зрозумів, чи вам не вистачає політичного авторитету у ваших областях, - лютував глава держави. Ніхто з губернаторів не поворухнувся, справедливо розсудивши, що час виходити "з-за грубки" ще не настав.

altaltaltaltalt

Ілюзія ідилії

Критикуючи Садового, представників різноманітних опозиції та голів держадміністрації Петро Порошенко намагався демонструвати єдність з прем'єром Володимиром Гройсманом. Президент і глава уряду разом заходили і виходили із зали засідань, а під час засідання регулярно невимушено про щось говорили.

Гройсман, в унісон президенту, критикував місцеві ради за рішення в підтримку блокади.

- На жаль, ніхто з вас навіть не передзвонив і сказав: "Володимире Борисовичу, у нас є ось таке питання. Дайте нам більше інформації, щоб ми могли прийняти правильне рішення". На жаль, цього не сталося. Це говорить про одне – іноді за течією плисти легше, ніж проти нього, - сказав Гройсман.

Прем'єр, як здалося, взагалі намагався бути люб'язним з усіма. Всі засідання він розмовляв не тільки з президентом, але і з Віталієм Ковальчуком, з яким у нього давно не склалися стосунки (коли-то Гройсман дуже сильно був проти того, щоб Ковальчук зайняв пост першого віце-прем'єра). Не було у прем'єра претензій і до міністрові інфраструктури Володимиру Омеляну, якого раніше прем'єр публічно відчитував за конфлікт з головою «Укрзалізниці» Войцехом Балчуном.

Показове єдність команди президента не дивно. Адже історія з блокадою Донбасу оголила плани опозиції добиватися перевиборів Ради. Найбільш простий спосіб зробити це – звільнити уряд Гройсмана. 14 квітня виповнюється рік з моменту призначення нинішнього уряду і в цей день Кабінет, як за помахом, втратить імунітет від відставки. Якщо більшість депутатів у парламенті проголосують за недовіру уряду, а після цього протягом 30 днів не зможуть затвердити новий склад Кабміну – це буде означати, що в Раді немає коаліції, і це дасть опозиції право вимагати від президента розпуску парламенту. У такій ситуації керівництву країни аж ніяк не на руку демонструвати будь-які конфлікти.

Після засідання Ради регіонів кореспондент РБК-Україна запитав у Гройсмана є у нього парламентська більшість.

- Гадаю, що є. Є парламентська підтримка ініціатив уряду, - відповів Гройсман.

Співрозмовники РБК-Україна в оточенні прем'єра не так оптимістичні. Вони розповідають, що на початку року подумували про те, щоб руками якоїсь опозиційної фракції внести до сесійної зали проект постанови про недовіру Кабміну, після чого успішно провалити його, і тим самим забезпечити уряду імунітет до осені. Адже таке питання депутати можуть розглядати лише раз за сесію. «Але потім від цієї ідеї відмовилися. Тому що незрозуміло як проголосує частина фракції БПП і, не дай Бог, може бути таке, що на табло висвітиться 226 голосів», - говорить співрозмовник РБК-Україна.

загалом, вирішили не ризикувати.