Ю.Бойко: Пріоритетом для ЄС є газопровід Nabucco
Єврокомісія запевнила Україну у підтримці газопроводу Nabucco, заявив напередодні увечері в Брюсселі міністр палива та енергетики України Юрій Бойко на брифінгу з єврокомісаром з енергетики Гюнтером Оттінгером, повідомляє прес-служба Мінпаливенерго.
"Ми отримали досить чітку позицію, що пріоритетом для ЄС є підтримка газопроводу Nabucco", - повідомив Ю.Бойко. Міністр підкреслив, що українська сторона очікувала визначеності від ЄС в питанні підтримки Nabucco чи "Південного потоку", оскільки від цього залежать перспективи повноцінного використання газотранспортної системи України.
"Це для нас головне, це відповідний сигнал, і ми будемо продовжувати консультації з Європейським Союзом і російськими партнерами про завантаження нашої ГТС (газотранспортної системи). Це буде також аргументом для подальших дискусій", - зазначив Ю.Бойко.
За його словами, "українська газотранспортна система найбільше відповідає технічним вимогам і є економічно прибутковою з точки зору транспортування російського газу до Європейського союзу".
Ю.Бойко повідомив, що уряд України схвалив проект закону про ринок газу. За словами міністра, крім закону про газ, обговорювалися теми вступу України в Європейське енергетичне співтовариство, модернізації української ГТС і безпеки транспортування газу.
Він запевнив, що Україна готова продовжувати діалог з Європейською комісією і міжнародними фінансовими організаціями щодо модернізації української ГТС.
Раніше Ю.Бойко закликав ЄС визначитися в питанні підтримки проектів будівництва газопроводів, які повинні пройти по дну Чорного моря і стати альтернативними українському напрямку транзиту газу до Європи ("Південний потік" і Nabucco). На думку міністра, проект Nabucco не є конкурентною українському напрямку транзиту російського газу до Європи, оскільки не зачіпає ресурсну базу, що наповнює українську ГТС.
Нагадаємо, передбачається, що магістральний газопровід Nabucco повинен буде транспортувати природний газ з Середньої Азії і Прикаспійського регіону до Центральної Європи через Азербайджан, Грузію, Туреччину, Болгарію, Угорщину, Румунію і Австрію. Введення газопроводу в експлуатацію намічалося на 2011 р., проте згодом було перенесене на 2013 р. Вартість проекту оцінюється в 7,9 млрд євро. За цим газопроводом можна буде перекачувати до 31 млрд куб. м природного газу на рік.
Консорціум з будівництва Nabucco, до якого входять австрійська OMV, німецька RWE, угорська MOL, турецька Botas, болгарська Bulgarian Energy Holding, румунська Transgaz, планує ухвалити остаточне інвестиційне рішення щодо проекту до кінця 2010 р. після збору заявок від потенційних клієнтів, що дозволить судити про попит на потужності трубопроводу. Ще не підписано жодного договору з постачальниками газу для Nabucco.
Проект "Південний потік" передбачає будівництво газопроводу через акваторію Чорного моря в країни Південної та Центральної Європи. Згідно з проектом, морська ділянка газопроводу пройде по дну Чорного моря від компресорної станції "Берегова" на російському узбережжі до узбережжя Болгарії. Його загальна довжина складе близько 900 км, максимальна глибина - більше 2 км, а продуктивність - 63 млрд куб. м на рік. Запуск в експлуатацію газопроводу "Південний потік" планується в грудні 2015 р.
Варто також відзначити, що Україна за 5 місяців 2010 р. збільшила транзит природного газу по своїй території відносно аналогічного періоду 2009 р. на 32,13% - до 70 млрд 466,34 млн куб. м. Об'єм транзиту природного газу по території України в травні 2010 р. збільшився на 3,89% відносно аналогічного періоду 2009 р. і склав 9 млрд 974,79 млн куб.м. У травні 2010 р. транспортування природного газу через територію України складало 7 млрд 781,62 млн куб. м (з них в країни Західної Європи - 7 млрд 608,67 млн куб. м, в країни СНД - 172,95 млн куб. м), що в аналогічному періоді 2009 р. складало 7 млрд 608,67 млн куб. м (країни Західної Європи - 7 млрд 546,97 млн куб. м, країни СНД - 151,42 млн куб. м).