ua en ru

Ю.Трифонова: “Організм не витримає постійний 10-годинний робочий графік”

Автор: RBC.UA
Генеральний директор Українсько-Німецької клініки (УНК) Юлія Трифонова розповіла РБК-Україна про нові підходи в профілактиці і лікуванні вікових хвороб, чому чоловіки живуть менше за жінок і в якому віці необхідно починати піклуватися про своє здоров'я.

Юлія Трифонова: Не секрет, що жінки, як правило, живуть довше за чоловіків. Це підтвердилося в ході досліджень італійських вчених, коли було доведено, що клітини жінок і чоловіків по-різному реагують на стрес. Адаптуючись до стресу, жіночі клітини видозмінюються, при цьому може розвиватися процес аутофагії («самопоїдання») при загибелі клітин. А чоловічі клітини розвиваються в напрямку програмованої клітинної смерті.
За світовою статистикою, різниця між жіночою та чоловічою смертністю становить 3-4 роки. Якщо тривалість життя австрійських жінок - 85-87 років, то чоловіки там живуть 82-83 роки. І їх бабусі і дідусі в такому віці все ще соціально адекватні і фізично активні.
В Україні різниця в тривалості життя чоловіків і жінок складає 13-15 років. З одного боку, неймовірно шкода рано вмираючих чоловіків і рано овдовілих жінок, з іншого - це моральна і економічна катастрофа суспільства. Відзначу, що чоловіки, які вмирають у віці 53-62 року, помирають не тільки від травм або вбивств. А найчастіше від захворювань, які напряму пов'язані з віком, захворювань, які призводять до раннього старіння. Ці захворювання не дають нормально жити і в 30, і в 35, і в 40 років.
РБК-Україна: Чи є відмінності у ставленні до здоров'я жінок і чоловіків?
Ю.Т.: Пік фізіологічних можливостей у жінок настає в 18-21 рік, у чоловіків - в 20-23 роки. Це час, коли максимально проявляється те, що дано нам природою, батьками, генами, тобто наступає найкращий, гармонійний стан людини. І з цього вік ми й починаємо старіти, більш-менш активно.
Швидкість старіння залежить від маси факторів: спадковість, довкілля. шкідливі звички, хронічні захворювання, якість медичної допомоги, стреси і т.д. Але крім перерахованого вище, на тривалість життя радикально впливає світогляд.
Жінки за своїм світоглядом налаштовані на «довгограючі» життєві програми. Вони повинні бути гарними дівчатками, у них повинен бути чоловік, вони повинні народжувати і виховувати дітей. тобто жінка вибудовує своє життя в тривалому ритмі.
У чоловіків все по-іншому. Чоловік спрямований на короткострокову боротьбу, для нього головне - перемогти. У нібито «еталонного» чоловіка повинна бути енна кількість партнерок, він повинен виглядати героїчно: з сигарою і віскі. Однак життя далеке від подібних стандартів. Чоловік не може довго перебувати в такій боротьбі, йому треба відновлювати свій психоемоційний і гормональний баланс.
Якщо викурювати по 2-3 пачки сигарет і запивати алкоголем, то рано чи пізно відбудеться необоротне зниження розумової діяльності, депресія, еректильна дисфункція, а апогеєм цього стане збільшення маси тіла і серцево-судинні захворювання. Причиною цьому - неадекватні світоглядні стандарти, що є найбільшою проблемою для України, Росії та Білорусії.
РБК-Україна: Але ж при сучасних навантаженнях приділити час на здоров'я все складніше і складніше. Неможливо уявити собі успішної людини, що працює менше 10-12 годин на добу.
Ю.Т.: Це все соціальні стереотипи, які не підкріплені фактами. Є певний ККД розумової та фізичної діяльності. Якщо бізнесмен буде працювати протягом 12 годин на непровітрюваному приміщенні, курити при цьому, то ККД його роботи буде значно нижче, ніж якби він працював стандартні 7 або 8 годин на провітрюваному приміщенні, пив сік і чорний чай, до того ж регулярно харчувався.
У нашій країні склався стереотип про генія, який працює без зупинок і все у нього виходить, але так не буває. У всіх розвинених країнах робочий день закінчується близько 5-6 годин вечора, і європейські чи американські банкіри після закриття офісу не працюють до ранку будинку в такому ж інтенсивному режимі. У них є багато всього, на що вони переключають свою діяльність, щоб увійти в новий день відпочили - і знову зайнятися улюбленою роботою. Можна займатися, спортом, читати книги, грати в шахи, в кінці кінців - насолоджуватися родиною і своїми дітьми.
РБК-Україна: Які перші ознаки старіння і захворювань, пов'язаних з віком?
Ю.Т.: Старіння починається з мозку. Коли відбуваються перші подібні зміни, організм чітко сигналізує про збої. Один із перших таких сигналів - це порушення сну, зниження уваги, дратівливість.
Ми завжди запитуємо наших пацієнтів - як ви спите. І близько 90% чоловіків у віці від 30 і старше говорять, що сплять не дуже добре, а навіть якщо сплять, то не отримують відчуття відпочинку. Для доктора це означає, що організм пацієнта працює в дисонансі з тим ритмом, який йому закладено природою.
РБК-Україна: Які ще можуть бути наслідки вікових хвороб?
Ю.Т.: Наслідок вікових хвороб - це погіршення якості життя і скорочення її тривалості.
РБК-Україна: На що найбільше потрібно звернути увагу чоловікам?
Ю.Т.: Логічно на серцево-судинну систему. Хвороби серця і судин найбільше небезпечні для чоловіків 38-55 років.
А попередником вираженої серцево-судинної патології є еректильна дисфункція. Якщо з'являються проблеми з ерекцією, то для чоловіка це має стати сигналом, що необхідно обстежити не тільки статеву функцію, а й серце і судини. Набір маси тіла - збільшення жирових відкладень на передній поверхні живота - свідчить про гормональні порушення, про порушення обміну речовин в організмі. Герпетичні, вірусні інфекції говорять про ослаблення імунітету, що може призвести до зниження протипухлинного імунітету. Синдром хронічної втоми - батіг сучасності, і якщо після гарного сну, відпустки немає відчуття свіжості, припливу сил, то треба відразу бити у дзвони, а краще відразу йти до професіоналів, які почнуть з'ясовувати, в чому причина.
Медицина - це наука близька до математики. Якщо захворювання лікувати або займатися профілактикою, то ризики для життя знижуються в рази. Про це потрібно знати.
Важливо відзначити, що в медицині не можна гнатися за дешевизною. Ви ж не будете звертатися до безкоштовного юриста з питань вашого бізнесу! Медицина ніколи не була дешевою. Звичайно, мова йде про нормальну, якісної медицини, яка вимагає величезної кількості знань, матеріально-технічної бази, наукових розробок.
РБК-Україна: У якому віці слід очікувати перших подібних проявів старіння?
Ю.Т.: У кожного по-різному, все залежить від звичок людини. Якщо підліток вживає алкоголь і палить в 13-14 років, то такі збої у нього з'являються не в 30 років, а в 18-19, і він спочатку не дійде до піку досконалості організму.
РБК-Україна: Чи можна відновитися від вікових хвороб, чи можна обдурити вік?
Ю.Т.: Ломка стереотипів - це перший крок до нормальної, повноцінного життя. Пострадянські країни втратили культуру здоров'я і культуру здорового світогляду. Щоб бути здоровим, необхідно вести здоровий спосіб життя і знати, що відбувається в твоєму організмі. А для цього, як мінімум, два рази на рік сходити до лікарів і перевірити себе. Але, на жаль, у наших людей це викликає реакцію типу: «Я що, хворий, навіщо мені йти до лікарів?».
Мені, як лікарю, хочеться сказати, що коли ви хворі, доктора вже приходять до вас! Медицина потрібна людині не для того, щоб лікувати хвороби, а щоб зберігати здоров'я. І зберегти здоров'я легше тоді, коли хвороба не знаходиться в запущеному стані.
Нас усіх можна розділити на групи за таким показником, як «самосохранітельного поведінку». Зокрема, на цей показник впливають шкідливі звички, рівень інформованості людини, ставлення до здоров'я як до цінності, а також активність, проявлена для підтримки здоров'я.
Гендерна різниця щодо свого здоров'я видно - якщо жінки зазвичай сприймають інформацію про підтримку здоров'я, як керівництво до дії, то чоловіки частіше чекають ексцесу.
РБК-Україна: І як ви оцінюєте українських чоловіків за даним показником?
Ю.Т.: Близько 90% чоловічій популяції Україні постійно ризикують здоров'ям. Превентивне поведінка, тобто попередження хвороб, притаманне менше 1% чоловіків.
Решті притаманна модель поведінки, описувана прислів'ям «грім не вдарить - мужик не перехреститься».
РБК-Україна: Що може запропонувати Українсько-Німецька клініка для відновлення мозкової активності?
Ю.Т.: Українсько-Німецька клініка вже досить довго займається антіейджінговой медициною. УНК вже шість років є членом міжнародної, європейської та американської асоціацій медицини антистаріння. У нас багато різнопланових програм з профілактики пов'язаних з віком захворювань. Як правило, ці програми індивідуальні. І майже завжди вони починаються з повного діагностичного обстеження людини з метою виявлення та профілактики вікових захворювань. Кожна людина індивідуальна у питаннях, пов'язаних зі здоров'ям, завдяки особливостям його організму. Сьогодні якісна Медицина надає величезні можливості для вибору максимально ефективних програм з підтримки здоров'я.
РБК-Україна: Яка тривалість курсу діагностики?
Ю.Т.: Ми пропонуємо пацієнтам «Програму реальної оцінки станів твого організму - П.Р.О.С.Т.О.», яка включає в собі більше 230 різнопланових клініко-лабораторних параметрів оцінки стану організму на момент дослідження. Програма визначає хронічні захворювання і на підставі різних тестів - ті захворювання, які загрожують пацієнтам у найближчому майбутньому. Програма проходить у 3 етапи - її можна пройти за 3 дні. І на підставі цієї діагностики складається індивідуальна програма лікування. Провідний постулат охорони здоров'я свідчить, що профілактика хвороб завжди ефективніша. А для цього людина, повинна з'являтися у лікаря не менше двох разів на рік і дотримуватися здорового способу життя. Тільки тоді він може розраховувати на довге, щасливе життя. На цьому засновані всі антіейджингові стратегії.
РБК-Україна: Якщо перевести на економічну мову, то кошти, які не вклали в здоров'я сьогодні, - це втрата прибутку в майбутньому?
Ю.Т.: Це не втрата прибутку в майбутньому - це крах. Це банкрутство. Втрата прибутку означає, що можна інтенсивно попрацювати і одержати цей прибуток у майбутньому. Втрачене здоров'я не відновлюється ні за які гроші. Це кардинально відрізняє вкладення в здоров'я від інших вкладень.

Спілкувався Віталій Май, спеціально для РБК-Україна