Японські компанії можуть бути звільнені від санкцій США за торгівлю з Іраном
Влада Японії розраховує мінімізувати негативний вплив на економіку країни, яку можуть нанести нещодавно введені США санкції відносно Ірану. Відповідну заяву зробив міністр економіки і промисловості Японії Юкіо Едано, передає Reuters. "Ми маємо намір прийняти необхідні заходи, проаналізувавши дії міжнародного співтовариства, - зазначив Юкіо Едано. - Ми розраховуємо мінімізувати вплив санкцій щодо Ірану на японську і глобальну економіки".
В даний час Японія імпортує з Ірану близько 10% споживаної країною нафти. У Токіо стурбовані тим, що санкції можуть негативно позначитися на нафтовому секторі іранської економіки, що викличе подорожчання "чорного золота". За даними обізнаних джерел, Японія розраховує домовитися з США про звільнення компаній країни від санкцій з боку Вашингтона за торговельне співробітництво з Тегераном. Раніше аналогічні плани озвучили в міністерстві енергетики Туреччини.
Нагадаємо, напередодні Нового року Президент США Барак Обама затвердив пакет нових обмежувальних заходів щодо Ірану, які покликані зменшити доходи Тегерана від торгівлі нафтою. Згідно з прийнятим законом, фінансові інститути і компанії, які продовжують вести операції з Центральним банком Ірану, автоматично втратять доступ до американської банківської системи.
При цьому документ дозволяє Обамі звільняти від санкцій компанії, які базуються в країнах, що істотно звузили свою співпрацю з Іраном, а також у тих випадках, коли це суперечить національним інтересам США або дестабілізує міжнародний енергетичний ринок.
Нагадаємо, 21 листопада 2011 р. США, Великобританія і Канада оголосила про введення відносно Ірану односторонніх санкцій, спрямованих проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки. При цьому влада Франції запропонувала ввести нові "безпрецедентні" санкції, у тому числі заморозити активи Центрального банку Ірану, а також припинити закупівлю іранської нафти.
Причиною нових санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій повідомлялося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині. США, Ізраїль і низка країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить виключно мирний характер.
7 грудня 2011 р. країни ЄС досягли консенсусу з питання нафтового ембарго відносно Ірану.
Компенсувати відсутність іранської нафти країнам ЄС можуть Саудівська Аравія та інші країни нафтового картелю. Зараз йдуть переговори про додаткові поставки. У 2010 р. Євросоюз щодоби купував приблизно 450 тис. барелів іранської нафти, причому 70% цих поставок припадало на частку Італії та Іспанії.
Міністр нафтової промисловості Ірану Ростам Касемі раніше заявляв, що європейське ембарго "ніяк не позначиться на економіці країни, оскільки головні споживачі палива перебувають у Східній Азії. На думку іранської влади, заборона на імпорт нафти має виключно політичний характер, і тільки зашкодить глобального ринку.
Однак 2 січня під впливом посилення санкцій з боку США та інших західних країн стосовно Ірану курс ріала до долара США за один день впав приблизно на 15%. В обмінних пунктах курс ріала до долара США становив 17,8 тис. до 1.
Обстановка загострилася 27 грудня 2011 р., коли перший віце-президент Ірану Мохаммад Реза Рахімі повідомив, що ВМС країни заблокують прохід танкерів з Ормузської протоки, якщо Захід введе санкції стосовно нафтової галузі Ірану. Вслід за цим в район навчань іранських ВМФ поблизу Ормузської протоки увійшла американська ударна група бойових кораблів. Пізніше Іран погодився не блокувати протоку.
Транспортування більшої частини нафти, що експортується з Саудівської Аравії, Ірану, Об'єднаних Арабських Еміратів, Кувейту і Іраку, а також майже всього зрідженого природного газу (ЗПГ) з Катару (найбільшого експортера ЗПГ) здійснюється по Ормузській протоці, що з'єднує Оманську затоку на південному сході з Перською затокою на південному заході. На нього припадає 33% глобального експорту нафти і 40% глобального експорту нафтопродуктів по морю.
Нагадаємо, 31 грудня повідомлялося, що Іран готовий відновити зі світовими державами переговори з питання про свою ядерну програму у форматі 5+1.