ua en ru

Південний Судан відновлює видобуток нафти

Автор: RBC.UA
Влада Південного Судану розпорядилася, щоб компанії країни відновили видобуток нафти, перерваний дев'ять місяців назад через конфлікт з Суданом.

Влада Південного Судану розпорядилася, щоб компанії країни відновили видобуток нафти, перерваний дев'ять місяців назад через конфлікт з Суданом, передає BBC.

Рішення було прийнято після ратифікації угод про видобуток нафти, досягнутих Президентами двох країн у вересні.

Нагадаємо, наприкінці вересня влада Судану і Південного Судану домовилась про створення демілітаризованої прикордонної зони. Рішення стало результатом чотирьох днів переговорів в ефіопській столиці Аддіс-Абебі. При цьому ряд питань вирішити не вдалося, зокрема приналежність спірного регіону Абьєй.

По темі: Влада Судану і Південного Судану домовились про транзит нафти

Відсутність договору про кордон між країнами викликала збройне протистояння в квітні. Раніше Організація Об'єднаних Націй пригрозила Судану і Південному Судану введенням санкцій у разі, якщо вони не вирішать територіальний спір.

Експорт нафти становить основу бюджетних надходжень Південного Судану.

Читайте також: Україна встановила дипломатичні відносини з Південним Суданом

Нагадаємо, обстановка на кордоні Судану і Південного Судану різко загострилася. Влада Судану заявила 11 квітня 2012 р., що війська Південного Судану захопили місто Хеглиг, в якому знаходиться значна частина нафтової інфраструктури Судану. Світове співтовариство визнає суверенітет Судану над цією територією, однак Південний Судан оскаржує цей статус. 16 квітня ц.р. Парламент Судану прийняв офіційну заяву, в якій сусідній Південний Судан визнали ворожою державою.

Африканський союз та ООН висунули план мирного врегулювання, за яким влади двох країн зобов'язані відновити переговори не пізніше 8 травня 2012 р., а угода має бути досягнута до 8 серпня нинішнього року. Домовленість повинна стосуватися кордонів між Суданом і його південним сусідом, громадянства населення спірних територій і розділу доходів від видобутку нафти.

Читайте також: Судан і Південний Судан досягли згоди про розподіл нафтових доходів

У березні 2012 р. між Джубою і Хартумом почалося збройне протистояння - найбільше з часів громадянської війни 1983-2005 рр.., за підсумками якої Південний Судан став самостійною державою. Незабаром після оголошення й визнання незалежності нової республіки між сусідами розгорілося кілька економічних і територіальних конфліктів, переважно пов'язаних з поділом нафтовидобувної галузі колишньої єдиної держави.

Після поділу основна частина родовищ опинилася на території Південного Судану, однак інфраструктура для експорту нафти залишилася на півночі. За серією криз, викликаних суперечками про величину транзитних мит, пішли прикордонні інциденти.
Держава Південний Судан з'явилася на карті світу 9 липня 2011 р., після того як жителі цього територіального утворення проголосили на референдумі незалежність від решти Судану. Цьому передували дві кровопролитні війни, які жителі півдня вели за незалежність від Хартума.

У 1983 р. в Судані спалахнула громадянська війна між ісламською Північчю, населення якої складають переважно араби, і християнським Півднем, який в основному населяють громадяни неарабського походження. Південь підтримали Ефіопія та Уганда. Конфлікт тривав до 2005 р. і забрав з обох сторін близько 2 млн життів.