ua en ru

За час існування ТПР в Україні притягнуто 3,99 млрд дол. інвестицій

Автор: RBC.UA
За час існування територій пріоритетного розвитку в Україні (1999-2009 рр.) Суб'єктами господарювання, які діяли в них, залучено 3,99 млрд дол. інвестицій.

За час існування територій пріоритетного розвитку в Україні (1999-2009 рр.) Суб'єктами господарювання, які діяли в них, залучено 3,99 млрд дол. інвестицій. Такі дані наведені в матеріалах до слухань "Нові підходи в розвитку депресивних регіонів України", які відбулися в рамках засідання комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Верховної Ради України, передає кореспондент РБК-Україна.

З вказаної суми 22,5%, або 0,9 млрд дол. - іноземні інвестиції. Також, за час існування ТПР, було реалізовано продукції на суму 127,7 млрд грн, у тому числі на експорт - 49,7 млрд грн (39% реалізованої продукції). Створено понад 67,3 тис. та збережено 104,8 тис. робочих місць. Сплачено податків і зборів до бюджетів (обов'язкових платежів) на суму 9,5 млрд грн. Сума умовно нарахованих платежів становить 9,3 млрд грн, у тому числі при ввезенні товарів групи 1-24 (мито і ПДВ) становила близько 5,22 млрд грн, з них м'ясну сировину понад 5 млрд грн.

У той же час, в матеріалах йдеться, що в період з 1999 р. по 2009 р., за час існування в Україні спеціальних економічних зон (СЕЗ), суб'єктами господарювання, які діяли в них, залучено 724,1 млн дол. інвестицій.

З вказаної суми 18,7%, або 135,2 млн дол. - іноземні інвестиції. Також, за час існування СЕЗ, було реалізовано продукції на суму 31,9 млрд грн, в тому числі на експорт - 8,06 млрд грн (25% реалізованої продукції). Створено понад 18,7 тис. та збережено 25,8 тис. робочих місць. Сплачено податків і зборів до бюджетів (обов'язкових платежів) на суму 4,5 млрд грн. Сума умовно нарахованих платежів становить 3,87 млрд грн, у тому числі при ввезенні м'ясопродуктів (мито і ПДВ) у СЕЗ "Донецьк" підприємством "Відродження" - понад 2,78 млрд грн, з них за судовими рішеннями - 2,6 млрд грн .

Таким чином, за даними комітету ВР з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва, з початку функціонування ТПР за 1999-2009 рр., суб'єктами господарювання сплачено податків, зборів (обов'язкових платежів) на суму 9,5 млрд грн, тоді як сума отриманих пільг становила 9,3 млрд грн. За цей же період функціонування СЕЗ, сума сплачених податків і зборів до бюджетів перевищує суму отриманих пільг на 0,63 млрд грн.

Нагадаємо, 19 квітня ц.р. віце-прем'єр-міністр України Володимир Семиноженко заявив, що в Україні знову створять спеціальні економічні зони. За словами віце-прем'єра, до законодавства будуть внесені зміни, які будуть передбачати відновлення роботи спеціального режиму інвестиційної діяльності.

Відзначимо, в листопаді 2007 р. Кабінет міністрів України схвалив законопроект "Про спеціальні економічні зони". Згідно з документом, СЕЗ створюється на термін не більше 30 років, ініціатором її створення можуть бути Кабінет Міністрів України, Рада міністрів АРК, Верховна Рада АРК, а також місцеві державні адміністрації. При отриманні від них пропозицій Кабінет міністрів протягом 60 днів має прийняти рішення про направлення до Верховної Ради України відповідного законопроекту.

Нагадаємо, що питання функціонування і ефективності СЕЗ обговорювалося урядом, різними партіями і блоками неодноразово з тих пір, як у 1996 р. рішенням ВР була створена перша Північно-Кримська СЕЗ "Сиваш". До 2005 р. в Україні працювали 8 з 11 СЕЗ.

У березні 2005 р. ВР прийняла запропоновані Кабміном зміни до держбюджету-2005, що передбачали відміну пільг, раніше наданих для СЕЗ, ТПР, технопарків. Міністр економіки Сергій Терьохін тоді мотивував це тим, що з 626 підприємств, що працюють у СЕЗ і ТПР, тільки 4 повністю виконували взяті на себе зобов'язання.

В Україні діють 11 СЕЗ - "Миколаїв", "Інтерпорт-Ковель", "Порто-франко", "Порт Крим", "Рені", "Донецьк", "Азов", "Закарпаття", "Славутич", "Курортополіс Трускавець", "Яворів", а також 9 ТПР - в Автономній республіці Крим, Волинській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Луганській та Чернігівській областях, а також у містах Харків і Шостка.