Яцек Пєхота: "Ми все ще оцінюємо Україну як корумповану країну"
Президент Польсько-української господарчої палати, колишній міністр економіки Польщі Яцек Пєхота в інтерв'ю РБК-Україна розповів про те, чому підприємці зі сходу України сьогодні активно інвестують в Польщу, про польські інвестиції в Україну і про вплив зони вільної торгівлі з ЄС на експорт українських товарів до Польщі.
РБК-Україна: Пан Яцек, наскільки нам відомо, після того, як частина східної України захопили терористи, деякі бізнесмени з Донбасу почали відкривати свої офіси в Польщі. Розкажіть про це детальніше.
Яцек Пєхота: Ті, хто до цього часу вів економічну діяльність на сході України, в Луганську, Донецьку чи в Криму, зараз опинилися в дуже складній ситуації. Вони шукають місце, куди можна було б перенести свою діяльність і куди можна було б інвестувати. Я думаю, що Польща є для них найбільш дружнім ринком завдяки культурній близькості, мовній близькості, розумінню польських реалій.
РБК-Україна: Але для бізнесменів зі східної України таким ринком могла б стати Росія: там і мова, і територіальна та ментальна близькість. Чому люди, які часто були за більш тісну співпрацю з Росією та Митним союзом, зараз обирають Польщу та Європейський союз?
Яцек Пєхота: Чому вони не йдуть в Росію? Я думаю, що відповідь треба шукати в економічній площині, перспективи розвитку.
Європейський союз, незважаючи на внутрішню кризу, є економічним організмом, який розвивається найдинамічніше. Тут величезні перспективи. Входження в Польщу означає доступ до 500-мільйонного ринку споживачів усього Європейського союзу, і саме це є тим притягальним магнітом.
Польща переживала наплив іноземних інвестицій, коли наша перспектива членства в ЄС стала очевидною. Всі, хто інвестував в Польщу, знав, що зможуть без обмежень продавати на ринку Європейського союзу. А Україна зараз знаходиться в такому переломному моменті.
Ми оцінюємо Україну як корумповану країну, як країну з несприятливим для підприємців регулюванням, як країну з несприятливою податковою системою. Але ми також знаємо, що вже скоро все буде рухатися в напрямку переходу до регулювання, яке є в ЄС. Принаймні, я на це сподіваюся.
Якщо Україна наближатиметься до регулювання, яке є в ЄС, то ситуація буде все більш сприятливою для підприємців. Ті біженці з Донецька чи Луганська вже хочуть бути в Європі, тому що якщо вибирати, то вибирати Європейський союз, а не західну чи центральну Україну.
Вони були проти ЄС, бо їм здавалося, що можна перебувати в цьому близькому російському регулюванні, в такій системі, в якій є розклади, позиція, доступ до когось, а не економічні підстави впливають на рішення про те, чи робити бізнес. Що тут говорити... Тому для тих, хто сидів там, на сході, російський клімат був ближче. А коли вже вирішувати про те, де починати з нуля, не маючи ані розкладів, ані позицій на місцевому рівні, то Європейський союз є найкращим місцем для інвестування, ніж Росія.
РБК-Україна: Але чи будуть ці підприємці конкурентоспроможними на польському ринку і на ринку ЄС? Чи зможуть вони працювати за іншими правилами, враховуючи те, що в Україні бізнес працює в умовах корупції? Чи не принесуть вони елементи корупції в Польщу?
Яцек Пєхота: Ми цього не боїмося, тому що боремося з корупцією дуже ефективно. Правда полягає в тому, що немає країни, в якій не було б корупції, питання тільки у її рівні.
Ми вже маємо настільки прозоре регулювання, настільки прозорі механізми, настільки інтенсивно діючу антикорупційну систему, що ми не боїмося, що такий корупційний досвід буде принесений в Польщу. А чи впораються вони залежить від того, чи зможуть вони знайти хороших партнерів у Польщі, найняти хороші кадри, і тоді - український чи це капітал, або капітал, який відбувається з інших напрямків, має вторинне значення. У нашій правовій системі, в економічній системі ми не розрізняємо, в чиїх руках власність, отже, все залежить від уміння знайти хороші кадри і в цілому знаходження себе в польських реаліях. Я думаю, що шанси у них є.
РБК-Україна: Розкажіть детальніше, в які сектори економіки Польщі інвестують бізнесмени зі сходу України? Наведіть якийсь приклад.
Яцек Пєхота: Прикладом фірми, яка зараз у Польщі інтенсивно рекламує свою діяльність, шукає можливості розвитку, є український завод ім. Фрунзе, який працює в газовому секторі і був виконавцем для "Газпрому" на багатьох ринках, але "Газпром" позбавив його контрактів. Зараз цей завод шукає своє місце в Європі і, звичайно, що це почалося з присутності в Польщі.
РБК-Україна: Скажіть, про який обсяг інвестицій йдеться?
Яцек Пєхота: Ми не ведемо таких підрахунків. З українськими інвестиціями взагалі дивна ситуація, тому що раніше ми мали справу з інвестицією "Індустріального союзу Донбасу", який колись був під контролем українців, а зараз під контролем росіян. Таким чином, український суб'єкт, який інвестує в Польщу, але знаходиться під контролем російського капіталу.
Крім того, частина українських фірм інвестує в Польщу через закордонні ринки, зокрема через Кіпр. Так вже склалася українська система. Адже небезпідставно найбільшим інвестором в Україну є Кіпр. Зрозуміло, що йдеться про реінвестування українського капіталу.
На жаль, ця проблема досі існує в Україні - регулювання, яке не сприяє навіть українським інвестиціям в Україні. Частина польських інвесторів також інвестує в Україну через Кіпр. Я думаю, що це великий виклик для українського уряду та парламенту, щоб якомога швидше створити сприятливе регулювання для інвесторів, щоб не треба було тікати з капіталом України.
РБК-Україна: Який сьогодні обсяг польських інвестицій в Україну та українських інвестицій у Польщі?
Яцек Пєхота: Польські інвестиції в Україну становлять близько 900 млн дол. Що ж стосується українських інвестицій у Польщі, то є проблема з тим, як їх рахувати, бо якщо вважати також інвестування через Кіпр, якщо рахувати інвестиції "Індустріального союзу Донбасу", то йдеться приблизно про такий же обсяг. Якщо ж говорити про інвестиції безпосередньо з України, то йдеться всього про декілька десятків мільйонів доларів.
РБК-Україна: Які тенденції протягом останнього року?
Яцек Пєхота: протягом останніх двох років відбувається зменшення прямих інвестицій з-за кордону в Україну через ситуацію тут, через погрози, зокрема і через анексію Криму.
В останні роки немає нових інвестицій з Польщі в Україну. Треба чесно сказати, що польські інвестори чекають того переломного моменту, коли можна буде сказати, що вибір українського суспільства, декларації уряду і парламенту починають втілюватися в життя. Поки ж маємо справу з обіцянками, з програмами реформ, а не з конкретними реформами.
РБК-Україна: Скажіть, будь ласка, як скасування експортних мит для українських товарів вплинула на товарообіг між Україною і Польщею?
Яцек Пєхота: Зона вільної торгівлі є, власне, тим відкриттям кордонів для товарів. На жаль, дію зони вільної торгівлі було відкладено до 2015 р. через економічну ситуацію в Україні, відносини з Росією, залежність від російського ринку. Натомість Європейський союз вирішив в односторонньому порядку скасувати мита для українських товарів і відкрити кордон для товарів з України. Протягом останніх 8 місяців польський експорт впав в Україну приблизно на 20 з гаком відсотків. При цьому останнім часом зріс український експорт у Польщу. Відкриття кордонів для українських товарів уже впливає на зростання українського експорту в Польщу.
Однією з причин, чому впав польський експорт в Україну, є девальвація гривні. Польські товари перестали бути привабливими в Україні, тому що просто подорожчали. Це також стосується прикордонного обігу, тому що наші товари для українців після девальвації гривні стали значно дорожче. Зате для нас українські товари стали дешевшими.
Розмовляла Тетяна Шпайхер