Янукович: Україна не розглядає можливість злиття "Нафтогазу" і "Газпрому"
Україна не розглядає можливість злиття російського газового концерну ВАТ "Газпром" з національною паливної компанією "Нафтогаз України". Таку заяву в ході саміту Співдружності незалежних держав (СНД) в Душанбе зробив Президент України Віктор Янукович, повідомляє Reuters.
Питання про злиття двох компаній встало напередодні, коли російська сторона заявила, що будь-який перегляд цін газових контрактів країн можливий тільки при об'єднанні зазначених компаній.
Нагадаємо, вчора Янукович доручив прем'єр-міністрові Миколі Азарову почати реформування "Нафтогазу". Проект реформування "Нафтогазу" пов'язаний з приєднанням України до договору про заснування Енергетичного співтовариства, необхідністю адаптації законодавства України до законодавства ЄС у сфері енергетики та забезпеченням реформування нафтогазової галузі. При цьому прем'єр Азаров заявив, що реструктуризація держмонополіста призведе до перегляду газових угод з Росією, на чому давно наполягає український уряд.
Зі свого боку прес-секретар прем'єр-міністра Росії Дмитро Пєсков зазначив, що реструктуризація "Нафтогазу" і перегляд контрактів з Росією можливі лише після злиття "Нафтогазу" і "Газпрому".
Нагадаємо, що "Газпром" і "Нафтогаз Україна" обговорювали створення спільного підприємства (СП) в рамках можливого об'єднання двох компаній. Вперше пропозицію про об'єднання "Газпрому" і "Нафтогазу" висловив прем'єр-міністр РФ Володимир Путін 30 квітня 2010 р. в м. Сочі на засіданні комітету з питань економічного співробітництва російсько-української міждержавної комісії. До цих пір тема об'єднання двох компаній перебуває в стадії обговорення, сторони так і не прийшли до спільного знаменника в цьому питанні.
Україна наполягала на паритетній участі в СП (50/50), але навіть виходячи з абсолютно різної ринкової капіталізації (вартості) і фінансово-технологічних можливостей двох держкомпаній, Росію така пропозиція не влаштовувала.
Зазначимо, що заяви про неможливість злиття звучать не вперше і повторюються з хорошою періодичністю. У липні Віктор Янукович заявив, що злиття російського "Газпрому" і НАК не планується. У травні 2011 р. Президент підкреслив, що Україна, якщо і буде продавати свої енергетичні ресурси, то це відбудеться прозоро і на ринкових умовах. Аналогічні заяви робив і прем'єр Азаров. За словами прем'єра, буде тривати пошук організаційної форми, яка дозволить синтезувати ефект роботи «Нафтогазу» і «Газпрому».
Більше того, в червні глава "Нафтогазу" Євген Бакулін заявив, що представники НАК не проводили ніяких переговорів з російськими колегами щодо об'єднання з ВАТ "Газпром", переговори велися лише про спільну діяльність компаній, за звичайною світовою практикою.
Як інший варіант зниження ціни на газ Росія запропонувала Україні "білоруський сценарій", тобто продаж ГТС, але і в цьому питанні Україна вирішила не поступатися.
Народний депутат від фракції БЮТБ, член комітету Верховної Ради України з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Гудима вважає, що реструктуризація НАК може привести до перегляду газових контрактів з Росією, але він бачить проблему у слабкості влади. "Теоретично цей шлях можливий, оскільки угода із закупівлі російського газу відбувалася" Нафтогазом ". Якщо він буде ліквідований, тоді її треба переукладати. Це буде підставою, щоб ставити питання перед росіянами. Як на мене, то це марна справа. Тому що не так сильна наша влада, щоб з'ясовувати відносини з Росією ", - говорить Гудима. За його словами, Росія бачить безсилля української влади та шантажує новими поступками. У Росії скоро президентські вибори, а Україну важлива для Росії з точки зору піару - або її приєднати, або втягнути в Митний союз, або ініціювати певні угоди.
НАК "Нафтогаз Україна" є вертикально інтегрованою нафтогазовою компанією, яка здійснює повний цикл операцій з розвідки та розробки родовищ, експлуатаційного і розвідувального буріння, транспортування та зберігання нафти і газу, постачання природного і скрапленого газу споживачам. Понад 90% нафти і газу в Україні видобувається підприємствами НАК. "Нафтогаз" здійснює переробку газу, нафти та конденсату на п'яти газопереробних заводах, виробляючи на них скраплений газ, моторні палива та інші типи нафтопродуктів. Компанія також має власну мережу автозаправних станцій.