ua en ru

Японський дослідник створив струни для скрипки з павутинного шовку

Автор: RBC.UA
Японському досліднику вдалося сплести з павутинного шовку струни для скрипки.

Японському досліднику вдалося сплести з павутинного шовку струни для скрипки, передає ВВС.

Ці струни мають, за відгуками критиків, м'який і глибокий звук в порівнянні зі звичайними, які виготовляються із сталі або тваринних сухожиль.

Співробітник медичного університету Нара Сігеесі Осакі вже давно цікавиться механічними властивостями павутинного шовку. Зокрема, він вивчав фізичну природу павутинних волокон, визначивши їх міцність на розрив і інші властивості в статті, опублікованій в 2007 р.

Йому вдалося удосконалити метод одержання великої кількості таких волокон від павуків, що розводяться в неволі. А тепер він звернувся до застосування цього цікавого матеріалу.

Осакі використовував для отримання волокон павутини 300 самок павуків виду Nephila maculate, які відомі складною архітектурою створюваної ними павутини. При виготовленні скрипкової струни дослідник сплітав з 3-5 тис. окремих волокон в жилу, в якій волокна орієнтовані в одному напрямку. Кожна струна потім складалася з трьох таких жил, які запліталися в протилежному напрямку.

Потім Осакі зайнявся виміром їх міцності на розрив - це найважливіший параметр для скрипалів, які не люблять, коли струни рвуться при грі. Павутинні струни виявилися менш міцними на розрив, ніж традиційні жильні струни, які рідко використовуються, але міцніше, ніж нейлонові з алюмінієвим напиленням.

Дослідження за допомогою електронного мікроскопа показали, що павутинні струни мають в розрізі абсолютно круглий профіль, що складається з волокон, які набули різноманітні форми, але при цьому тісно примикають один до одного, не залишаючи проміжків.

Сам Осакі вважає, що саме ця властивість павутинних струн надає їм міцність і унікальні акустичні якості. "Кілька професійних скрипалів повідомили мені, що павутинні струни створюють унікальний тембр", - заявив дослідник.