ua en ru

Юнкер розкритикував намір S&P переглянути рейтинги країн єврозони

Автор: RBC.UA
Глава Єврогрупи (група міністрів фінансів країн - членів Євросоюзу, які використовують євро) Жан-Клод Юнкер піддав критиці розміщення на перегляд суверенних кредитних рейтингів 15 країн єврозони аналітиками міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor's.

Глава Єврогрупи (група міністрів фінансів країн - членів Євросоюзу, які використовують євро) Жан-Клод Юнкер піддав критиці розміщення на перегляд суверенних кредитних рейтингів 15 країн єврозони аналітиками міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor's (S&P). Свою думку з цього питання він озвучив в інтерв'ю німецьким ЗМІ, передає Reuters.

"Я не засмучений, але здивований: останнім часом для подолання кризи було докладено значних зусиль, зокрема, схвалені заходи бюджетної економії в Італії та Ірландії, - зазначив Юнкер. - Вважаю, що це необгрунтоване рішення стало результатом істотного спотворення нинішніх реалій".

Напередодні в S&P попередили, що кредитні рейтинги Австрії, Бельгії, Фінляндії, Німеччини, Нідерландів та Люксембургу можуть бути знижені на один ступінь, а інших дев'яти країн валютного блоку, включаючи Францію (з рейтингом ААА) - на одну-дві сходинки.

На перегляд з можливим пониженням поміщені довгострокові рейтинги наступних країн (в дужках дано поточний довгостроковий і короткостроковий рейтинги): Австрії (ААА/А-1 +), Бельгії (AA/A-1 +), Фінляндії (AAA/A-1+) , Франції (AAA/A-1 +), Німеччини (AAA/A-1+), Люксембургу (AAA/A-1+), Нідерландів (AAA/A-1+). На перегляд з можливим пониженням довгострокових і короткострокових рейтингів: Естонія (AA-/A-1 +), Ірландія (BBB+/A-2), Італія (A/A-1), Мальта (A/A-1), Португалія (BBB-/A-3), Словаччина (A+/A-1), Словенія (AA-/A-1+), Іспанія (AA-/A-1+).

Крім того, на перегляд з можливим пониженням був поміщений короткостроковий рейтинг Кіпру (BBB/A-3), довгостроковий рейтинг республіки вже знаходиться на перегляді. Щодо Греції, що знаходиться на межі дефолту (СС/С), подібні дії не застосовувалися.

У повідомленні наголошується, що агентство прийняло дане рішення на підставі систематичних потрясінь у фінансовій сфері Євросоюзу, які аналітики S&P спостерігають протягом останніх декількох тижнів.

Нагадаємо, 25 листопада S&P знизило на один щабель довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Бельгії з АА+ - до рівня АА, прогноз "негативний". При цьому агентство підтвердило короткостроковий рейтинг країни на рівні A-1+. Аналітики S&P відзначають, що основною причиною зниження рейтингу стали побоювання, що наслідки боргової кризи в Європі поширяться і на бельгійське держава.

У цей же день Мoody's Investors Service знизило суверенний кредитний рейтинг Угорщини на одну сходинку - до рівня Ва1 з рівня Ваа3. Прогноз за рейтингом - "негативний". Подібні рейтингові дії аналітики Мoody's пояснили низкою факторів. В першу чергу це зростання невизначеності з питань досягнення цілей фінансової політики в середньостроковій перспективі, а також врегулювання боргових зобов'язань. Виходячи з цих причин, експерти агентства ставлять під сумнів можливість уряду в короткостроковій перспективі домогтися зростання економіки.

23 листопада рейтингове агентство Fitch Ratings знизило суверенний рейтинг Португалії з BBB- "до"BB+, встановивши "негативний" прогноз по рейтингу. На початку жовтня агентство Fitch Ratings заявляло про можливе зниження рейтингу Португалії. У заяві агентства тоді підкреслювалося, що експерти будуть робити висновки за результатами виконання урядом країни програми виходу з кризи, запропонованої Європейським союзом і Міжнародним валютним фондом (МВФ). Основними елементами цієї програми є проведення приватизації, реформування банківської системи, а також переоцінка економічного зростання в середньостроковій перспективі.

Рейтингове агентство Мoody's знизило суверенний рейтинг Португалії до "сміттєвої" категорії ще в липні 2011 р.

Нагадаємо, 5 жовтня ц.р. Moody's знизило довгостроковий рейтинг державних облігацій Італії з рівня Аа2 до А2. Прогноз за рейтингом - "негативний". Основними причинами зниження рейтингу названі: підвищення ризиків країн єврозони з-за високих обсягів національних боргових зобов'язань і пов'язана з цим втрата довіри кредиторів та інвесторів.

28 вересня аналітики S&P знизили суверенний кредитний рейтинг Італії на одну сходинку - з A+ до А, присвоївши йому "негативний" прогноз. Таким чином, країна опинилася в кроці від втрати інвестиційного рейтингу.

В цілому, в кінці листопада агентство Мoody's випустило реліз, в якому попередило, що подальше посилення боргової кризи в єврозоні ставить під удар суверенні рейтинги всіх держав валютного блоку. У відсутність політичних заходів, що стабілізують ситуацію на ринку в короткостроковій перспективі, або при стабілізації ситуації на ринку через інших причин тиск на кредитні рейтинги держав єврозони продовжить рости. У документі уточнюється, що зростаючий тиск на європейських політиків і необхідність прийняття негайних дій з відновлення довіри інвесторів забезпечують додаткове навантаження. Незважаючи на те, що в цілому валютный блок являє собою економічну і фінансову силу, інституційна слабкість Європи заважає вирішенню кризи і робить негативний вплив на рейтинги держав.

Зазначимо, Європа вже досить тривалий період часу намагається боротися з борговими проблемами країн-членів, однак значних успіхів у цій боротьбі поки не видно. Першою країною, яка зіткнулася з серйозними проблемами, опинилася Греція. Поки влада ЄС намагалася врятувати одного з членів Єврозони і виділяла сотні мільярдів євро Греції, інша, але вже більш значна для Європи одиниця - Італія - виявилася в стані, близькому до грецького. До цього варто додати і боргові проблеми Ірландії, Португалії та Іспанії. Остання, за словами аналітиків, може піти по шляху Греції та Італії.