ua en ru

Юрій Павленко ("Хорт"): Це роман Оруелла "1984", тільки по-вінницьки

Юрій Павленко ("Хорт"): Це роман Оруелла "1984", тільки по-вінницьки "Хорт" впевнений, що його судять не за протести, а за політику

30 листопада в Апеляційному суді Вінницької області має відбутися засідання у справі Юрія Павленка ("Хорта"). На ньому очікується винесення йому вироку. Перед цим "Хорт" виступить з останнім словом.

Про Павленко заговорили після подій 6 грудня 2014 року, які сталися під Вінницькою обласною радою. Тоді, на позачерговій сесії, депутати повинні були розглядати питання відставки тодішнього голови облради Сергія Світко. Однак цього не сталося - між співробітниками правоохоронних органів і учасниками мітингу, який проходив біля стін будівлі, почалися сутички.

Активістам вдалося прорватися до будівлі. Одним з них був "Хорт". На камери Павленко демонстративно розірвав портрет президента Петра Порошенка, який винесли з кабінету одного з чиновників. Через кілька днів він був арештований, йому були пред'явлені звинувачення і у квітні цього року він був засуджений до 4,5 років тюремного ув'язнення. Юрій Павленко досі перебуває у СІЗО у камері № 287, очікуючи рішення апеляції у своєму вироку.

РБК-Україна отримало всі дозволи на зустріч з ним і запис інтерв'ю. Розмова з "Хортом" відбулася в одному з класів вечірньої школи при колонії, з гратами посередині кабінету, підручниками і макетом Вінницької водонапірної башти біля дошки. Всі півтори години бесіди проходили під пильним наглядом представника адміністрації виправної установи.

Юрій Павленко упевнений, що став жертвою політичного переслідування. Він нагадує, що включений і очолює, через тривалий термін ув'язнення, список політв'язнів, складений "Комітетом визволення політв'язнів" (http://kvp.in.ua/?p=2898). Він емоційно розповідає про свою участь у мітингу, спробах люструвати місцевих чиновників, і порівнює те, що відбувається у Вінниці, з діями роману "1984". Під час розмови "Хорт" в якийсь момент увійшов у раж і почав хапати кути парти руками, як ніби він на трибуні.

Він неодноразово повторив, що його засудили саме за виступ проти Порошенка і розрив його портрета. У той же час у вироку суд вказав, що такі його дії не переслідуються законом, і він має повне право на свободу вираження своїх поглядів.

Про те, за що саме судять Юрія "Хорта", чому тільки його з 400 учасників мітингу притягли до відповідальності, чим він закидав співробітників поліції і що він має намір сказати в останньому слові на суді - в його інтерв'ю РБК-Україна

РБК-Україна: Скільки часу ви вже знаходитеся у СІЗО?

Юрій Павленко ("Хорт"): У мене сьогодні 716-й день мого ув'язнення у СІЗО (інтерв'ю відбулося 23 листопада, - ред.). Умови утримання в камерах нормальні, мені нема на що скаржитися. Вони нічим не відрізняються від тих середньостатистичних умов змісту в цілому по Україні. Самостійно тут намагаюся зберегти свій морально-психологічний і фізичний стан, щоб я зовні виглядав більш-менш пристойно і не опускався до нижчого рівня. У нас в камері сидить п'ятеро людей, в основному всі дивляться телевізор. Я ж мінімізують вплив телебачення на мене, тому більше читаю.

РБК-Україна: Вас вже засудили на 4,5 роки позбавлення волі. Захист подав апеляцію на вирок. На якому етапі її розгляд?

Юрій Павленко ("Хорт"): Цей суд - це фантасмагорія, сюрреалізм. Так не буває в Апеляційному суді, щоб вже тричі переносити дебати і останнє слово засудженого. Розтягнути це з 14 вересня по сьогоднішній день - це треба вміти. Апеляційну скаргу прийняли 4 травня. 15 червня розглянуто запобіжний захід і на тому засіданні відмовили її змінити. Потім судді 2,5 місяця були у відпустках. 17 жовтня ми перейшли до дебатів, я виступив у них, але ми наполягли, щоб вони продовжили дебати. 14 листопада ми очікували, що буде останнє слово і, можливо, навіть рішення суду по цій апеляції. Але коли прокурор Дмитро Вознюк попросив для мене сім років, то присутні в залі люди обурилися. Хоча прокуратура і раніше просила такий тюремний термін. Сподіваюся, що 30 листопада буде останнє моє слово, а на початку грудня - вже і рішення.

РБК-Україна: Але в суді стверджували, що засідання зірвали люди, які голосно кричали. Ви будете 30 листопада просити присутніх не заважати роботі суду?

Юрій Павленко ("Хорт"): Минуле засідання 14 листопада не було зірвано людьми - їх крики не загрожували безпеці суддів. Логічно, що люди обурилися проханню прокурора про семирічний термін ув'язнення, і вони голосно з цього приводу висловлювалися. Коли судді вже встали і почали виходити, люди потяглися руками до пребагато шановного пану прокурору. Суддям достатньо було просто оголосити перерву на 15 хвилин, щоб всі заспокоїлися, і продовжити засідання. Але вони використовували цю ситуацію, щоб затягнути розгляд справи.

РБК-Україна: Чому ви вирішили, що судовий розгляд затягується?

Юрій Павленко ("Хорт"): Тому що у них немає готового політичного рішення, і вони чекають політичних вказівок від інших гілок влади.

РБК-Україна: Ви постійно говорите про політичний тиск на судовий процес по вам. Назвіть тоді поіменно людей, які, на вашу думку, тиснуть на суд.

Юрій Павленко ("Хорт"): Якщо взяти суд першої інстанції, то я впевнений, але, звичайно, сидячи тут я не можу нічого вам довести, що суддя Курбатова отримувала прямі політичні вказівки з Адміністрації президента. Сама вона б не приймала жодних рішень по цій справі. Крім того, коли я чую цю ахінею, що Порошенко не знає про "справу "Хорта", то я нагадую про коментарі президента, коли він приїздив до Вінниці. Коли місцеві журналісти його запитали про мене, то він відповів, що знає про цю справу, вона дуже заплутана і там скоро буде вирок. Якщо б він просто відповів, що нічого не знає про це і, мовляв, відчепіться - це одне. Але він сам стверджує, що знає про цю справу. До того ж у Вінниці вкоренилася особлива чиновницька ментальність - це люди рабської покірності і абсолютної безініціативності. Тому сподіватися, що у справі з політичною складовою місцеві суди будуть приймати рішення самостійно - це смішно.

РБК-Україна: У чому ви бачите політичну складову вашої справи?

Юрій Павленко ("Хорт"): Це роман Оруелла "1984", тільки по-вінницьки. Люди самі розуміють, що вони роблять злочин і навіть конвой знає, що я сиджу за виступ проти Порошенка з розриванням його портрета. Я впевнений, що суддя це розуміла, коли давала мені 4,5 року, вона намагалася прислужитися діючій владі. За матеріалами кримінального провадження, я не проходжу як організатор, а як один із співучасників. При цьому зазначено, що я, разом з двома людьми, вступив у змову ще з 400 невідомими слідству особами, і здійснив масові заворушення. Але нікого з цих кількох сотень вони не змогли встановити та розшукати. Вони так і не пояснили мені, за яким принципом з 400 чоловік вибрали саме одного Юрія "Хорта" Павленко, взяли його під варту, без права внесення застави, і засудили до 4,5 років в'язниці! Це комедія місцевого рівня, все розраховано на те, що не буде суспільного резонансу.

Влада до такої міри впевнена у своїй безкарності, що проводить бездарне слідство і когось просто кидають за ґрати, тримають мене у СІЗО вже протягом майже двох років. Але я раніше не судимий, немає причин мене тримати під вартою і давати реальний, а не умовний термін. Адже можна переглянути і судову практику по тих статтях, з яких мене звинувачують. До речі, за час слідства та розгляду справи вони вже кілька разів мені міняли звинувачення. Весь час мене судили за масові заворушення, при цьому ці дії нібито я зробив за попередньою змовою з групою осіб. Вже на етапі оголошення вироку перейшли до ч. 4 ст. 296 ("Хуліганство"). Але у мене ж не було ніякої зброї, я нікому не заподіяв ніяких пошкоджень, потерпілих конкретно від моїх дій немає.

РБК-Україна: У вироку зазначено, що саме ви направляли людей, щоб ті калічили і били силовиків.

Юрій Павленко ("Хорт"): Трохи не так. На питання про мою участь у цьому співробітники правоохоронних органів відповідають, що так, "Хорт" там був. Вони мене впізнали, бо я в Вінниці досить відома людина, мене бачили у ЗМІ, я досі залишаюся публічною людиною у Вінниці. Прокурор постійно намагався вивести факти таким чином, що я нібито був організатором цього всього, але таких прямих відповідей немає. Один Синявський, начальник поліції громадської безпеки, за вуха намагався притягнути версію, що я наказав людям в масках його оточити. Але при цьому він заперечує, що ті завдали йому тілесні ушкодження. Це дурість! Потрібно просто вивчити відеозапис - на ньому видно, що я прийшов ближче до 10:00, до початку запланованої сесії, практично не виступав перед облрадою і не закликав нікого йти або штурмувати що-небудь. Я коротко взяв слово тоді, коли затримали одного з учасників мітингу і мені про це сказали. Свавілля, яке тут роками відбувається, давало мені причини думати, що людину можуть вивезти кудись і не повернути. Тільки тоді я звернувся до людей і сказав, що там людину затримують і треба на це звернути увагу. При цьому я підкреслюю, що саме міліція захопила будівлю. Світко говорив, що поліцію на сесію не запрошував. Вони з'явилися за вказівкою тодішнього губернатора від Блоку Петра Порошенка Анатолія Олійника. Вони заблокували будівлю і не пускали туди громадськість. Вони хотіли змусити місцевий орган самоврядування проголосувати за відставку Світко і вибрати потрібного для губернатора і президента представника лояльної до влади сили. Це ж переворот і спроба виконавчої влади захопити орган місцевого самоврядування, це антиконституційні дії. Якщо таке в кожній області робити, то побачите, яку країну ми збудуємо. В принципі, ми вже зараз спостерігаємо - вибудовування абсолютної президентської вертикалі.

РБК-Україна: Ви думаєте, що президент Порошенко спить і бачить, щоб вас посадити?

Юрій Павленко ("Хорт"): Звичайно, ні. Але Порошенко досить було один раз сказати, щоб мене швидко посадили і він далі навіть з цим і не розбирався. Але я впевнений, що в цілому це його робота.

РБК-Україна: У вироку суду чітко вказано, що ваші дії з портретом Порошенко залишаються за вами і це прояв свободи самовираження. Тому жодних претензій у суду до вас у частині розривання портрета президента немає. Чому тоді ви постійно говорите, що сидите за те, що порвали портрет Порошенка?

Юрій Павленко ("Хорт"): Це зветься фарисейством. В обвинувальному акті і пред'явленій підозрі 4 лютого 2015 року портрет фігурував. 4 липня, коли вже висунули звинувачення, була приліплена до масових безладів і безглузда стаття 28 "Про групи осіб". Саме тоді вони прибрали з обвинувачення портрет. Але у попередньому обвинувальному акті звучало приблизно так: "Коли він виніс портрет з приймальні губернатора, він негативно висловлювався на адресу чинної влади України, щоб викликати у громадян негативне ставлення з метою спровокувати масові заворушення". Цю частину звідти викинули, щоб приховати свою зацікавленість і свій злочин. Але сам принцип того, як вони мене вибрали з 400 чоловік, неможливо приховати. Тільки людина, яка порвала портрет, з 400 людей на мітингу єдина, кого притягли до відповідальності.

РБК-Україна: У чому вас прямо звинувачують - це те, що ви кидали різні предмети у співробітників правоохоронних органів. Що саме ви кидали?

Юрій Павленко ("Хорт"): У таких співробітників правоохоронних органів треба обов'язково щось шпурляти. Інкриміновано так, що нібито Павленко кидав кілька петард і димових шашок, і вони визнані зброєю. Але в результаті дій саме цих піротехнічних засобів ніхто не постраждав, вчитайтеся уважно у вирок! Слідство стверджує, що цими діями я підштовхнув людей на те, що хтось наніс тілесні ушкодження потерпілим. Але я ніяких петард та шашок не кидав! Я не заперечую, що з натовпу хтось міг і кинути шашку або петарди. Але подивіться останні вуличні акції, навіть "Марш революції", який пройшов у Києві 21 листопада. Скільки там було підірвано петард, кинуто шашок у той же "Ощадбанк" і офіс Медведчука! Але нікого до кримінальної відповідальності не притягнуто. Не тільки тому, що лояльні до них, але й тому що це не є злочином. Навіть у всіх потерпілих, які проходять по моїй справі - забиття, синці, отруєнням сльозогінним газом. Але ніхто не отруєний димом шашки. Ми навіть можемо тут зараз запалити шашку, нюхати і нам нічого не буде.

РБК-Україна: Ви вважаєте, що у співробітників правоохоронних органів можна кидати димові шашки та петарди?

Юрій Павленко ("Хорт"): Коли вони стають злочинцями, коли вони блокують і захоплюють будівлю, щоб натиснути на депутатів і провести переворот в інтересах виконавчої влади, то що залишається громадянам? Звичайно, вони змушені здійснювати дрібне хуліганство і намагатися прорватися в облраду. Хоча вони можуть там перебувати, громада - прямий власник цієї будівлі.

РБК-Україна: Все-таки що ви кидали?

Юрій Павленко ("Хорт"): Один з учасників мітингу приніс шоколадні цукерки "Рошен". Можливо, те, що ми бачимо на відео це і є ці цукерки. Ці люди служать владі, а не виконують свої обов'язки як представники правоохоронних органів. У цьому я і бачу символізм. Якщо ви служите навіть не просто владі, а окремому олігарху, який обманом захопив владу, то тримайте від нього подарунок.

РБК-Україна: Навіщо ви тоді блокували проїзд однієї з машин?

Юрій Павленко ("Хорт"): Я не блокував його. На відеозаписі видно, що я просто підійшов до автомобіля і намагався з'ясувати, кого вони затримали і з якої причини. Але вони всі мовчали, а на мою вимогу представитися, теж не відповідали, хоча це передбачено законом. А звідки я знаю, що це, взагалі, міліціонери? У цьому злочинному місті вони разом з "тиітушками" захопили будівлю. Тут працює охоронна фірма "Гепард", і вони разом з ними затримували людину. Хоча нам, в офіційній відповіді вони вказали, що "Гепард" взагалі не брав участі в охороні громадського порядку, тобто вони взагалі там незаконно затримували людей! Але нічого я не блокував все одно - на вимогу "людини у синьому" я відійшов від машини. Те, що робили всі, намагаються повісити на одного Павленка і мене притягують за вуха до кожного з епізодів - блокування, петарди, пошкодження дверей. Усюди я фігурую як співучасник дій натовпу.

РБК-Україна: Ви закликали людей через "Народний трибунал" перед запланованою сесією прийти на мітинг і не підкорятися владі?

Юрій Павленко ("Хорт"): Це була популярна організація, і на той момент вже було кілька подібних груп з такою ж назвою. Тому я не впевнений, що це була моя публікація. Але я закликав людей вийти і захистити свої цивільні права, це базові конституційні принципи. Ось цим переворотом принцип представництва громадян у владі намагалися ліквідувати і змусити представницький орган діяти всупереч інтересам громади. Це не злочин - закликати когось прийти на мітинг! На телебаченні перед цією сесією багато активістів, не я один, закликали вінничан взяти участь в цьому мітингу і не дозволити узурпувати владу. До речі, за документами, організатором акції була ВО "Свобода". Павленко юридично не проходив як організатор і навіть фізично таку кількість людей не міг би зібрати, у мене не було таких можливостей.

РБК-Україна: Як обтяжуючу обставину, вам інкримінують попередню змову групи осіб. Кого називають в ролі ваших спільників?

Юрій Павленко ("Хорт"): Слідство стверджує, що я разом з Януарієм Шостаком, членом "Батьківщини", і Михайлом Сіранчуком, а також іншими особами, вступив у злочинну змову, щоб влаштувати масові заворушення. Але це повна нісенітниця! По-перше, у мене немає спільних інтересів із ними, я їх мало знав. Шостак досі в розшуку. Але звертаю увагу на те, що справа Сіранчука виділена в окреме провадження. У нього ті ж самі звинувачення, але для нього прокурор відразу ж попросив домашній арешт, а не утримання під вартою, як мені. Сіранчука випустили на підписку про невиїзд. На нього, як і на мене, було представлено багато позитивних характеристик, що ми обидва не судимі. При цьому йому обрали найлегший запобіжний захід, а мені найсуворіший - утримання під вартою. Відразу стає зрозуміло, що є таке бажання тримати мене під вартою і засудити, і вони покроково його реалізують. Мене спочатку місцеві кишенькові ЗМІ намагалися обливати брудом, а потім вибрали тактику замовчувати хід моєї справи. Але у Вінниці до мене ставлення 50/50, а в області, куди немає доступу цих ЗМІ, до мене ставляться набагато краще.

РБК-Україна: Одна з версій, чому вас недолюблюють у Вінниці - це ваша участь у "Народному трибуналі" у 2014 році та проведення люстрації та боротьби з корупціонерами неоднозначними методами.

Юрій Павленко ("Хорт"): "Народний трибунал" мною був створений 25 лютого 2014 року як орган Майдану для негайної боротьби з корупціонерами та проведення люстрації. Він навіть не був зареєстрованою структурою або громадською організацією. У цьому процесі була така риса, як "аристократизм духу" по Донцову. А саме мною не було сказано жодного лайливого слова представникам ожирівшої корумпованої еліти. Де я раз зірвався і говорив нецензурно, то це тільки, коли рвав портрет Порошенко...

Під час рейдів Народного трибуналу я скрізь дотримувався певної інтелігентності. Наприклад, я приходив як людина, делегована Майданом, до корумпованих ректорів. У день створення "Народного трибуналу" ми відразу відправилися до торгового інституту, який тоді очолював ректор-корупціонер. Але навіть тоді я ні до кого матом не звертався, спілкувався з заступником ректора і напряму її, і ректора Сусіденко називав корупціонерами. З часом всі ці люди пішли у відставку. Я просто запустив процес, а вони ж самі своїми діями спровокували студентів. На вченій раді понад 70% студентів визнали цього ректора корупціонером. Ми говорили студентам про те, що вони мають право на страйк і не пускати колишніх керівників на робочі місця. Ми ж їм обіцяли підтримку. Студенти через тиждень провели страйк, і під цим тиском старому керівництву довелося піти. Але погроз або насильства з мого боку не було. Іноді доводиться застосовувати так зване творче насильство по Донцову. Тобто, ми повертаємо фокус уваги суспільства до певної персони, негативний фокус, і закликаємо людей ставитися до нього, як до злочинця. Ми повинні показати всім хто є хто, а люди вже що захочуть, те і зроблять - наприклад, заблокують і не пустять когось на робоче місце.

РБК-Україна: 213 гривень збитків Вінницькій облраді - що це за шкода?

Юрій Павленко ("Хорт"): Однозначно є збиток за розбите скло - це скельця у дверях обласної ради. Вони були розбиті невідомими особами, але не Павленком. Я був статистом у тій ситуації, коли розбивали це скло. Є збиток за портрет Порошенка. Незважаючи на це, я готовий виплатити і 213 гривень, і гроші за розбите скло. Я ще готовий був 4 лютого це зробити, коли було попереднє засідання. Я готовий заплатити і за скло, і за розірваний портрет Порошенка, якщо вони вважають, що це необхідно компенсувати.

РБК-Україна: Ви вже знаєте, що будете говорити під час свого останнього слова на суді 30 листопада?

Юрій Павленко ("Хорт"): У мене є кілька начерків і сценаріїв. В одному з варіантів я акцентую увагу на самій моїй справі, відсутність правосуддя в Україні та наслідків цього для країни як такої. Україна поки що не правова держава, тут людину можна кинути за грати тільки за розірваний портрет за вказівкою якогось чиновника, виконавча гілка впливає на судову. Інший варіант повністю відірваний від всіх цих подій - я буду говорити на морально-етичну тему, про проблему вибору людини між добром і злом, про свободу волі. Можливо, побудую свою промову на аналогіях - буду говорити про інших політв'язнів в Україні, проводити паралелі з "торнадівцами", справою "31 серпня".

РБК-Україна: Ви розраховуєте, що вас виправдають чи визнають рішення першої інстанції законним і відправлять у колонію досиджувати свій термін?

Юрій Павленко ("Хорт"): Не знаю, але, швидше за все, мене засудять. Якщо це станеться, то мені на плечі звалять судимість, яка погашається протягом шести років після відбування покарання. Навіть якщо мене і випустять, - за "законом Савченко" я вже відсидів чотири роки - то буду збирати всі правові наслідки судимості. Я не зможу пояснити нікому, з яких мотивів я був засуджений. Не розраховую навіть, що коли Порошенко скине, наприклад, інший клан, в місцевих судах я зможу домогтися погашення судимості. Я не зможу тут балотуватися, ніяким чином себе реалізувати.

РБК-Україна: Ви буде звертатися до Верховного суду?

Юрій Павленко ("Хорт"): Так, ми пройдемо всі інстанції. У нас вже є рішення щодо запобіжного заходу. Мене заарештували у грудні 2014-го і апеляція залишила це рішення в силі. Ми вже опротестували це рішення у Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). 9 лютого 2016 року отримали повідомлення, що по нашій справі відкрито провадження у ЄСПЛ. Я впевнений, що рішення українського суду щодо запобіжного заходу ЄСПЛ визнає незаконним. Але всі ці роки я просидів під вартою, був позбавлений простих людських радостей, не бачився з батьками і своєю дівчиною. Ніхто мені цього не поверне ні грошима, ні вибаченнями, навіть якщо б засудили Порошенка, мені від цього легше не стало б. До того ж рішення ЄСПЛ доведеться чекати роками і, як показує практика, це не гарантує торжества справедливості.

РБК-Україна: Якщо вас все-таки відпустять, що ви будете робити у свій перший день на волі і в цілому?

Юрій Павленко ("Хорт"): В перший день я займуся якимись побутовими речами, буду спілкуватися зі своїми близькими. А в цілому я можу вже сказати, що не залишу суспільно-політичну діяльність і буду боротися все також проти корупції та за очищення влади. Але механізми я буду використовувати інші. По-перше, буде змінений формат, по-друге, я вважаю, що треба направити всі сили на зміну центральної влади - потрібно провести дострокові парламентські і президентські вибори. Щоб ми псевдоеліту змінили нарешті на еліту - це буде ключовим завданням. Звичайно, це буде вже не на місцевому рівні, тому що тут я нічого не зможу зробити.