ru ua

Янукович: Україна в 2013 р. буде імпортувати менше 27 млрд куб. м російського газу

Автор: RBC.UA
Україна в 2013 р. імпортує менше 27 млрд куб. м російського газу. Про це Президент України Віктор Янукович сказав в інтерв'ю для програми "Вечори з Віталієм Коротичем".

Україна в 2013 р. імпортує менше 27 млрд куб. м російського газу. Про це Президент України Віктор Янукович сказав в інтерв'ю для програми "Вечори з Віталієм Коротичем".

Президент зазначив, що Україна продовжить працювати над збільшенням видобутку власного газу і буде шукати альтернативні джерела постачань енергоносіїв.

"Ми підняли видобуток власного газу, і в нас є надія, що ми будемо з року в рік по мільярду, півтора, два піднімати видобуток власного газу. Альтернативні джерела поставок газу в Україну ми будемо, безумовно, шукати. І не тому, що хочемо псувати відносини з Росією. Ні, у нас немає зайвих грошей, щоб платити... Якщо ми не домовимося зараз, не знайдемо шлях вирішення цього питання, безумовно, ми будемо змушені йти своїм шляхом. Ми повинні шукати альтернативу, і вона буде", - підкреслив глава держави.

Янукович підкреслив, що українська влада не пішла шляхом підвищення ціни на газ для споживачів, як це пропонує МВФ. "Ми не можемо знижувати рівень життя людей. Ми повинні його підвищувати. Це наш обов'язок", - сказав він.

Президент також додав, що Україна працює над збільшенням видобутку вугілля і впровадженням технологій заміщення вугільних сумішей. Разом з тим, сказав він, скорочуються обсяги споживання газу. "Ми скоротили споживання газу цього року. Ми вже будемо споживати менше, ніж 27 мільярдів, - я маю на увазі купувати в Росії", - сказав він. "На наступний рік ми будемо ще знижувати", - зазначив Янукович.

Відзначимо, що ціна російського газу для України в II кварталі 2012 р. зросла на 2,1% - до 425 дол./тис. куб.м. У першому кварталі ц.р. ціна газу становила 416 дол./тис. куб. м.

Переговори про зниження ціни на газ для України з Росією ведуться вже більше двох років. Висловлювалася думка, що в обмін на знижку на газ Україна погодиться на частковий контроль "Газпрому" над своєю газотранспортною системою. Україна вже вибрала оцінювача своєї ГТС.

На початку вересня 2011 р. газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в гостру фазу у зв'язку зі зростанням цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м до 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.

Останнім часом Київ активно шукає альтернативу російському газу. Розглядаються варіанти закупівлі блакитного палива в Німеччині, Азербайджані, Катарі. Однак експерти впевнені, навіть разом узяті ці джерела не в змозі задовольнити потреби країни в природному газі.

При цьому видобуток газу в Україні росте дуже повільно. У січні-квітні 2012 р. до аналогічного періоду 2011 р. він виріс всього на 0,2% - до 6,4 млрд куб. м.

"Нафтогаз України" і "Газпром" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно з умовами додаткової угоди до базового контракту, яка була підписана 21 квітня 2010 р., ціна природного газу визначається з урахуванням знижки у розмірі 100 дол. за 1 тис. куб. м.