Юрій Одарченко: "Вода в сховищах Криму майже вичерпана"
РБК-Україна: Розкажіть про постачання в окупований Крим води. Чи ведуть самопроголошені влади Криму переговори про відновлення поставок через канал? Який у них борг перед Україною? З якогось моменту, по суті, вода не надходить з материка в Крим? Наскільки це критично для Криму?
Юрій Одарченко: Зараз вода в Автономну Республіку Крим не поставляється. Вся вина за це лежить на самопроголошеній владі Криму. Як відомо, в середині весни були захоплені спорудження Північно-Кримського каналу на території автономії. Невмілі дії загарбників призвели до порушення постачання води і поставили під загрозу роботу всієї системи. Тільки героїчні зусилля працівників каналу дали змогу стабілізувати роботу, але постачання води в Крим припинилося.
Зараз влада Криму не веде з центральною українською владою ніяких переговорів. Для Криму це важливо, оскільки зараз вода в сховищах майже вичерпана. Крим не може компенсувати відсутність поставок з Херсонської області, і вже зараз у багатьох районах Криму питна вода постачається по годинах. З технічною водою все набагато гірше: "Кримський титан" і "Кримсода" на межі зупинки, а це кілька тисяч робочих місць.
РБК-Україна: Яка ситуація в Херсонській області на кордоні з Кримом? Трапляються інциденти? Якого роду?
Юрій Одарченко: Ситуація на кордоні області стабільна, але тривожна. З боку Криму сконцентровані досить серйозні сили противника, часто кордон порушується безпілотними літальними апаратами. Російські війська продовжують займати кілька кілометрів Херсонської області в районі села Стрілкове на Арабатській Стрілці. Ці території були захоплені ще в лютому-березні, і центральною владою було прийнято рішення не проводити операцію по їх звільнення до закінчення АТО.
РБК-Україна: Який настрій населення регіону, є проросійські настрої? Зафіксовані переміщення місцевого населення в Крим або в Росію? Які масштаби?
Юрій Одарченко: Жителі Херсонської області у своїй переважній більшості є справжніми вірними патріотами України. Цим вони піднесли неприємний сюрприз Росії, яка розраховувала в перші ж дні війни створити в Херсоні зону нестабільності. Але жителі області об'єдналися і разом з адміністрацією, міліцією і самообороною не дали сепаратистам навіть почати збирати свої мітинги і збори. Зараз в області сформована громадська думка: нетерпимість до сепаратистів.
РБК-Україна: Чи є спроби з боку проросійських сил втягнути Херсонську область у війну за донбаському сценарієм?
Юрій Одарченко: Щотижня в області виявляються і затримуються диверсанти і агенти впливу РФ. Здебільшого це жителі Криму і громадяни РФ. В цьому сенсі я пишаюся херсонцями та всіма жителями області.
РБК-Україна: 8 серпня 2014 р. голова кримськотатарського меджлісу Рефат Чубаров виступив за приєднання до української Автономної Республіки Крим кількох районів Херсонської області для того, щоб, за словами Чубарова, вирішувати багато питань управління АР Крим. Як Ви вважаєте, Юрій Віталійович, таке рішення може бути?
Юрій Одарченко: Я вважаю, що реалізація подібного проекту дуже малоймовірна. Крім того, я не впевнений, що місцеві мешканці будь-якого району підтримають вихід зі складу області. Херсонцям непросто дався мир у домі, тому місцевий патріотизм тут росте паралельно з національним. Думаю, громада області буде збережена.
РБК-Україна: Юрій Віталійович, весь час своєї роботи губернатором Ви поєднували цю посаду з посадою нардепа. Це майже півроку. Хіба це законно? Які у вас подальші плани? Ви підете на вибори Верховної Ради? За яким списком?
Юрій Одарченко: Будучи губернатором, я відмовився від отримання заробітної плати і всіх належних виплат державним службовцям. Чинне законодавство складено таким чином, що прямої заборони бути народним депутатом і губернатором на громадських засадах немає.
Я залишаюся в Херсоні. Я переживаю за долю області. І тепер вже з позиції депутата я зроблю все можливе для того, що б у нас був збережений мир. Врешті-решт, посади не настільки важливі: головне - це бажання приносити користь своїй країні і громаді області.
Формування списку проходить на рівні з'їзду партії, я б не хотів коментувати це заздалегідь.
Розмовляв Михайло Криволапов