ua en ru

навіщо Олександр Лукашенко приїхав в Україну

навіщо Олександр Лукашенко приїхав в Україну Лукашенко приїхав запропонувати Україні гарантію миру на півночі в обмін на товарообіг (фото - president.gov.ua)

Увечері 20 липня до Києва прибула білоруська урядова делегація на чолі з президентом країни Олександром Лукашенком. Офіційні довідки від прес-служби Адміністрації президента України описують мету цього візиту традиційно сухо. Кажуть, що за підсумками візиту "будуть напрацьовані нові формати, орієнтири і дорожні карти, спрямовані на розвиток співробітництва між Україною і Білоруссю". Що ховається за дипломатичними заявами прес-служби, з якими пропозиціями і проханнями приїхав в Україну Олександр Лукашенко - в матеріалі РБК-Україна.

Військово-політичний аспект

З 14 по 20 вересня в Білорусі відбудуться спільні білорусько-російські військові навчання. Відомо, що у російського керівництва є характерна риса з великим небажанням прибирати назад стягнуті куди-небудь війська. З урахуванням продовження військового конфлікту на Сході України, не може не турбувати поява російських військ у наших північних кордонів.

"Зараз контакт з Лукашенком потрібен для того, щоб нейтралізувати російську загрозу з півночі. У вересні там пройдуть спільні російсько-білоруські навчання. Ми хочемо почути запевнення Лукашенко, що кількість російських військ, які увійдуть на територію Білорусі, буде дорівнювати кількості військ, які вийдуть назад в Росію після закінчення навчань", - зазначило джерело РБК-україна в Адміністрації президента.

За словами співрозмовників на Банковій, Лукашенко дуже не хоче сваритися з Україною, і перетворювати південь Білорусі в потенційний фронт російсько-української війни. Адже в такому випадку постраждає саме Білорусь, адже "театр військових дій" переміститися на її територію.

"Головне завдання президента України в ході зустрічі з Лукашенком - зберегти якомога більше незалежності і нейтралітету для Білорусі від Росії. Для цього будуть застосовуватися різні аргументи - від торговельних преференцій, то переконань і міркувань на тему геополітичних перспектив", - сказали в АП.

"Особисті контакти президентів України і Росії проходять не так часто, але Порошенко і Лукашенко постійно на зв'язку один з одним. Інтерес Лукашенко щодо України в тому, щоб остаточно не розчинитися в путінській порядку міжнародної політики, і мати маневр на зовнішній арені. Ми ж повинні заручитися гарантією спокою на північних кордонах зважаючи російської агресії. Саме навколо цих питань пройдуть сьогоднішні переговори двох президентів за закритими дверима", - прокоментував РБК-Україна візит Лукашенка заступник голови фракції БПП в парламенті Олексій Гончаренко.

Для Лукашенка Україна сьогодні - єдиний важіль збереження незалежності від не припиняє тиску Росії. "НАТО і Євросоюз воювати за Білорусь не стануть, а для нас це питання загального виживання", - прокоментували в українській владі характер зустрічі.

Економічний аспект

"У Білорусі зараз катастрофічна ситуація з наповненням бюджету. За останні три роки спільні з РФ програми - будь то кампанія по б/у автомобілів або спільний державний кордон - мінімізували надходження до держбюджету Білорусі. Євразійські фонди, Росія, не дають Лукашенко грошей, а збори і надходження за програмами митного союзу затримуються приблизно на три місяці із-за російської бюрократії", - сказав в коментарі РБК-Україна колишній посол України в Білорусі Роман Безсмертний.

За словами експерта, через ситуацію, що склалася, підтримка Лукашенка в Білорусі сьогодні впала до мінімальних історії показників. При тією обмовкою, що його лідерство незаперечно, і будь-західний або український лідер про таких відсотках може тільки мріяти.

"Завдання №1 для Лукашенка під час сьогоднішнього візиту - домовитися про відновлення товарообігу з Україною хоча б до довоєнних показників. Раніше він становив 7 мільярдів у рік, а тепер - близько двох", - додав Безсмертний.

В обмін на відновлення колишнього товарообігу Лукашенко є про що говорити з Україною і що пропонувати. Починаючи від згаданих вище білорусько-російських навчань, закінчуючи обіцянками інших пассивностей у відносинах з РФ. "Україна буде наполягати на певних питаннях військово-технічного співробітництва між Україною і Білоруссю, деталі якого я не можу зараз розкривати", - сказав Безсмертний.

За словами колишнього посла, Білорусь незабаром зіткнеться з серйозною суспільною проблемою, що "поки не вибухнула, але дуже швидко гріється". Мова про поділ білоруського суспільства на темі українсько-російської війни. Там вже сьогодні одна частина населення воює на боці України або підтримує її, а друга - воює за Росію і підтримує путінські війська в Донбасі. Безсмертний припускає, що цей фактор може стати причиною майбутніх змін у Білорусі швидше, ніж що-небудь інше.

Енергетичний аспект

За словами джерела РБК-Україна на енергоринку, потреба Білорусі в імпорті української електроенергії в період пікових навантажень - одна з не таких популярних, але тим важливіше обговорення зустрічі двох президентів. Крім того, Білорусь з допомогою України хоче знайти вихід на заблокований для них енергоринок Заходу. Говорити про подробиці проекту поки що було б передчасно.

Зазначимо тільки, що 19 липня, напередодні візиту президента Лукашенка в Україну, у Києві відбулося засідання українсько-білоруської міжурядової комісії на рівні експертів "Укренерго" і "Біленерго".

Нагадаємо, постачати електроенергію в Білорусь Україна перестала після початку АТО і військових дій в Донбасі.