Навіщо націоналізували "ПриватБанк": головні причини переходу банку в державну власність
Націоналізація "ПриватБанку" була проведена за пропозицією самих акціонерів, а в уряді цей крок назвали необхідним заходом для забезпечення стабільності банківської системи країни. Навіщо націоналізували найбільшу фінустанову країни, коментарі і заяви перших осіб держави в матеріалі Daily.
Термінове рішення про націоналізацію прийнято в інтересах клієнтів "ПриватБанку"
Після того, як стало відомо, що "ПриватБанк" перейшов в 100% власність держави, свої заяви з цього приводу зробили голова Мінфіну Олександр Данилюк і голова НБУ Валерія Гонтарєва. Вранці 19 грудня був проведений брифінг, на якому українців запевнили, що причин для паніки немає. Незважаючи на зміни, що відбулися в структурі банку, вкладники зможуть продовжувати користуватися його послугами. Фінустанова буде працювати в колишньому режимі і незручності в перші дні перехідного періоду відчують лише юрособи, для яких корпоративні платежі призупинять на добу у зв'язку з технічною необхідністю.
З приводу причин націоналізації, глава НБУ заявила, що цей крок був необхідний, тому що "ПриватБанк", який є важливим системним банком в забезпеченні стабільності фінансового сектора України, не зміг виконати програму докапіталізації. У 2016 році ліквідність банку значно знизилася, а недолік капіталу склав 148 млрд. грн. Крім цього, станом на грудень, банк прострочив 14 млрд. гривень заборгованості по рефінансуванню.
На позачерговому засіданні Кабміну в неділю В. Гонтарева і А. Данилюк повідомили, що акціонери "ПриватБанку" звернулися до уряду з пропозицією про добровільну передачу банку у власність держави. У заяві, опублікованій на сайті Кабміну підкреслюється, що в даній ініціативі власники банку керувалися інтересами клієнтів. На підставі листа акціонерів, Кабмін увечері 18 грудня ухвалив рішення про націоналізацію.
На думку глави НБУ, перехід банку в держвласність є єдиною можливістю зберегти кошти вкладників, число яких становить близько 20 млн. українців. Докапіталізація банку для стабілізації його роботи буде проходити поетапно, засоби для реалізації даної програми закладені в держбюджеті на наступний рік.
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман також назвав націоналізацію "ПриватБанку" засобом захисту грошей вкладників. "У ситуації, що склалася, коли резерв між сформованими і кредитними ризиками банку досяг майже 150 млдр. гривень, подальше нормальне функціонування фінустанови і обслуговування клієнтів стало під загрозу, що в свою чергу могло привести до негативних наслідків для національної економіки", - заявив прем'єр.
З учорашнього дня «Приватбанк» перейшов у 100%-ову власність держави. Ми прийняли це важливе рішення, з метою перш за все забезпечити стабільність банківської системи України і захистити гроші громадян України.
Опубліковано Volodymyr Groysman 19 грудня 2016 р.
Націоналізація - одна з умов МВФ
Ще однією причиною проведення націоналізації "ПриватБанку" називають умови подальшої співпраці України з Міжнародним валютним фондом. Виконання даного кроку дозволить отримати черговий транш від МВФ. Міністр фінансів Олександр Данилюк на прес-конференції 19 грудня повідомив наступне: "Це рішення важливе в рамках нашої співпраці з МВФ. І після наступного кроку - це прийняття бюджету - ми виконали два важливих етапи співпраці з МВФ. Це також наблизить нас до щільному співробітництву з МВФ і отримання наступного траншу ".
У МВФ вже відреагували на ухвалення рішення про перехід "ПриватБанку" в держвласність. Глава валютного фонду, Крістін Лагард, заявила, що МВФ і надалі буде підтримувати Україну. "Таке рішення було прийнято з метою гарантувати надійність операцій банку, з огляду на його системну роль у фінансовій системі країни і з огляду на недостатність зусиль в останні місяці щодо посилення адекватності його власного капіталу", - висловила думку Лагард.
Що думають про причини націоналізації в керівництві "ПриватБанку"
Весь минулий тиждень в "ПриватБанку" чутки про можливу націоналізацію спростовували і називали їх черговою інформаційною атакою для створення паніки серед вкладників. Після того, як банк перейшов у державну власність, перший заступник голови правління "ПриватБанку" Олег Гороховський повідомив, що рішення про необхідність націоналізації було пов'язано з тим, що чергова інформаційна атака могла створити загрозу для клієнтів.
На своїй сторінці в Facebook Горохівський заявив: "Рішення про добровільну і мирну передачу банку у володіння державі було прийнято в той момент, коли ми зрозуміли, що цю інформаційну атаку ми можемо не пережити, і що під загрозою можуть опинитися наші клієнти".
Він також висловив упевненість, що після націоналізації і зміни керівництва робота банку залишиться стабільною, і вкладники не відчують ніяких негативних наслідків цього кроку.