ua en ru

Міненерго Туреччини: Країна отримала вигідну ціну на азербайджанський газ

Автор: RBC.UA
Туреччина отримала гарну ціну на азербайджанський газ порівняно з іншими постачальниками в регіоні, сказав міністр енергетики Туреччини Танер Йилдиз в інтерв'ю Reuters.

Туреччина отримала гарну ціну на азербайджанський газ порівняно з іншими постачальниками в регіоні, сказав міністр енергетики Туреччини Танер Йилдиз в інтерв'ю Reuters.

Минулого тижня Туреччина домовилася з Азербайджаном про постачання 6 млрд куб. м газу до 2017 р. і транзит 10 млрд куб. м в Європу. Ця домовленість допоможе Азербайджану конкурувати з "Газпромом" на турецькому і європейському ринках. Переговори між країнами тривали дуже довго, переривалися на вибори в Туреччині і поновилися в кінці липня під час візиту в Баку прем'єр-міністра Туреччини Тайіпа Ердогана.

"За умовами угоди, право перегляду ціни на газ з першої фази розробки родовища Шах-Деніз було зафіксовано до 2018 р. ", - сказав Йилдиз.

Запаси родовища Шах-Деніз оцінюються в 1,2 трлн куб. м. Видобуток почався в 2006 р. і зараз становить 9 млрд куб. м в рік, з яких Туреччина отримує понад 6 млрд. Друга фаза вступить в дію в 2017 р.

"Була закладена хороша основа для газу, який почне надходити в Туреччину з 2018 р. Ми отримали більш вигідну ціну", - сказав Йилдиз.

Йилдиз підкреслив, що угода відкриває дорогу таким газопровідним проектам як Nabucco, Туреччина-Греція-Італія (ITGI) і Трансадріатичний газопровід (TAP).

"Карта регіону не зміниться, але можна сказати, що з цією угодою баланс сил змінився. Багато країн ведуть переговори, але єдину конкретну угоду було підписано між Туреччиною та Азербайджаном", - сказав міністр.

В кінці 2011 - початку 2012 рр. Азербайджан планує вибрати покупця газу з другої фази родовища Шах-Деніз, що знаходиться в Каспійському морі. Комерційні пропозиції подали три міжнародних консорціуму: газопровід Nabucco, Туреччина-Греція-Італія (ITGI) і Трансадріатичний газопровід (TAP). При цьому останнім часом проект Nabucco ставиться під сумнів навіть в самій Європі. Нещодавно міністр національного розвитк Угорщини Тамаш Феллегі заявив, що вартість проектованого газопроводу Nabucco в кращому разі може скласти 24-26 млрд євро, що в 4 рази перевищує попередні оцінки. При цьому міністр поставив під сумнів життєздатність Nabucco, пославшись на відсутність твердих зобов'язань з боку потенційних покупців і постачальників "блакитного палива". Проблемами Європи по Nabucco може скористатися Росія. РФ може просто випередити європейські країни, які лобіюють створення Nabucco, і першою побудувати альтернативний газопровід. У серпні 2011 р. російський "Газпром", французька EdF, німецька BASF і італійська ENI підписали акціонерне угоду з будівництва газогону "Південний потік".

Британська нафтогазова компанія BP, яка займається розробкою Шах-Деніза разом з Державною нафтовою компанією Азербайджану (ДНКАР), розглядає можливість будівництва власного газопроводу "Південний Східна Європа". Проект BP передбачає будівництво 1,300-кілометрової магістралі з західної частини Туреччини через Болгарію і Румунію до східного кордону Угорщини. З Азербайджаном газопровід буде пов'язаний з допомогою вже існуючої інфраструктури.

Також домовленість Туреччини з Азербайджаном дає можливість поставок газу з Туркменії в Європу територією Туреччини і Азербайджану, сказав Йилдиз.

Нагадаємо, наприкінці вересня Туреччина поряд з європейськими країнами вимагала від "Газпрому" зниження ціни, пригрозивши розірвати контракт на постачання газу. У жовтні Йилдиз заявив, що Туреччина припиняє контракт на постачання в країну російського природного газу по так званому "західному маршруту" через Україну, Румунію і Болгарію. Угоду про постачання російського природного газу в Туреччину по так званому "західному маршруту" було підписано в 1986 р. Термін її дії закінчується в грудні цього року. Анкара неодноразово зверталася до Москви з пропозицією знизити контрактні ціни, однак досягти компромісу за підсумками переговорів у Москві в березні 2011 р. турецького прем'єр-міністра Ердогана і Президента РФ Дмитра Медведєва не вдалося.

Це не перша заява про високі ціни на російський газ. Польська PGNiG обіцяла подати позов в арбітражний суд на ВАТ "Газпром" через занадто високі ціни на поставлений газ в Польщу. Між тим, має місце поки безрезультативный прецедент судового позову до "Газпрому". Так, у серпні 2011р. газовий підрозділ німецького концерну E.On - E.On Ruhrgas - почав арбітражний процес з метою вирішення спору з "Газпромом" щодо контрактної ціни на газ. Німецька компанія хоче скорегувати контрактні ціни до рівнів, що відображають спотові ціни на газ у Європі. При цьому грецька газова корпорація DEPA і італійська компанія Edison S.p.A отримали зниження ціни на газ в результаті переговорів, за результатами яких нові об'єми постачань газу і ціни не розголошувалися.

Україна також вимагає від "Газпрому" знизити ціни на блакитне паливо. Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в поточному. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.

Зазначимо, в IV кварталі базова ціна на газ для України повинна скласти 564 дол. Раніше міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко відзначав, що ціна на імпортований з Росії газ для України в четвертому кварталі 2011 р. складе 398 - 402 дол. за тисячу кубометрів. Перший віце-прем'єр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв заявляв, що ціна на російський газ в 2012 р. коливатиметься від 414 до 416 дол. за тис. куб. м.

З метою диверсифікації поставок газу Україна, як і Туреччина, здійснила кроки для досягнення домовленостей з Азербайджаном щодо можливих поставок газу в Україну. За результатами переговорів, проведених 19 вересня, в Баку між міністром промисловості і енергетики Азербайджану Натіком Алієвим і міністром енергетики і вугільної промисловості України Бойко, сторони підписали протокол. У ньому погоджені питання створення СП для транспортування азербайджанської зрідженого газу в Україну, експорту азербайджанських нафти і нафтопродуктів в Україну. Реалізація постачань зрідженого азербайджанського газу в Україну можлива в рамках проекту Azerbaijan-Georgia-Romanian Interconnector (AGRI), який передбачає постачання зрідженого газу з Азербайджану через Грузію і Чорне море в Румунію. В даний час в Україні йде робота над створенням терміналу з прийому зрідженого газу, який знаходиться в числі пріоритетних національних проектів.

Наприкінці вересня голова Державного агентства з інвестицій і управління національними проектами України Владислав Каськів заявив, що Україна і Азербайджан до 1 листопада 2011 р. створять спільну компанію для розробки ТЕО маршруту постачань азербайджанського газу в Україну. "Був парафований текст угоди, яка передбачає постачання в Україну зрідженого газу з території Азербайджану в 2014 р. Для забезпечення постачання цього газу сторони домовилися, що до 1 листопада буде створена компанія між азербайджанською SOCAR і Держінвестицій, яка розробить ТЕО цього маршруту. Це дозволить нам радикально прискорити реалізацію нацпроекту LNG-термінал ", - заявив Каськів. За його словами, передбачувані обсяги поставок газу - 2 млрд кубометрів в 2014 р. і 5 млрд кубометрів з 2015 р.

Зазначимо, агентство Platts на шостому форумі "Казенерджі Євразія" відзначило Азербайджан, як країну, яка проводить в регіоні найстабільнішу і послідовну нафтову і газову політику.

За прогнозом ДНКАР, Азербайджан до 2025 р. буде мати близько 35 млрд кубометрів вільного газу в рік. За його словами, доведені газові запаси Азербайджану оцінюються в 2,55 трлн кубометрів.

В даний час Азербайджан поставляє газ до Туреччини, Грузії, Росії та Греції.