ua en ru

Янукович: В балансі "Нафтогазу" є близько 6 млрд дол. у вигляді збитків

Автор: RBC.UA
У балансі "Нафтогазу України" на сьогодні є близько 6 млрд дол. у вигляді збитків. Про це заявив Президент України Віктор Янукович в рамках XV саміту Україна-ЄС, передає кореспондент РБК-Україна.

У балансі "Нафтогазу України" на сьогодні є близько 6 млрд дол. у вигляді збитків. Про це заявив Президент України Віктор Янукович в рамках XV саміту Україна-ЄС, передає кореспондент РБК-Україна.

"Думаю, що ви знаєте, фінансового балансу "Нафтогазу" немає... не дивлячись на знижку на газ за Харківською угодою, близько 3 млрд дол., ми маємо сьогодні близько 6 млрд дол. в балансі "Нафтогазу" у вигляді збитків. Це лягає вантажем на фінансову систему України і державний борг. Фактично - це знищення країни. Ви мене запитаєте, в якому стані переговори з Росією? Складному! Чим закінчаться переговори - складно сказати. Ми не сприймаємо, коли газові сховища відкривають у Сербії в рамках будівництва "Північного" і "Південного потоків". Фактично це говорить про те, що цінність ГТС девальвує... У нас є загроза втрати транзиту. І ми сьогодні пропонуємо ЄС та Росії створити газовий консорціум, щоб були гарантії прокачування газу... Адже наша унікальна ГТС потребує модернізації... а кошти для її модернізації лягають на плечі громадян. Це відкрита пропозиція, вона не нова, ми її формували ще 2003 році... але сьогодні вона стала як ніколи актуальною", - заявив глава держави.

Зазначимо, раніше Президент України заявляв, що Україна продовжує модернізацію ГТС за підтримки ЄС.

"Ми продовжуємо модернізацію ГТС за підтримки ЄС і європейських інституцій. Я сподіваюся, що сьогоднішня дискусія дасть новий імпульс в наших відносинах. Ми розглянули сьогодні нашу спільну заяву і погодили його", - сказав він.

У свою чергу президент Європейської Ради Херман ван Ромпей запевнив: "Ми готові надати допомогу в модернізації ГТС, і ми сподіваємося, що енергетична політика України буде базуватися на європейських принципах".

Глава Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу повідомив, що ЄС готовий допомогти Україні в модернізації ГТС. "Ми готові допомогти Україні в модернізації газотранспортної системи. Ми очікуємо, що правила, за якими працює Україна, будуть відповідати правилам енергетичної організації. Ми працюємо з Україною з міжнародними фінансовими організаціями, щоб досягти конкретного прогресу в справі модернізації ГТС", - заявив Баррозу.

Нагадаємо, 9 грудня голова фракції Партії регіонів у ВР Олександр Єфремов заявив, що у разі запуску Південного потоку і повного запуску Північного потоку українська ГТС буде прокачувати тільки 40 млрд куб. м в рік.

"Якщо ми будемо продовжувати цю політику, то через якийсь проміжок часу нашою ГТС будуть займатися не газовики, а брухтярі. Є конкретні цифри. До сьогоднішнього дня ГТС може прокачувати 120 млрд куб. м газу в рік, і це робиться, але за умови введення Північного, а потім і Південного потоку, в кращому випадку, те, що буде проходити через нашу систему - 40 млрд куб. м на рік", - сказав Єфремов.

За словами Єфремова, такі обсяги насилу дозволять утримати ГТС на рівні рентабельності, тому Україна продовжує активні переговори про створення газотранспортного консорціуму.

Зазначимо, в листопаді компанія Mott MacDonald оцінила, що разом з ремонтом магістральних газопроводів, компресорних станцій і встановленням нових газовимірювальних агрегатів, а також сучасної системи управління ГТС реконструкція і модернізація обійдеться Україні мінімум в 4,8 млрд дол. за семирічний період. При цьому пріоритезація проектів заснована на порівняно недорогих ремонтах, що дозволить утримати газотранспортну систему України в нормальному робочому стані до повної модернізації. Для цього Mott MacDonald рекомендує протягом найближчих восьми-десяти років інвестувати (освоїти) мінімум 2,8 млрд дол. в минипроекты. Ці кошти необхідні для підтримки системи в робочому режимі.

В "Газпромі" повідомили, що після запуску газопроводу "Північний потік" українська газотранспортна система може бути заповнена лише в разі зростання попиту на газ у Європі. Проте експерти не прогнозують зростання попиту на тлі боргової кризи в єврозоні.

Зазначимо, сьогодні Єфремов також повідомив, що 20 грудня Янукович обговорить газове питання з керівництвом РФ. "У нас є надія, що 20 грудня в Москві буде можливість нашим главам держав ще раз поговорити про ціну на газ", - сказав Єфремов. Він додав, що "є можливість, щоб було прийнято позитивне рішення щодо ціни на газ".

Нагадаємо, 14 грудня, перший віце-прем'єр-міністр, міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв заявив, що в державному бюджеті на 2012 р. закладена ціна на газ у розмірі 416 дол. за 1 тис. куб. м. Він зазначив, що переговорний процес з Росією по газу ще не закінчений.

2 листопада ц.р. прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що ціна російського газу для України без урахування "харківської знижки" - 546 дол. за 1 тис. куб. м. Він також додав, що Німеччина, наприклад, купує газ за ціною 346 дол. за 1 тис. куб. м, перебуваючи на 2 тис. км далі від кордонів Росії, ніж Україна.

Цікаво, що 12 грудня голова правління "Газпрому" Олексій Міллер після зустрічі з Бойко заявив, що "Газпром" і "Нафтогаз" не підпишуть угоду про нові ціни на російський газ для України до кінця грудня 2011 р. "Новорічних подарунків не буде", - зазначив Міллер.

В останні дні українська і російська сторони за допомогою преси дали зрозуміти, що російський газ для України в наступному році, ймовірно, буде коштувати не менше 400 дол. та тисячу кубометрів. Це може означати, що на українсько-російському газовому фронті, де анонсувалася близька "мирна угода", виникли певні ускладнення.

Слід зазначити, на початку листопада Янукович заявив про те, що на сьогоднішній день збитки НАК "Нафтогаз України" становлять близько 20 млрд грн. "Сьогодні у нас незбалансований "Нафтогаз України", який має збитки близько 20 млрд грн", - сказав Президент.

Чистий збиток НАК "Нафтогаз України" за 2010 р. за міжнародними стандартами фінансової звітності зменшився в порівнянні з 2009 р. на 46,45% - до 12 млрд 155 млн грн.