Юрій Столярчук: ГПУ назве замовників вбивства Гонгадзе, Небесної сотні, поверне вкрадені мільярди
Заступник генерального прокурора Юрій Столярчук - фігура непублічна. Цей слідчий з майже 20-річним стажем роботи в прокуратурі більше звик концентруватися на розкритті резонансних злочинів. Як, наприклад, справа Гонгадзе. На інтерв'ю Столярчук тримався спокійно, відповідав по суті. Про роботу говорив завжди охоче, не намагався йти від відповіді навіть на незручні запитання. В цілому справив враження людини прямолінійної, жорсткої, з твердою позицією щодо реформ в прокуратурі та пріоритетності розкриття справ.
Заступник генерального прокурора Юрій Столярчук - фігура непублічна. Цей слідчий з майже 20-річним стажем роботи в прокуратурі більше звик концентруватися на розкритті резонансних злочинів. Як, наприклад, справа Гонгадзе. На інтерв'ю Столярчук тримався спокійно, відповідав по суті. Про роботу говорив завжди охоче, не намагався йти від відповіді навіть на незручні запитання. В цілому справив враження людини прямолінійної, жорсткої, з твердою позицією щодо реформ в прокуратурі та пріоритетності розкриття справ.
Саме його з недавніх пір почали називати однією з найбільш ймовірних кандидатур на посаду голови ГПУ. Ми поговорили з Юрієм Столярчуком про найбільш гучні розслідування генпрокуратури і про пріоритети роботи на посаді глави ГПУ - у разі, якщо він ним стане.
РБК-Україна: Юрію Васильовичу, у Генеральній прокуратурі ви відповідаєте за слідство. Як не крути, на сьогоднішній день прокурорське слідство - головне в країні. Вам як заступнику генпрокурора по цьому напрямку і відповідь тримати... Всіх незавершених резонансних справ обговорити не встигнемо, але про деякі запитаю. В країні немає грошей, а прокурорське слідство за два роки не повернуло в казну ні гривні мільярдів, украдених командою Януковича. Звучать навіть звинувачення у свідомому блокуванні повернення грошей, зняття арешту з грошей в західних банках.
Юрій Столярчук: Звинувачення у свідомому блокуванні - безпідставні. Про це я відповідально заявляю.
РБК-Україна: Зокрема, преса писала про зняття арештів з рахунків Іванющенка.
Юрій Столярчук: Брехня. 5 березня було винесено чергове рішення щодо продовження арешту рахунків Іванющенка. Це сталося завдяки тому, що ми переконали європейських партнерів у серйозності наших підозр. Іванющенко в банді Януковича - на другому місці за сумами вкраденого, які йому ставимо. Сьогодні проти нього розслідуємо чотири кримінальні справи. Відповідально заявляю: слідство буде завершено - по Іванющенку та інших. Все вкрадене - всі 1,5 мільярда доларів - повернемо. Визнаю: не все відбувається так стрімко, як хочеться. На жаль, деякі процеси поза межами нашого впливу. На жаль, ми не можемо вплинути на Люксембург, Швейцарію, деякі інші країни, які місяцями не реагують на наші запити. Ми бомбардуємо їх офіційними зверненнями, але часом чекаємо реакції наших європейських партнерів по півроку і більше.
Я визнаю критику і в наш адресу: так, сьогодні організатори злочинів державного масштабу часто не арештовані, не постали перед судом. Більшість із них переховується за кордоном і, на жаль, за межами досяжністі органів українського слідства.
РБК-Україна: Розстріли на Майдані: також не затримані організатори, фігурують лише рядові виконавці "Беркута", та й ті в більшості недосяжні... В якому стані слідство, чи визнаєте вину слідчих органів у тому, що робота просувається неспішно?
Юрій Столярчук: Мене, як і вас не влаштовує сьогоднішній результат. Він не влаштовував мене з моменту повернення в Генеральну прокуратуру. Справи Небесної сотні для нас - біль душевний і пріоритет номер один. Спочатку було втрачено дорогоцінний час, тепер з величезним трудом все надолужуємо. Вам навіть складно уявити весь обсяг роботи, який вже виконано. Це понад 1500 кримінальних проваджень, які ми об'єднали в одну масштабну справу. Я не в праві розголошувати деталі. Можу лише повідомити, що слідча група і керівник Управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк бачать цю справу в ракурсі ст. 255 КК - "Організація організованої злочинної групи". В ролі організатора, на думку слідства, виступає Віктор Янукович. Справа дуже розгалужена. Зізнаюся: її можна розслідувати до нескінченності - життя не вистачить. Але суспільство висуває свої вимоги, визначає тимчасові рамки. Ми не можемо це ігнорувати. У максимально стислі терміни ми перейдемо до передачі матеріалів до суду.
РБК-Україна: Коли ви говорите про втрачений слідством час, в пам'яті спливають прізвища Махніцький і Ярема. До цих постмайданівських генпрокурорів спочатку було багато претензій саме в контексті розслідування подій на Майдані. Слідчі сьогодні поділяють цю думку?
Юрій Столярчук: У нас багато питань і до Махніцького, і до Яреми, і до Голомші. Їх ми ставимо на допитах. Багатогодинних допитах. Нещодавно повторний допит одного з екс-генпрокурорів тривав десять годин. Дехто аж ніяк не безпідставно побоюється арешту. Але я не буду випереджати події. Всі відповіді будуть надані після закінчення слідства, все зміниться кардинально. І тоді, сподіваюся, суспільство пробачить нам і тривале розслідування, і відсутність у числі обвинувачених гучних імен. Можу сказати одне: очікування не затягнеться на роки - ми поставимо крапку в найближчим часом.
РБК-Україна: Нещодавно надбанням громадськості стали признання львів'янина, який розповів, як він розстрілював бійців "Беркута" на Майдані. Ви ним зацікавилися? Бажання викликати на допит не виникло?
Юрій Столярчук: Про цю людину ми знали раніше, викликали його, допитували і продовжуємо цю роботу. З'ясовуємо всі обставини...
РБК-Україна: Не вдаючись в таємницю слідства, можете сказати: чи вдалося встановити замовників і організаторів розстрілів на Майдані, чи все обмежиться звинуваченнями виконавців?
Юрій Столярчук: Імена замовників і організаторів ми назвемо, провину їх доведемо. Не розкрию таємниці слідства, якщо скажу вже сьогодні: організатори і замовники - Віктор Янукович і його оточення. Це буде переконливо доведено найближчим часом.
РБК-Україна: Звучить багатообіцяюче. Я запам'ятаю ваші слова, і разом зі мною, думаю, ще 40 мільйонів людей. Будемо уважно стежити за їх втіленням в життя.
Є ще одна справа - справа Гонгадзе, якій вже 15 років і про яку суспільство починає забувати. Але ви пам'ятаєте. З цією справою у вашому житті багато пов'язано. Ви - перший з численних керівників слідчо-оперативної групи, що арештував генерала Пукача, після чого вас змусили піти з прокуратури. Пам'ятаю, повернувшись після десятирічної перерви, ви подзвонили мені і викликали на допит. Мене допитував той же слідчий Грищенко, а ви тоді сказали, що повернулися в прокуратуру, щоб довести це розслідування до кінця. Для вас це справа честі. Як йде розслідування?
Юрій Столярчук: Це розслідування - справа честі не тільки для мене, але і для Віктора Шокіна. Коли він повернувся в ГПУ на посаду заступника генерального прокурора, то заявив, що справа Гонгадзе буде розслідувана. У ці дні завершується комплекс слідчих заходів, який дозволить нам залучити до відповідальності замовників злочину. Ми зробимо це, я впевнений. Мова піде про реальні прізвища, про реальне покарання. І, повірте, справа не триватиме ще десятиліття. Ми, можна сказати, на фінішній прямій. Відкриваються дуже цікаві подробиці цього злочину, в тому числі щодо участі колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка.
РБК-Україна: Дуже цікаво! Юрій Васильович, але є фігуранти цієї справи, які ще живі, не ховаються від слідства і заслуговують належної оцінки. Чому досі на свободі майор Мельниченко? Чому слідство не турбує його своєю увагою. Як він взагалі, де мешкає?
Юрій Столярчук: До Мельниченка - маса питань. Проти нього здійснюється чотири кримінальні провадження. За моїми даними, він проживає у США. Мельниченко оголошений у міжнародний розшук. Найближчим часом по ньому буде оголошено процесуальне рішення. У майора ще все попереду.
РБК-Україна: Що за історія з "діамантовими прокурорами" Корнійцем і Шапакіним? Я вже заплутався - де там кримінал, а де піар, чия вина в тому, що ніхто ще не в суді?
Юрій Столярчук: З понеділка (21.03) в суді почався розгляд справи по суті. Не стану коментувати: будь-яке моє висловлювання буде трактовано як тиск на суд. Давайте наберемося терпіння: суд розставить всі крапки над "і".
РБК-Україна: Але ж звинувачення висунуто проти двох керівників слідства - це ваша парафія. Що скажете про "діамантових"?
Юрій Столярчук: Відверто зізнаюся: одного з них бачив єдиний раз в житті, другого зустрічав більше десяти років тому.
РБК-Україна: Складається враження, що у ГПУ сформувалися два протиборчі табори. Один очолює генпрокурор, і ви входите в цю команду, другий - на чолі з Сакварелідзе і Каськом. Скажіть, це здорова конкуренція або просто бардак? Протистояння допомагає роботі?
Юрій Столярчук: Немає у прокуратурі таборів і команд. Існують функції, покладені на прокуратуру законом, і ми їх виконуємо. З тим же Каськом ми прагнули тісно контактувати, бо без його управління робота слідства по поверненню активів була б малоефективною. У нас були дружні ділові стосунки...
Те, що він організував напад на будівлю Головного слідчого управління ГПУ на вулиці Борисоглібській, не повідомивши мене, - це його рішення. Не думаю, що це було правильно з будь-якої точки зору: зламали турнікет на вході в охоронюваний будинок, побили охорону УДО, проводили обшук без санкції суду...
Напередодні вдень (16:00) я зустрів Касько в будівлі ГПУ. Привіталися і розійшлися - він мені навіть слова не сказав про те, що збирається штурмувати підконтрольну мені службу. Якщо б він поділився інформацією про перевертнів у прокурорському слідстві, ніякий штурм не знадобився б: я б їх сам розірвав. Без перебільшення, звістка про подію стала для мене шоком.
РБК-Україна: Ми розмовляємо в прекрасному новенькому хмарочосі зі скла і бетону, який стараннями Пшонки виріс за два роки в тісному дворику будівлі ГПУ. Ще при Махніцькому порушено справу про зловживання на цьому будівництві. З тих пір нічого не чути...
Юрій Столярчук: У справі закінчено величезний комплекс експертних досліджень. Воно наближається до обвинувального фіналу.
РБК-Україна: На жаль, все, про що ми говоримо, лише наближається до фіналу, а що із завершених справ можете пред'явити суспільству?
Юрій Столярчук: Ну, мабуть, знаковим я вважаю справу голови Київського апеляційного суду Антона Чернушенка. Це розслідування забрало багато сил, часу, здоров'я. Але ми повністю розкрили цей судовий гнійник з вибивання грошей за розподіл справ "потрібним" суддям. А попутно встановили, що керівник Чернушенка, який підписував секретні документи, є полковником ФСБ зі стажем. Сьогодні він вже не має можливості передавати кураторам інформацію по оперативно-розшукових справах, до яких мав доступ. Ще ми здійснюємо слідство по не менш масштабних кримінальних провадженнях, які стосуються Злочевського, Клименка, Курченка... Тільки за останнім матеріали справи зібрані в 1200 томів!
РБК-Україна: До речі, про справи по "недоторканних". Виник конфлікт між НАБУ і ГПУ з приводу передачі справ щодо високопоставлених фігурантів. Чому ви скупитеся? Віддайте матеріали - нехай НАБУ відзначиться. Вам же легше буде...
Юрій Столярчук: Спору як такого не було. Діяльність НАБУ і ГПУ в особі Антикорупційної прокуратури тільки починає формуватися. Ми будуємо наші відносини з чистого аркуша. Генеральний прокурор підписав вказівку керівникам структурних підрозділів ГПУ і керівникам регіональних прокуратур, в якій дано чітке визначення підслідності та порядок вирішення питань підслідності. У даний момент детективи НАБУ допущені для ознайомлення зі справами. На сьогоднішній день з 350 кримінальних справ вони взяли у справу тільки 9.
РБК-Україна: З часів Махніцького ходять чутки про бойкот в стінах ГПУ з боку старих кадрів. Ви його відчуваєте, якось протидієте?
Юрій Столярчук: Немає ніякого бойкоту: всі працюють злагоджено і напружено.
РБК-Україна: В будь-якій сфері українські керівники говорять про кадровий голод. Наскільки це актуально для прокуратури?
Юрій Столярчук: Проблема стоїть дуже гостро. Прокурорська служба розвалена до основ. Відновлення займе навіть не роки - десятиліття. І ось чому. Професійний слідчий не виходить зі стін вишу. Потрібно мінімум десять років роботи на районному рівні, щоб фахівець пройшов всі сходинки і набрався досвіду, але у районних прокуратурах слідства наразі немає. Тільки після цього він може працювати в центральному апараті ГПУ.
Навіть формально, за законом, ми не маємо права брати в ГПУ співробітників з досвідом роботи не менше п'яти років. Але таких людей майже немає. Це біда. Ми змушені прикомандировувати слідчих з регіонів. Щодня обласні прокурори буквально благають: не забирайте людей, на місцях нікому працювати, навантаження грандіозне, зарплати низькі - люди біжать. Тільки за два останніх місяці 70 керівників з числа тих, що вже пройшли атестаційний відбір, покинули прокуратуру: людям немає на що утримувати сім'ї.
476 посад в регіональних прокуратурах вакантні: такого не було ніколи. Ситуація загрозлива. Наші потреби у фінансуванні задоволені на третину. Розрив між зарплатами слідчих НАБУ і того ж Головного слідчого управління ГПУ - багаторазовий.
РБК-Україна: Сьогодні багато говорять про реформу всього і вся. Юрію Васильовичу, давайте поговоримо системно: що слід робити, щоб прокуратура перетворилася з комерційної структури по вибиванню мільйонів на будівництво прокурорських дач і купівлю яєць Фаберже в грозне відомство, що стоїть на сторожі законності?
Юрій Столярчук: Потрібно відновлювати практично знищену прокурорську службу і працювати по 16-18 годин на добу. Можу без перебільшення відповідально заявити: сьогодні в Генпрокуратурі зібралася слідча еліта країни. Це - золотий запас країни, який треба зберегти і примножити. На жаль, зробити це непросто. Мізерна зарплата 3000 гривень при величезному навантаженні - не кращі стимули для роботи. Але у нас зібралися фанатики слідства і працелюби.
РБК-Україна: Пам'ятаю, за міністра внутрішніх справ Луценка в МВС створили групи з розслідування особливо тяжких "висяків": "Сова". Туди повернулися з громадянки ветерани - монстри розшукової і слідчої справи. Це була чи не єдина корисна справа міністра Луценка. Не думаєте повернути в слідство досвідчених пенсіонерів?
Юрій Столярчук: На жаль, це неможливо. За чинним законодавством, ледь вони повернуться на роботу в прокуратуру, тут же втратять пенсію. Причому, втратять її назавжди. Таким чином, законодавець відрізав шлях професіоналам назад.
РБК-Україна: Як ви відбирали фахівців у Головне слідче управління, хто вони? Наскільки важливі для вас такі поняття як відданість, командність?
Юрій Столярчук: Я пишаюся слідчим колективом. Відданість для мене - ніщо. Критерій один - професіоналізм.
РБК-Україна: Стань ви генеральним прокурором, почнете кадрові "перетрушування"?
Юрій Столярчук: Ні в якому разі! Всі необхідні кадрові зміни вже відбулися, в тому числі в ході переатестації.
РБК-Україна: Чи потрібна чи прокуратурі реформа? На якому етапі сьогодні?
Юрій Столярчук: В суспільстві є запит на реформування - значить, реформи неминучі. Прокуратура вже не буде такою, якою була раніше. Проводити реформування треба дуже швидко: часу просто немає - це останній шанс на порятунок. Але результати реформування будуть видні не сьогодні. Потрібні роки: занадто багато знищено, перекручено.
Коли Віктор Шокін вступив на посаду Генерального прокурора, він заявив про плани реформування, які я повністю поділяю. Сказано - зроблено.
Сьогодні завершено структурування органів прокуратури: замість територіальних, створені місцеві прокуратури. На жаль, ці реформи повинні бути прив'язані до загальнодержавної адміністративно-територіальної реформи. А поки отримали те, що в деяких регіонах з-під прокурорського контролю випали цілі районні управління поліції. Крім того, проведена ретельна чотирирівнева переатестація. До останнього я мав безпосереднє відношення.
Протягом чотирьох місяців працював у комісії, проводив співбесіди. Результат: 157 місцевих прокуратур очолили об'єктивно найсильніші фахівці. Разом зі мною у комісію входили два народних депутата, представник громадянського суспільства. І наша думка була єдиною, ніхто з них не заявив про якийсь тиск, просування на керівництво "блатних" кандидатів. Повторюся: головний пріоритет сьогодні - зберегти професійний кістяк слідчих, активно залучати амбітних, чесних фахівців, включати соціальні ліфти, підключати до контролю Ради експертів на всіх рівнях.
РБК-Україна: Якими ви бачите пріоритети в роботі прокуратури: сьогодні і завтра?
Юрій Столярчук: Я - слідчий. Не можу уявити, якими ще можуть бути пріоритети прокуратури, крім належного виконання функцій, які покладені на неї законом? Потрібно просто працювати, злочини розкривати. І робити це слід професійно. Напевно, це звучить не дуже пафосно і навіть нудно. Але саме це повинно бути головним і єдиним пріоритетом у роботі прокуратури.
РБК-Україна: Прокуратура і суд: ви бачите сьогодні антагонізм між ними?
Юрій Столярчук: Маю визнати, що ситуація склалася нездорова: ми буквально в усьому залежний від суду. Це не сприяє справі, породжує додаткову корупцію і тяганину. Люди тижнями чекають від судів вирішення елементарних питань. Багато в чому ми "зобов'язані" новому КПК. Він буквально ховає всю слідчу та оперативну роботу. Кодекс потрібно змінювати, і це, мабуть, буде зроблено.
РБК-Україна: На вас при Шокіні хтось тисне? А взагалі на вас можна натиснути? А на підлеглих? І якщо не погрозою, а "довгим доларом"?
Юрій Столярчук: При Шокіні - ніякого тиску. Віктору Миколайовичу добре відомо, що ні погрозами, ні доларом зі мною не можна "вирішити питання". Таких людей я зібрав в Головному слідчому управлінні ГПУ - професіоналів. Ми розігнали "рішал" за тиждень - тих, які набігли в ГПУ при Махніцькому і влаштувалися.
РБК-Україна: Судячи з вашої декларації, ви - любитель японської марки "Хонда". Одна машина у вас 2003-го року випуску, друга - 2007-го. Навіщо вам дві машини, і чи не бажаєте оновити модельний ряд?
Юрій Столярчук: Одну я віддав братові в село. Машини надійні, навіщо їх оновлювати?
РБК-Україна: Багато літературних детективів у вільний від упіймання вбивць час люблять вирощувати троянди. Вас до землі тягне? Скільки у вас соток і де? Скільки метрів дача? Хто сусіди?
Юрій Столярчук: Дачі немає. Живу в квартирі, яку мені надали в 1990 році як слідчому прокуратури Радянського району Києва після народження другої дитини.
РБК-Україна: Коли відпочивали востаннє, де любите забутися від тягот служби?
Юрій Столярчук: Не був у повноцінній відпустці років 12. Якщо вдається, вириваюся на тиждень в Карпати. Є там улюблене місце - Східниця.
РБК-Україна: Розкажіть про сім'ю.
Юрій Столярчук: Дружина - приватний нотаріус. Дочка Ольга, їй 27 років. Закінчила Національний університет "Києво-Могилянська академія", виграла грант на навчання у Віденському університеті, де отримала диплом магістра за спеціальністю "Юрист". Паралельно закінчила магістратуру в Національному університеті Шевченка. Працювати повернулася в Україну - це було її рішення.
Син Андрій, 24 роки, закінчив інститут підготовки кадрів для органів прокуратури Харківської Національної юридичної академії імені Ярослава Мудрого. Другий рік є прокурором Солом'янської місцевої прокуратури м. Києва.
РБК-Україна: Де ви були десять років після виходу з ГПУ? Чи правда, що йшли з серцевим нападом?
Юрій Столярчук: Не хочу згадувати про обставини. Можу сказати одне: я йшов з упевненістю, що скоро повернуся і доведу, зокрема, справу Гонгадзе до кінця. Але час минав, керівники прокуратури змінювалися, а мені там місця не було. Весь цей час працював у юридичній компанії. Після змін в країні я прийняв пропозицію повернутися в ГПУ.
РБК-Україна: При призначенні Віктора Шокіна ходили чутки, що він слабкий здоров'ям, а навантаження на такому посту космічні. Він спростовував чутки, але, судячи з усього, здоров'я його все ж підвело. Ви на здоров'я не скаржитеся? Як витримуєте 16-годинний графік роботи?
Юрій Столярчук: Нормально. Практично щоранку намагаюся 40 хвилин побігати. У вихідні в Академії прокуратури ми разом зі своїми прокурорськими ганяємо в футбол. Як говориться: не дочекаєтеся!
Розмовляв Олег Єльцов спеціально для РБК-Україна