ua en ru

Янукович: Україні необхідна стратегія гуманітарного розвитку

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович вважає, що в питанні охорони національної культурної спадщини не можна обмежуватися лише удосконаленням законодавства, а потрібно розробити стратегію гуманітарного розвитку сучасної України. Про це він заявив в ході сьогоднішнього розширеного засідання гуманітарної ради при Президенті України, передає кореспондент РБК-Україна.

Президент України Віктор Янукович вважає, що в питанні охорони національної культурної спадщини не можна обмежуватися лише удосконаленням законодавства, а потрібно розробити стратегію гуманітарного розвитку сучасної України. Про це він заявив в ході сьогоднішнього розширеного засідання гуманітарної ради при Президенті України, передає кореспондент РБК-Україна.

"У цих і багатьох інших питання гуманітарного характеру ми не можемо обмежуватися лише удосконаленням законодавства. За великим рахунком, перед нами стоїть відповідальне завдання розробки стратегії гуманітарного розвитку сучасної України. У зв'язку з цим вважаю за необхідне розробити механізм громадського обговорення проблем соціально-гуманітарної сфери. Ця галузь дійсно потребує підвищеної уваги, оскільки має величезний вплив на духовну самосвідомість наших громадян, на історичну пам'ять українського народу, на загальний стан всього суспільства", - сказав Янукович.

Президент упевнений, що ігнорувати існуючі соціально-гуманітарні проблеми не можна, оскільки це веде до втрати громадських орієнтирів, деморалізації і створює підґрунтя різноманітних конфліктів, а "їх ефективне вирішення сприяє консолідації, культурній єдності, а також матеріальному добробуту країни". Янукович впевнений, що пошук консенсусу і взаємного розуміння - єдиний вірний напрямок на цьому шляху, тому слід закликати до конструктивного діалогу найширші кола українського суспільства.

Також Янукович торкнувся питання збереження культурних цінностей. Зокрема він запропонував приватним колекціонерам продемонструвати надбання своїх колекцій, куди потрапили об'єкти культурної спадщини.

"Актуальним залишається питання збереження цінностей, і зокрема археологічних. Відомим є факт зберігання їх великої кількості в приватних колекціях. Я думаю, необхідно знайти розумний баланс інтересів громадянського суспільства, держави і приватних колекціонерів для забезпечення збереження об'єктів археологічної спадщини, а також включення пов'язаних з ними рухомих предметів, у науковий обіг, легалізації приватних археологічних колекцій та їх оприлюднення та використання в музейних фондах України", - сказав Президент.

Він вважає, що "цілком обґрунтованим є припущення, що в більшості випадків археологічні предмети потрапили в приватні колекції в результаті несанкціонованих розробок або розкопок".

При цьому, вважає Президент, необхідно констатувати факт зростання попиту на артефакти і розширення мережі їх незаконного видобутку шляхом руйнування нерухомих археологічних об'єктів.

"Така практика є неприйнятною, оскільки тягне за собою втрату безцінних для історії держави і всього людства об'єктів археологічної спадщини і негативно позначається на іміджі України", - сказав Янукович.

Президент наполягає на завершенні всеукраїнського аудиту національної культурної спадщини.

"Перш ніж перейти до реформування законодавства у сфері збереження національної культурної спадщини, необхідно завершити її всеукраїнський аудит, який я доручив розпочати на засіданні гуманітарного ради у червні цього року. Розраховую, що Міністерство культури забезпечить виконання цього доручення в найкоротші терміни", - відзначив Янукович.

За його словами, на сьогоднішній день відсутність чіткої державної політики у сфері збереження національної культурної спадщини, що не тільки матеріальної, але й духовної, представляє велику загрозу.

"У зв'язку з цим окремо хочу відзначити, що з моменту вступу в 2008 р. для України конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини (законопроект "Про охорону національної культурної спадщини"), вперше вирішується питання кваліфікації, фіксації, реєстрації і зберігання нематеріальних культурних цінностей", - сказав Янукович.

За його словами, цей законопроект може бути схвалений як спрямований на систематизацію нормативно-правової бази у сфері охорони культурної спадщини, чітко що окреслює пріоритети і визначає механізми реалізації державної політики в цій сфері, а також відповідає принципам, закладеним у ратифікованої Україною міжнародної конвенції.

"На мою думку, даний законопроект може бути запропоновано для прийняття Верховною Радою України, і далі ми будемо працювати з ним вже у Верховній Раді", - сказав Президент.

Міністр культури України Михайло Кулиняк на цьому ж засіданні повідомив, що Мінкультури розробило законопроект "Про національну культурну спадщину", що забороняє приватизацію культурних об'єктів і приступило до розробки Концепції стратегії культурної політики.

"Міністерство культури напрацьовує з Національними інститутом стратегічних досліджень у своїй частині проект Концепції нової стратегії культурної політики. Головною тезою цієї концепції є те, що культурна... гуманітарна політика є частиною державної безпеки в плані осмислення національних інтересів....Всі напрацювання проводяться... відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН "Культура і розвиток", - сказав Кулиняк.

На першому місці в проекті Концепції, за словами міністра, знаходиться охорона культурної спадщини, оскільки "наші пам'ятки роблять Україну впізнаваною на культурній карті Європи і світу, адже в нашій державі понад 146 тис. нерухомих пам'яток архітектури, а це, до речі, більше ніж в Росії і сусідній Польщі".

За словами Кулиняка, чинне законодавство щодо охорони культурної спадщини не відповідає вимогам часу і не враховує останні міжнародні зобов'язання України, тому "Міністерством культури розроблено проект закону України "Про національну культурну спадщину". Цей документ не просто об'єднує три діючі закони - про охорону культурної спадщини, про охорону археологічної спадщини і про ввезення, вивезення та повернення культурних цінностей, "у цьому законі вперше в українському законодавстві чітко прописана захист світової спадщини Юнеско, а також вперше береться під захист нематеріальне культурна спадщина - наші пісні, традиції, обряди", - сказав міністр.

Також, за словами міністра, цей законопроект "законодавчо закріплює за археологічними пам'ятками статус національної спадщини і повністю виключає можливість їх приватизації". "Тобто під захист закону потрапляють не тільки нерухомі археологічні об'єкти, але і всі археологічні колекції. Вони включаються до державної частини музейного фонду з відповідним контролем і відповідальністю за їх цілісністю. І чи не найголовніше - закон пропонує відновити археологічну експертизу при відведенні землі під будівництво і посилити відповідальність за порушення законодавства для охорони культурної спадщини", - зазначив міністр культури.

Зазначимо, крім відсутності скоординованої державної політики в питанні гуманітарного розвитку у держави немає грошей на приведення в порядок об'єктів культурної спадщини. Як заявив раніше перший заступник голови Державної служби з питань національної культурної спадщини Віктор Вечерський, для проведення першочергових реставраційних робіт на об'єктах культурно-історичної спадщини тільки одного Києва необхідно 2 млрд грн щорічно.