ua en ru

За світло в Криму заплатять платники податків

За світло в Криму заплатять платники податків
Автор: RBC.UA
Оприлюднено порядок проведення аукціонів на постачання електроенергії в Крим

Оприлюднено порядок проведення аукціонів на постачання електроенергії в Крим

Максим Чорний

Поки громадяни материкової України занурюються в темряву через віялові відключення електроенергії, Міністерство енергетики та вугільної промисловості почало перейматися постачанням струму на тимчасово окупований півострів Крим. Рішення про організацію таких поставок стало одним з перших розпоряджень нового міністра Володимира Демчишина. Замість того, щоб обмежити поставки державним оператором, він допустив на ринок приватні компанії, серед яких можуть бути і звичайні "прокладки".

Банківська зв'язка

На початку тижня державна компанія "Укрінтеренерго" оприлюднила положення про проведення аукціонів з продажу електроенергії в окупований Крим. Згідно з документом, якщо раніше такі поставки могла здійснювати тільки сама "Укрінтеренерго" або інші державні підприємства, то тепер до процесу допускаються приватні компанії. Крім стандартних умов торгів, у положенні є цікавий пункт, згідно з якою відпуск електроенергії в Крим буде проводитися або на умовах повної передоплати переможцем торгів, або на умовах надання банківської гарантії від одного з державних банків України.

По суті, такий пункт робить безглуздою попередню перевірку фінансового стану потенційних учасників аукціону. Достатньо мати лише зазначену гарантію від держбанку - і електроенергія буде поставлено на півострів. А якщо у посередника не виявилося фінансів для її оплати - всі витрати покриє держбанк, тобто, за великим рахунком, гроші українських платників податків. Скажете держбанки прорахують ризики? Давайте згадаємо про те, що новий міністр енергетики Володимир Демчишин всього рік тому працював у компанії "Інвестиційний капітал Україна" директором відділу інвестиційно-банківських послуг. Ця компанія належала до недавнього часу чолі Нацбанку Валерії Гонтарєвої. Немає жодних підстав припускати, що міцні узи бізнесу розпалися, коли ці двоє прийшли на державну службу. Більш того, цілком імовірно, що саме Валерія Олексіївна рекомендувала Петру Порошенку лобіювати недосвідченого в енергосекторі, але дуже виконавчого, а значить підконтрольного Володимира Демчишина на посаду міністра.

Двоє зі скриньки

Перші аукціони за право продавати електроенергію в Крим будуть проведені вже цього тижня. Хто буде претендувати на перемогу? Вже сьогодні зрозуміло, що серед ймовірних кандидатів - скандальна ТОВ "Энергомережа", яку готували в посередники для продажу електроенергії на півострів як тільки постало питання про необхідність екстрених поставок струму в Крим. Ця компанія, а також її брат-близнюк ТОВ "Энергомережа-Експорт-Трейд" напевно вже підготували необхідні документи для парного участі в аукціонах. Адже для перемоги у конкурентній боротьбі" необхідно як мінімум двоє учасників, оскільки в разі, якщо на торги буде подана тільки одна заявка, вони будуть визнані такими, що не відбулися.

Варто нагадати, що "Энергомережа" (створена у 2006 році, з 2010 року директором значиться Дмитро Крючков, причетний до спроб рейдерських захоплень декількох держкомпаній в секторі атомної енергетики) і "Энергомережа-Експорт-Трейд" (створена 11 листопада 2014 року, одним із засновників є "Энергомережа") виникли в інформаційному просторі досить несподівано. В середині листопада, коли уряд, усвідомивши дефіцит електроенергії в країні, дозволив її імпорт з Росії, обидві компанії практично миттєво отримали погодження на поставку сукупно близько 2,5 млрд. кВт-год електроенергії.

Формально процедура аукціонів покликана викорінити корупційні схеми при поставках електроенергії в Крим, адже струм буде купуватися в Україні за ринковими цінами Опустимо тут, що на материку і без того серйозний дефіцит потужностей - близько 6 ГВт, з-за якого країна по 3-4 години на добу сидить без світла, а в середньостроковій перспективі енергосистема ризикує розвалитися зовсім. Насторожує швидкість, з якою до цього досить неповороткий Міненерго на чолі з міністром, який трудиться в енергетичній галузі всього третій місяць, погодили всі нюанси Положення, а також подсуетили необхідні зміни в постанову Кабміну №148 від 7 травня 2014 року про особливості поставки електроенергії в Крим. Впоралися за тиждень.

Причому що характерно, приймати відверто корупційні рішення уряду не завадили навіть міністри-"іноземці" Наталія Яресько та Айварас Абромавічус. А адже саме вони повинні стежити за тим, щоб державні гроші не були витрачені даремно (в даному випадку - на погашення боргів фантомних компаній-прокладок, які не зможуть розрахуватися за електроенергію, навіть якщо за формальними ознаками виграють аукціони).

Таким чином, замість того, щоб вирішувати питання з катастрофічною нестачею вугілля, щоб організувати його імпорт або вивезення з місць видобутку, запобігти ганебний повернення в 90-ті роки у вигляді віялових відключень світла навіть у містах-мільйонниках, Міненерго займається забезпеченням електроенергією фактично непідконтрольною території Україні. Більше того, мова йде не просто про забезпечення мінімальних обсягів, а про збільшення існуючих поставок.

Як розцінювати такий завзятий інтерес Володимира Демчишина до теми Криму та організації там сумнівної схеми поставок електроенергії, якщо ще недавно він заявляв, що не допустить появи в країні другого "Росукренерго" з імпорту тепер вже електроенергії? Чи це такий же "незначний інцидент" з різними показаннями, як і "цікавий" випадок з розбіжностями в декларації на 1 млн. грн.? На ці питання міністр вже незабаром відповість депутатам.

Якщо ж аукціон покаже, що корупційна схема навіть після громадського резонансу здобула верх, наступна порція питань повинна бути спрямована вже Генеральному прокурору Віталію Яремі.

Думки

Юрій Дерев'янко,
член комітету ВРУ з питань боротьби з корупцією

"Що стосується можливості участі російських компаній у цьому процесі, то Кабмін повинен зобов'язати, щоб це були українські резиденти. Не інакше. Важливо, щоб це не були компанії типу "роги і копита".

Андрій Артеменко,
член комітету ВРУ з питань євроінтеграції

"Перед призначенням в Кабмін Демчишин обіцяв, що ні при яких умовах не буде застосовувати старі схеми "папєрєдніків". Тому, якщо інформація про те, що міністр має намір замість держкомпанії поставити посередника для постачань електроенергії в Крим, то це не просто жовта, а червона картка Демчишину. Якщо ця інформація підтвердиться, якщо міністр відкрив шлях посередникам, в тому числі і російським для поставок електроенергії в Крим, це означатиме зраду національних інтересів України"

Сергій Власенко,
голова комітету ВРУ з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування

"Країна і суспільство змінилося і в таких умовах вернути якісь схеми і залучати малозрозумілих посередників для поставки електроенергії в Крим це, м'яко кажучи, недалекоглядно. Природно якщо Міненерго допустить, щоб поставки здійснювали якісь неясні структури, то це погано закінчиться. Чиновникам не вдасться уникнути відповідальності, навіть якщо вони сьогодні отримають певні гарантії від авторів схеми".