Янукович зустрінеться з Путіним, коли Україна буде готова прийняти умови Росії щодо відносин з МС, - джерело
Зустріч Президентів України і Росії Віктора Януковича і Володимира Путіна з приводу відносин з Митним союзом відбудеться, коли Україна буде готова прийняти умови Росії. Про це пише "Комерсант-Україна".
У Кремлі стверджують, що ще в ніч на вівторок стала очевидною безглуздість запланованої зустрічі Януковича і Путіна, після чого сторони домовилися відмовитися від неї. "Наша позиція в цьому питанні принципова. Як тільки Україна буде готова прийняти російські умови, тоді і відбудеться зустріч", - резюмувало джерело в Адміністрації Путіна, не уточнивши, чиії позиції - українській чи російській - відповідав пакет документів, підготовлених до підписання главами держави в рамках запланованого візиту.
Джерело повідомило, що деталі зустрічі трималися в таємниці - МЗС двох країн були фактично усунені від підготовки, весь діалог проводився на рівні Адміністрацій Президентів Росії та України. При цьому, за словами співрозмовника, при підготовці до візиту Київ демонстрував готовність до підписання пакету документів, але в Москви залишалися сумніви з приводу готовності України виконувати взяті на себе зобов'язання.
Читайте також: Зустріч Януковича і Путіна перенесли на невизначений термін
"До вечора понеділка Київ продовжував переконувати нас переглянути нині чинний газовий контракт, не даючи при цьому гарантій вступу до Митного союзу, - говорить співрозмовник. - Ми ж позначали свою позицію: якщо не буде юридичних гарантій вступу, то мови про перегляд газових угод бути не може". За його даними, Україна пропонувала свій вступ до ЄврАзЕС з обіцянкою продовжити інтеграцію в МС після ліквідації всіх перешкод, в тому числі конституційних обмежень. Але цього Москві виявилося недостатньо.
У Кремлі пам'ятають, що один з колишніх членів ЄврАзЕС - Узбекистан - свого часу призупинив членство в цій організації. Україна, отримавши жадану знижку на газ, також могла б відмовитися від продовження процесу вступу до МС, а згодом за прикладом своїх узбецьких колег і зовсім вийти з ЄврАзЕС.
Офіційно перенесення візиту Януковича до Москви пояснили необхідністю проведення додаткових консультацій на експертному рівні.
Нагадаємо, сторони почали підготовку до візиту Януковича в Москву на початку осені. Його дата багаторазово змінювалася, статус понизився спочатку з державного до офіційного, а потім і зовсім до робочого, а тривалість зменшилась з двох днів до кількох годин.
Народний депутат від Партії регіонів Ганна Герман заявила, що візит обов'язково відбудеться, але пізніше. За версією Герман візит відклали у зв'язку з необхідністю доопрацювати документи по тих рішеннях, які будуть ухвалені в ході зустрічі Путіна і Януковича.
Народний депутат з фракції Партії регіонів Сергій Ківалов озвучив свою версію подій. За його словами, відміна візиту Януковича до Москви пов'язана з проведенням З'їзду суддів Російської Федерації.
Читайте також: Україна повинна знайти взаємодію з ЄС і МС, - Азаров
Позафракційний депутат Петро Порошенко також упевнений, що скасування візиту Януковича пов'язана з вирішенням російської сторони. "Чому був відмінений візит - краще запитати у Володимира Путіна", - сказав Порошенко.
В опозиції вважають, що скасування візиту Януковича до Москви пов'язане з неможливістю остаточно домовиться щодо газу.
"За нашою інформацією, Президент України Віктор Янукович фактично в останні хвилини скасував візит до Москви, тому що остаточно не вдалося домовитися щодо газу. Росія погоджувалася надати знижку лише в разі декларації України щодо готовності вступити до Митного союзу. Зрозуміло, це суперечить закону про внутрішню і зовнішню політику, тому Янукович не міг на це піти. В Москві мова мала йти про підписання окремих договорів, зокрема щодо готовності об'єднувати газотранспортні та енергетичні потужності двох країн, що також суперечить нашому членству в Європейській енергетичній хартії. Тож візит було скасовано", - сказав народний депутат із фракції "Батьківщина" Андрій Павловський.
Арсеній Яценюк навіть пообіцяв, що опозиція купить Президенту квитки до Брюсселю. "Ми вважаємо, що в найкоротші терміни Україна повинна підписати угоду про створення зони вільної торгівлі та політичну асоціацію з нашими європейськими партнерами. Нам потрібні не ціни на газ. Нам потрібні цінності ... Ми не хочемо в Радянський союз - ми вже там були" , - заявив Яценюк.
Читайте також: Україна шукає модель співпраці з МС, що не суперечить асоціації з ЄС, - МЗС
Як раніше повідомлялося, у Кабінеті міністрів очікують створення робочої групи з підготовки до вступу в Євразійське економічне співтовариство. Адаптацію норм Митного союзу (МС) до свого законодавства Київ розраховує провести з застереженнями, хоча нинішня нормативна база МС цього не допускає. Однак підписати договір про приєднання до Митного союзу неможливе навіть з тієї причини, що він потребує затвердження Кабінетом міністрів, склад якого поки не сформований.
Найбільш вигідною для Києва зміною має стати зниження вартості російського газу для України. Конкретні параметри нового газового договору сторони не розголошують.
Між тим, потепління російсько-українських відносин, заявили виданню "Комерсант-Україна" джерела в МЗС, можуть вплинути на підписання угоди про асоціацію (УА) України з Євросоюзом. Втім, деякі експерти дотримуються думки, що заяви про можливий вступ до МС ніколи не переростуть у конкретні дії.
Тезу про те, що Україна планує "часткове приєднання" до норм МС, Віктор Янукович ввів у політичний побут після зустрічі з Володимиром Путіним на саміті СНД в Ашхабаді, і потім неодноразово повторював її. Така позиція офіційного Києва викликала подив експертів. "Згідно з нормативно-правовій базі МС, приєднання до окремих його договорами або до окремих положень таких договорів неможливо. Країна, яка бажає вступити до МС, повинні приєднатися до всіх його договорами в повному обсязі", - говорилося в заяві громадської ради МЗС України.
Читайте також: У Росії сподіваються, що Україна до 2015 року буде в Митному союзі
Варто також зазначити, що 13 грудня ц.р. Президент України Віктор Янукович у своєму відеозверненні до Верховної Ради висловив упевненість, що в 2013 р. Україна одночасно зблизиться з Європейським союзом і Митним союзом.
Митний союз у рамках Євразійського економічного співтовариства - форма торговельно-економічної інтеграції Білорусії, Росії та Казахстану, що передбачає єдину митну територію, в межах якої у взаємній торгівлі товарами не застосовуються мита та обмеження економічного характеру, за винятком спеціальних захисних, антидемпінгових і компенсаційних заходів.